Gigabyte GA-MA78GM-S2H Yardım!

disadvantageous
07-09-2008, 00:05   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
63 mesaj

Arkadaşlar ilk olarak sistemi yazayım sonrada problemlere geçeyim:)

Anakart=Gigabyte GA-MA78GM-S2H
İşlemci=Amd5600x2 2.9 65nm
Ram=Ocz 2*1 800mhz Platinum Xtc
Harddisk=250gb seagate 7200 sata2 ncq(Ancak eski hdd olan 40gb maxtor kullanıyorum.
Power Supply=Frisby 350W(Malum gerçek 350w ler çok pahalı:)

Sorunlar ise şunlar:

1.)Xp açılırken soldan sağa giden çubuk 3-4sn liğine takılıyor ve çubuk 7-8 defa geçince açılıyor.Bu 7-8 defa benim eski sistemim 256sdram ve 1.7 celeron işlemcidede böyleydi:)

2.)Ön paneldeki hapörlör çıkışlarının anakarta bağlanması.(En sonda bu konuya iyice değineceğim.)

3.)Bilgisayarın tahminimden daha yavaş çalışıyor olması.İnternet cafedeki 2gb ram amd4400 den daha yavaş ki hdd de hiçbir şey yüklü değil iken.İnternet cafede ise en az 100 gb dolu.

4.)Anakartın üzerindeki 2 soğutucu çok aşırı ısınıyor.Elimi zor dokuyorum.

5.)Anakartın dvd sinde çıkan I-Cool ve EasyTune5 Programlarını kurdum.Easytune den işlemci sıcaklığına ve işlemci fanının hızına bakarken I-Cool u çalıştırdığımda işlemci fanının rpm düşüyor ancak işlemcide soğuyor.Bu neden ters orantılı:S

6:)Yeni aldığım hdd yi çıkarılabilir disk olarak görüyor.Ancak benim istediğim bu hdd yede xp kurup açılışta birini seçerek işlem yapmak.Evde 2 kişi kullanacağımızdan.Çıkarılabilir disk olduğunda büyük ihtimal 2 hdd de birbirinin dosyalarını görecektir.

7.)Ati nin sürücüsünü anakartın içinden çıkan cd den yüklememe rağmen firofoxda sayfaların aşağısına inerken takılmalar oluyor.İe7 de bu neredeyse yok denecek kadar az.

8.)Parçaların sıcaklıklarını ölçmek için speedfan kurmak istiyorum ama şu hatayı veriyor.Bu hata işlemcinin enchamp virüs protection denen bişeyinden kaynaklanıyor olabilirmi?
''NSIS Error''
''The intaller you are trying use is corrupted or incomple ve cart curt diye gidiyor''

Arkadaşlar sorunlar bunlar şimdi size ön panelde mic ve haporlör kablolarının üzerinde yazan bilgileri vereceğim.Bu kartı kullanıpta neyi nereye takabileceğimi söylerseniz hiç fena olmaz.
1.) MIC-IN
2.)RETURN R
3.)RETURN L
4.)GROUND
5.)SPKOUT L
6.)SPKOUT R
7.)MIC BIAS    KABLOLARDA YAZANLAR BUNLAR.

Arkadaşlar 40 lık hdd deki perfect xp sp3 ilk defa kullanıyorum bunu.Sorunların bununla bir ilgisi olabilirmi.Ayrıca seagate hdd 40 lık maxtordan hızlı olurmu?Çünkü biri ide biri sata2.

Ben bu kadar ayrıntılı bir şekilde yazdım anakart hakkında öğtenmek istediğiniz bilgiler varsa kitapçıkta yazabilirim.Lütfen cevaplarınızı açıklayıcı yapınız.Ve konuya hakim biriyseniz banane diyip geçmeyiniz.

Şimdiden değil teşekkür sonra:D

Edit:Bu arada bu perfect xp kurulurken birsürüde driver indirdi benim pcle alakalı veya olmayan.Bir sürüde tema.

Son Düzenleme: disadvantageous ~ 07 Eylül 2008 00:06
ENZYME
07-09-2008, 02:46   |  #2  
Yeni Üye
46 mesaj

bende senin gibi eski hdd mi (o da maxtor 40 gb idi) kullanmak istediğimde inanılmaz bir yavaşlık yaşadım maxtoru sistemden çıkarınca yavaşlama sorunum ortadan kalktı sende de aynı sorun olabileceğini düşündüm

ön panellere gelince ankartının kullanma ve kurulum kılavuzu yoksa eğer anakartının üzerindeki pinli (yani sarımsı ince çubuklar diyeyim) yapıları incelersen (genelde pci yuvalarının arka taraflarındadır) yanlarında neyi nereye takacağın belirtilmiştir.
Umarım yardımcı olur yazdıklarım kolay gelsin

HİPNOZUM
07-09-2008, 02:55   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
870 mesaj

perfect xp sp3 tnctr isimli sitesinden indirdin deilmi barış seven isimli arkadaşın hiç tavsiye edmem bende kullandım aşırı kasıyor sistemi o yüzden kaldırdım şimdi lite xp  adında modifiyeli işletim sistemi kullanıyorum sana önerebilirim buda o siteden alıntı cok stabil vede az ram tüketir .... Bilgine

Z1mBaBwE
07-09-2008, 10:07   |  #4  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

Bilgisayarındaki takılmalar donmalar powersupply yüzünden kaynaklanıyor büyük bir ihtimal.Fazla para vermek istemiyorum dersen FSP 350 watt gercek guc veren bir psu alabilirsin fiyatı 40-45 YTL arasında değişiyor.

disadvantageous
07-09-2008, 11:57   |  #5  
OP Üye
63 mesaj

Perfect xp yi arkadaştan alıp kurdum.Nereden indirildiğini bilmiyorum.Ön panaldeki kabloların üzerinde yazanlar ille kitapçıktan baktığım alanlar farklı isimlerde hep.Power suuply e gelince donma sadece acılısta xp cubugu gecerken oluyor başka türlü donma olmuyor.Ayrıca diğer sorunlardan anlayan yokmu??

disadvantageous
07-09-2008, 23:55   |  #6  
OP Üye
63 mesaj

8 tane soru sordum her birini özenle açıklayarak.Bu sorunların 1 tanesini dahi koca forumda bilen yokmu?Okuyup kapatmayı bırakın lütfen arkadaşlar 40 yılın başı işimiz düştü onuda okuyan yok.

Ahmet_79
08-09-2008, 00:26   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
11,538 mesaj

sorun xp cd'sinden onu bende kullandım biraz sorunlu o yüzden başka cd ile yeniden formatlayın.

disadvantageous
08-09-2008, 06:47   |  #8  
OP Üye
63 mesaj

teşekkürler.öğlen format atcam bakalım sonuc ne olacak.

man on the moon
08-09-2008, 09:55   |  #9  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,151 mesaj

en temizi sadece sp3 yüklü windows kurmak (içinde wmp 11 de olmaz ie7 de)
driverları ati nin sitesinden indir. hatta ağ sürücüsünü ve ses sürücüsünü de realtek in sitesinden(şahsewn ben öyle yaptım.).

ses çıkışları içinse anakart kitapçığından daha iyi bir yerden yardım alamazsın. benim kasada 9 pinli bir kablo var takınca çalışıyor. kasa kablosunu takınca çalışıyorsa demekki anakarttan anakarta değişmiyorki sabit birşey yapmışlar. öyleyse bir arkadaşından kasasını açmasını rica et deyivereceğim.
kasmalar içinse gerçekten temiz windows yüklersen problem kalmaz.

elektrobeyin
08-09-2008, 23:28   |  #10  
Yıllanmış Üye
320 mesaj

Dostum çoğu soruyu cevaplamışlar ben sana cevaplanmamış sorularını cevapliyim

4.) O soğutucuların ısınması normal. Zaten çipsetler çok ısınır, gigabyte firması ona hesaba katarak üretmiştir soğutucuları.

5.) AMD'nin Cool'n Quiet die bir teknolojisi var. İşlemci sıcaklığı düştükçe fan hızıda düşer. Sıcaklık ne kadar düşerse fan hızı o kadar düşer, hatta fan durabilir.Buda çok normal.

8.) Speedfan yazılımı anakartın ile uyumsuz.

Bu arada sana bir tavsiyem diğer arkadaşlarında tavsiye ettiği gibi power supply'ini değiştir. FSP'nin modelleri hakatten ucuz ve kalitelidir.Bilgisayarındaki değişimi anlayacaksın.Bide bilgisayara genelde 2. harddiski taktığın zaman yavaşlatıyor. Eski harddiskini çıkarıp yeni olan harddiski ikiye bölüp kullanabilirsin, daha iyi olur.

disadvantageous
09-09-2008, 01:31   |  #11  
OP Üye
63 mesaj

Yardımlar için teşekkürler.Ancak öncede belirttiğim gibi psu kolay kolay deiştiremem.vatanbilgisayardan aldım ve benimkiyle eşdeğer güçte sadece silverpower ınki vardı oda benimkinin 2 katı 79 lira.Yarın 1-2 oyun yükleyip reset sorunuyla karşılaşıp karşılaşmayacagıma bakacağım duruma göre bütçeyi zorlayabilirim.