Gigabyte'ın Son Bombası GA-M790-DQ6 Olacak

kuruwa
01-06-2007, 20:05   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,438 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2006

ATi'yi alarak yonga seti pazarına da hızlı bir giriş yapan, geçtiğimiz Şubat ayında pazara sunduğu 690 serisi yonga setleri ile de ciddi başarı yakalayan ve olumlu sinyaller veren AMD'nin üzerinde çalıştığı yeni işlemcilerine yönelik olarak ciddi bir yonga seti hazırlığı da olduğu zaten uzun süredir biliniyordu. Anlaşılan önümüzdeki günlerde yapılacak olan Computex fuarına AMD gerek ekran kartları gereksede işlemci ve yonga setleri ile damga vurabilir.

AMD'nin yeni nesil işlemcileri için geliştirdiği en iddialı yonga setlerinden biri olan RD790'a yönelik olarak önemli sayılabilecek ilk detaylar geçtiğimiz günler içerisinde gün yüzüne çıkmıştı. Hatırlayacağınız üzere bu yonga setinin yataklık ettiği anakartlar 4 adet ekran kartını çslıştırabilecek potansiyeli kullanıcılara sağlayacaklar. 965 yonga setine sahip olan anakartlar ile Intel tarafında ciddi başarı yakalayan Gigabyte arkasına aldığı rüzgar ile aynı başarıyı AMD tarafına da taşmakta kararlı gibi görünüyor.

Gigabyte'ın üzerinde çalıştığı ve Computex fuarında gün yüzüne çıkacak olan yeni anakartı GA-M790-DQ6 adından da anlaşılacağı üzere AMD'nin yeni yonga seti RD790'ı kullanıyor. Soket AM2+ desteğine sahip olan Gigabyte'ın yeni anakartı doğal dört çekirdeğe sahip olan Phenom X4 işlemcileri ile kullanılabilecek. Tabii anakart yine beklenildiği gibi HT 3.0 desteğini de cebinde taşımakta.

Gigabyte GA-M790-DQ6'nın önemli özelliklerinden biride sahip olduğu yonga seti tarafından desteklenen 4 daet PCIe 2.0 standardında PCIe X16 slotuna sahip olması. Kullanıcılar dilerlerse 2x PCIe X16 slotu üzerinden Crossfire sistem kurabilir, dileyenler ise 4 adet ekran kartını PCIe X8 konfigürasyonu üzerinden çalıştırabilecekler. Tabii Gigabyte'ın yeni anakartı soket AM2+ desteği ile geleceği için yine AMD'nin FASN8 destekli olan ve soket 1207 formunda hazırlanan Phenom FX işlemciler ile malesef çalışmayacak. Tabi anakart Gigabyte'ın diğer modellerinde de görmeye alışık olduğumuz başta katı kapasitörler olmak üzere farklı özelliklere de sahip olacaktır.

alıntı   http://forum.donanimhaber.com/m_14676862/tm.htm