Gigabyte MA770-UD3 ısınma sorunu

cileviathan
12-04-2009, 15:00   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
53 mesaj

sistemim: amd athlon x2 6000 2mb, ma770-ud3, 2x 1gb 800mhz kingston, asus eah2400pro, 350 watt psu

yeni aldığım gigabyte ma770-ud3 anakartın "amd 770" chipseti inanılmaz ısınıyor, kasanın üzeri açıkken bilgisayarı kapadıktan sonra şans eseri meraktan dokundum elim yanıyordu neredeyse..

işlemcimin ısısı önceki anakartıma göre bir 10 derece daha düşük -10 derece kadar-, ama north bridge amd 770 chipsetinin bu kadar ısınması beni korkutuyor açıkcası, yanacak diye uzun süre kullanamıyorum, kapatıyorum..

ayrıca bir önceki anakartımda 35-36 derece çalışan asus eah2400pro ekran kartım da -pasif soğutmalı- bu anakartla, amd 770 chipsetinin dibinde olduğundan 50 dereceyi gördü..

everest programını kurdum, cpu 1 35 derece, cpu 2 36 derece, sadece "cpu" yazan yerse 80 derece görünüyor -sanırım everest amd 770 chipsetini "cpu" olarak görüyor..

ne yapmalıyım, o kadar da para biriktirdim zar zor aldım, lanet olsun yemin ederim ya..

Son Düzenleme: Serkan Karadaş ~ 12 Nisan 2009 22:04
osmanefe
12-04-2009, 15:16   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,693 mesaj

kuzey köprüsüne fanlı bir soğutubu alabilirsin ama sisteminde bir sorun var gibi o kadar  çok ısınmamalı ya ortam kaynaklıdır yada tozlanmış filan olabilir eğer bunlar yoksa donanımsal bir hata yüzündende olabilir işletim sistemide ısıtıyor olabilir eğer sorun normal yollarla çözülmez ise bi format atmanızı öneririm

cileviathan
12-04-2009, 17:10   |  #3  
OP Üye
53 mesaj

arada ben bu konuyu anakart bölümüne açtığımı zannediyordum ama zannedersem bir yanlışlık olmuş..

format at demenden ötürü, acaba cidden yazılımsal bir sorun mu var diye bilgisayarı açtım ve bios ekranını açık tutarak 1-2 saat kapatmadan beklettim. kapadıktan sonra amd 770 chipsetine ve ekran kartına dokunduğumda sonuç yine aynıydı..

cileviathan
12-04-2009, 22:49   |  #4  
OP Üye
53 mesaj

peki işlemcimin 65nm olması bu sorunu tetikler mi sizce?

anakartı alırken iyice araştırmıştım, belleklerden işlemci cinsine kadar ama işlemcimin mimari yapısı hakkında hiç bir fikrim yoktu, ve şimdi ma770-ud3 ün desteklediği amd x2 6000'lere bakıyorum benim işlemcim olan 65nm yok, 90nm'ler var.. bu yüzden olabilir mi sizce? eğer bu yüzdense yemin ederim lanet olsun amd'ye de, chipsetine de..

cileviathan
12-04-2009, 23:23   |  #5  
OP Üye
53 mesaj

böyle up yapıyor gibi olacak ama, işlemcim 65nm değil 90nm imiş.. google'da seri nosunu yazıp arattığım ilk sitede 65nm diyor sadece, diğer bütün siterlerde 90nm olarak çıkıyor, everestte easy tune'da falan da 90nm çıkıyor.. yani donanım uyumsuzluğu da yok sanırım.

sermel
13-04-2009, 13:45   |  #6  
Yıllanmış Üye
147 mesaj

ARKADAŞIM AYNI ANAKARTI BENDE ALALI 1 AY OLDU PHENOM X3 VE 4 GB RAM İLE KULLANIYORUM.
BENDE İLK MONTE ETTİĞİMDE XP KURDUKTAN SONRA PC Yİ KAPATTIM SENİN GİBİ ŞANS ÜZERİ AYNI YERE DEĞDİM ÇOK SICAKTI HEMEN PC AÇTIM EVEREST KURDUM 50 DERECEDEN FAZLAYDI.BENDE YAN KAPAKTAKİ FANI ARKA TARAFA TAM KUZEY KÖPRÜSÜNE YAKIN BİR SEVİYEYE MONTE ETTİM ŞU ANDA 35 DERECE FİLAN GÖSTERİYO.BEN BÖYLE ÇÖZDÜM İSTERSEN SEN BİR DENE İNŞALLAH YARDIMCI OLABİLİLMİŞİMDİR.

cileviathan
13-04-2009, 14:02   |  #7  
OP Üye
53 mesaj

çok teşekkür ederim ilgilenip mesaj attığın için..

yalnız kasanın içindeki fan zaten power'ın altında, dediğin konumda. ayriyetten bende 80C'yi görüyor; anladığım kadarıyla türkiye'de pek kullanan ve anlayan yok, yabancı forumlarda geziyorum 3-4 gündür, phenom işlemci kullanmayan herkeste bu northbridge 80C'yi görüyormuş.

insanların genel kanısı kuzey köprüsünde kullanılan heatsink'in yeterince iyi olmadığı ve aktif bir soğutucu ile değiştirilmesi. ben de şimdi çıkıcam bir tane northbridge fanı alıcam. çünkü benim gibi aynı sorundan mustarip insanlar 80C'den 30C'ye düşürmüşler bu şekilde sıcaklığı.

sermel
13-04-2009, 15:15   |  #8  
Yıllanmış Üye
147 mesaj

arkadaşım belki dediğin gibidir phenom işlemcilerde çok ısınmıyodur.
arkadaşım sen en iyisi dediğini yap bi tane fan al inşallah düzelir çünkü gerçekten güzel bir anakarta sahibiz kolay gelsin

cileviathan
14-04-2009, 02:15   |  #9  
OP Üye
53 mesaj

coolmaster'ın bir tane yapıştırıcılı küçük bir fanını aldım, gigabyte pasif soğutucu'yu söktüm ve aldığım aktif minik soğutucuyu yapıştırdım. yalnız chipsetin soğutucuyla temas edeceği alan o kadar küçük ve dar ki, soğutucu vidalı olmayıp sadece yapıştrıcılı olduğundan çok sakat duruyor, kasayı dik koyamıyorum düşebilir diye:). ama bariz bir sıcaklık düşüşü oldu, şimdiki sorum ise;

northbridge -kuzey köprüsü- fanı bulabileceğim bir yer var mı? yabancı forumların birinde bir çocuk aynı anakarta vantec aktif chipset soğutucusu koymuş misal, bu soğutucuları bulabileceğim bir yer var mı? mecidiyeköy'de yok çünkü..

sermel
14-04-2009, 11:05   |  #10  
Yıllanmış Üye
147 mesaj

http://www.hepsiburada.com/zalma ... 5&productid=bd60301
internetten alma şansın varsa eğer
bunu alabilirsin

cileviathan
02-05-2009, 18:10   |  #11  
OP Üye
53 mesaj

kuzey köprüsünün bu kadar ısınmasının sebebi psu olabilir mi sizce? çünkü kullanım kılavuzunda güç bölümünde 500 watt ya da daha yüksek bir psu kullanın diyor, benim psu'm 350 ya da 400 watt..

içime bir kurt düştü şimdi, çünkü ben psu yetersiz olsa kendi kendine reset falan atar diyordum; psu nun yetersiz olmasından sistemde ısınmalar meydana gelir mi?

cileviathan
02-05-2009, 18:36   |  #12  
OP Üye
53 mesaj

sağolasın..

ya ama işte içime bir kurt düştü şimdi; kullanım kılavuzunda da diyor ki 500 watt ya da daha yüksek çıkışlı bir power kullanın diyor, bir kaç forumda da power yetersizse anakart ısınır yorumları falan var..

bu işin uzmanı bileni var mıdır forumda?

Z1mBaBwE
02-05-2009, 21:19   |  #13  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

Eğer yüksek seviye bir ekran kartınız yoksa psu ya gerek yok şuan için kullandığınız psunun markasını yazarsanız sevinirim.Ayrıca gigabyte anakartların bazı modellerinin kuzey ve güney köprüsü biraz fazla ısınabiliyor yanma gibi bir problem olmaz merak etme sorun çıkarcağını sanmıyorum ama yinede işimi garantiye alayım dersen arkadaşın önerdiği zalman soğutucu alıp tak birde ekran kartın pasif soğutucuya sahip olduğundan kasa içi hava sirkilasyonunun iyi olması gerekiyor everest gibi programlar sıcaklıkları ve fan hızlarını yanlış gösteriyor en garanti yol bios tur unutma.İşlemcine gelince cpu hızı 3.1 Ghz ise 65nm 3 Ghz ise 90nm dir bunu anlamanın en kolay yolu budur.Yada cpu-z programını indirip kontrol edebilirsin.

Son Düzenleme: Z1mBaBwE ~ 02 Mayıs 2009 21:20
cileviathan
03-05-2009, 02:31   |  #14  
OP Üye
53 mesaj

çok teşekkür ederim..

normalde kuzey köprüsünde -northbridge- gigabyte'ın kendi heatsink'i -pasif soğutucu- vardı ve şans eseri bilgisayarı kapattıktan sonra dokunduğumda neredeyse elim yanıyordu, xp'de baktım 81 C görünüyordu sıcaklık. nette biraz araştırdım aynı sorundan mustarip insanlar anakartın kendi heatsink'ini çıkarıp yerine aktif soğtucu koymuşlar. ben de üzerine aktif bir soğutucu yerleştirdim, bilgisayarı kapattıktan sonra yine elimle bakıyorum eskisiyle alakası yok sıcak değil ama yine de 78 C görünüyor sıcaklık.

ilk başta cooler master'ın yapıştırıcılı north bridge fanını aldım ancak bu anakartın üzerindeki kuzey köprüsü chipsetinin fanla temas ettiği yer o kadar küçük ve dar ki, fan üzerinde duramadı nerdeyse. sonrasında evde eski bir gigabyte kart vardı, onun üzerindeki northbridge bakır heatsinkini aldım -yanlardan tutamaçlı-, coolermasterın üzerindeki küçük fanı sökerek az biraz zorlayarak onun üzerine yerleştirip daha sonra da chipsetin fanla temas edecek bölümüne thermal macun sürerek yaptığım kendi imalatım olan:) aktif soğutucuyu monte ettim.

önceden ekran kartı da tam northbridge in yanında olduğundan nortbridge eli yakacak kadar sıcakken ekran kartı ısısını da 50'lere fırlatıyordu, o yaptığım soğutucuyu taktıktan sonra ekran kartı 35-40 dereceye kadar indi. ancak kuzeyköprüsü xpde gerek everest gerek speed fan ile 78 derece görünüyor. bios'ta da anakart ısısı görünmüyor anlamadığım bir şekilde, yahut var da ben bulamıyorum.

xmenevren
03-05-2009, 07:19   |  #15  
xmenevren avatarı
Yıllanmış Üye
916 mesaj
osmanefe
kuzey köprüsüne fanlı bir soğutubu alabilirsin ama sisteminde bir sorun var gibi o kadar  çok ısınmamalı ya ortam kaynaklıdır yada tozlanmış filan olabilir eğer bunlar yoksa donanımsal bir hata yüzündende olabilir işletim sistemide ısıtıyor olabilir eğer sorun normal yollarla çözülmez ise bi format atmanızı ö
başka diyecek birşey yokAlkış

Z1mBaBwE
03-05-2009, 09:25   |  #16  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

Everest ve speed fan isimli programlara güvenme en doğru verileri bios tan öğrenirsin Everest çoğu zaman yanlış gösteriyor bendede bir ara cpu fan hızını 9878 rpm olarak gösteriyor sıcaklık ise 120 dereceymiş KahkahaKahkahaKahkaha