Google'a Çin'de yeni bir engelleme daha geldi

CHIP Online
31-07-2010, 20:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Google ile Çin'in arasındaki buzlar bir türlü erimiyor. Google servisleri Çin'de yine engellendi!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/goog ... ha-geldi_21569.html

Resimlerle: Google'a gizlenmiş 50 ipucu

Bildiğiniz gibi Google ve Çin arasında uzun zamandır devam eden sorunlar, 2010'un ilk bölümünde iyice artmış ve Google eğer sansür konusundaki baskılar böyle devam edecek olursa Çin'den çekilebileceklerini açıklamıştı. Fakat bu açıklamadan kısa bir süre sonra Çin Hükümeti ile görüşmelerde yeni bir döneme girilmiş ve Google'a 1 yıl süreyle arama motorunu Çin'de işletmeye devam etme izni çıkmıştı.

Fakat geçtiğimiz günlerde herhangi bir açıklama yapılmadan Google'ın Çin'deki servisleri kapandı. Normal şartlarda Google teknik bir sebepten kaynaklanan bu tip durumları ya önceden duyuruyor, ya da beklenmedik bir durumda sonradan açıklama yapıyordu. Fakat bu son kapanma üzerine Google yetkilileri konuyu araştırdıklarını ve şu an için bir yorum yapamayacaklarını söylediler. Bu en azından Google'ın bilgisi dahilinde olmayan bir gelişme yaşandığı ve büyük ihtimalle Çin'in Google servislerini engellediği şeklinde yorumlandı.

Bu olay meydana geldikten sadece birkaç saat sonra Google'ın hisseleri %1,4 değer kaybederken, Çin'in en büyük arama motoru olan Baidu'nun hisseleri %3,5 değer kazandı.


Tüm konu: Google'a Çin'de yeni bir engelleme daha geldi

İzleyin: Chrome'dan ışık hızı videosu!

Resimlerle: Google'a gizlenmiş 50 ipucu

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce Google Çin'den çekilmeli mi?