Google'a dava: Android sizin değil, bizim...

CHIP Online
07-05-2009, 20:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Google'ın başı Android işletim sistemi ile dertte: Giderek yaygınlaşan Android neden sorun oldu?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Goog ... il-bizim_12501.html

Resimlerle: Google 10 yaşında!

Davayı açan Erich Specht için Android, kurduğu ve 2002 Ekimde telif hakkını aldığı "Android Data" şirketinin adı. Google ise "Android"i telefonlar ve mobil cihazlar için geliştirdiği ve 2007 sonunda kullanıma sunduğu Linux tabanlı ve açık kaynak kodlu işletim sistemi için kullanıyor.

Google bu ad için 2007 Ekim ayında telif hakkı başvurusu yapmış olsa da 2008 Şubatında Amerikan patent ofisinden ret cevabı almış. Google'ın başvurusunu reddeden patent ofisi her iki şirketin de yazılım sektöründe faaliyet göstermesi sebebi ile aynı ismin kullanılmasının kullanıcıların kafasını karıştırabileceğini düşünmüş. Bu cevaba 2008 Ağustosunda itiraz eden Google, "Android" adının şirket tarafından son üç senedir kullanılmadığını, hatta şirketin de dört yıldan beri parçalanma konumunda olduğunu söylemiş. Patent ofisi yetkilileri ise önceki kararlarının son kararları olduğunu bildirmişler.

Google bu ismi gerçekten istiyor olmalı, bu cevapla da yetinmeyip ismin kullanımının tam olarak ortaya çıkana kadar telif hakkı kullanımının askıya alınmasını teklif etmiş ve bu konuda patent ofisinden onay almayı başarmış.

Tüm konu: Google'a dava: Android sizin değil, bizim...

Resimlerle: Google 10 yaşında!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Google anlaşmalı mı yoksa

Fattur
07-05-2009, 21:01   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Cezasını çekip android isminden kurtulmalı.Ben google a en başından ber idedim android diye isim olmaz...

Banned
08-05-2009, 01:03   |  #3  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
127 mesaj

artık para kazanmanın yolu bu galiba...aç davayı götür malı...google bu ismi kullanıp onu bu kadar popüler yapmasaydı kimin umurunda olurdu ki bu isim..

Son Düzenleme: cd-rww ~ 08 Mayıs 2009 01:04
Hiper£l£v£nKids
08-05-2009, 12:46   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,310 mesaj

Android Data şirketini satın alır Google