Geri Kalan Ramı Kullanamıyorum.

Kurtalan
12-04-2013, 01:30   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Merhaba Arkadaşlar.Sistemim.2009dan Kalma.Zamanla Anakart-Ram-Ekran Kartı Değiştirdim.Tercihim 2009dan Bu Yana Hep Win 7 Oldu 64 Bit.Malum Tekononajiye Yetişmek Mümkün Değil.Yaklaşık 4 Gün Önce. Yeni Bir Ana Kart Aldım.Ve 8 Gb Ram Aldım.Daha Önceki Olan Ram 4 Gbydi.O Sürelerde  Şu Yazıyordu.4Gb Ram (kulanılabilen Miktar 3.2 3.6.3.8 kadar Gidiyordu Yani Fazla Önemsemiyordum 200 Mb . Yeni Oyunlara Yetişebilmek :) İçin Bir ana kart Aldım.Modeli İse.Foxconn H6E-İ Modeli Bir Anakart.Max 16 Gb kadar Desteklemekte.Fakat Sorun Şu.12 GB Ram var.(Kullanılabilir Miktar.3.24.) Geri Kalan 9 Gb Ram Ne Yapıyor.Bunu Anlamıyorum Oyunlara.programlara Falan Olsa Tamam Fakat 9 Gb alacak Kadar Çok Değildir heralde.Herkes bilir.Bunun Sebebi Nedir Öğrenmek İstiyorum.Biraz araştırma yaptığımda Şu Sonuçlarla karşılaştım.Genelikle Herkes Win 7 64 Bit Yükle Diyorlar Fakat Benimki 64 Bit Bu Nasıl Olacak.Sorun Çözülebilirmi Arkadaşlar.Bir Zahmet.:)

Ekran Kartı Nvidia 9800 GT.

Yeni Anakart.Foxconn H6E-İ

Eski Anakart.Gigabayte.: H55M-S2H

Ram lar İse.3 Ram Takılı.x2 2 Gb x1 8 Gb

Şimdiden Teşekkürler Arkadaşlar.

excel_mustafa
12-04-2013, 15:53   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

biosu karştır.bios ramın geri kalanını ekran kartına veriyordur.eğer çözemezsen bilen birine göster.son bir çare olarak bios güncellemeyi deneyin.

RashRh
12-04-2013, 17:24   |  #3  
RashRh avatarı
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 2
30 mesaj

Önce merhababenim düşüncem daha farklı ramlerin Mhz hızları aynı mı ? Bi onlara bak ve anakartın ram destek uyumuna bakın eğer o marka ve modeli desteklemiyorsa sorun yapabilir. Benim pqi 8 GB ram vardı anakart desteklemiyormuş, sürekli bluescreen ve appcrash hatası alıyordum. pqi ramin 1 tanesini söktüm hi level taktım 8 GB ram fakat kullanılabilir 4 GB idi. pqi'i görmüyordu. şuan 2 tane hi level var sorunsuz çalışıyor. Dediğim gibi anakart ram uyumuna bakın derim ben. uyumlu ramleri kullanmanızda fayda var