Gmail'i yasaklayan ülke!

CHIP Online
11-02-2010, 16:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Google'ın e-posta servisi Gmail'i yasaklayan ülke: Yanlış tahmin ettiniz; Çin değil...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/gmail-i-yasaklayan-ulke_18217.html

Resimlerle: Google'dan Panoramio!

Geçtiğimiz günlerde Google bir anda İran'dan gelen trafiğin düştüğünü tespit etti. Sadece birkaç gün içerisinde İran'dan Google'ın en popüler servislerinden biri olan ücretsiz e-posta hizmeti Gmail'e giren kişilerin sayısı büyük bir hızla düştü. Google ilk önce bunun teknik bir sorun olduğunu düşünerek sistemleri kontrol etti ama Google'ın İran'a hizmet veren teknik alt yapısında hiç bir soruna rastlanamadı.

İran Hükümeti'nin internet ve sosyal medya konusunda daha önce bazı sorunlar yaşadığı biliniyor. En son gerçekleşen seçimlerde muhaliflerin Twitter ve Gmail üzerinden haberleşmeleri ve dünyaya gerçekleşen olayları bu kanallar üzerinden kendi bakış açılarıyla duyurmuş olmaları ülkede bazı karışıklıklara neden olmuştu. Gmail'e erişimin bir anda düşmesinin hükümetin benzer konularda sorun yaşamamak için aldığı bir önlem olarak yorumlandı.

Google ise İran'dan gelen trafiğin çok hızlı bir şekilde düştüğünü doğruladı ama bunun bir yasaklama sonucu olup olmadığı konusunda yorum yapmadı. Onun yerine; "Google özgür online iletişimi destekliyor fakat bu her zaman bizim kontrolümüzde değil" demekle yetindi. Konuyla ilgili Tahran'dan da henüz resmi bir açıklama gelmedi.


Tüm konu: Gmail'i yasaklayan ülke!

İzleyin: Google'ın logoları böyle çiziliyor

Resimlerle: Google'dan Panoramio!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce 21. yüzyılda bu tip yasaklar sorunları çözmek için uygun yöntem mi?

Ahmet Ertuğrul
11-02-2010, 17:31   |  #2  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,651 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2009

Hepsini yasaklamadıkça bir şeye çözüm değil. Tabi yasakları destekliyorum anlamına gelmiyor. Hepsi de yasaklanamayacağı için iletişimi engellemek için yapılacak bir şey yok.  Hiçbir yararı yok.

errApps
11-02-2010, 21:32   |  #3  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
48 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2009

yasak üstüne yasak ben tr de zanentmiştim ama irandaymış