Google bir sitenin kapanmasına yol açıyordu

CHIP Online
06-06-2009, 20:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Bir web sitesi, Google aramaları nedeniyle kapatılmanın eşiğinden döndü. İşte ilginç olay...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Goog ... aciyordu_13150.html

Resimlerle: Google Earth'te 3B Disneyland

Web sitesi sahiplerinin arama motorlarında sitelerinin üst sıralarda yer almasını sağlamak için yapmayacağı şey yok. Bu amaçla kullanılan yöntemlerden bazıları Google tarafından yasaklanıyor, bazılarını ise Google kendisi dağıtıyor. Hollandalı bir web sitesi Google'ın sayfanın kısa açıklamasını göstermek için kullanıma sunduğu bir kod parçası yüzünden neredeyse mahkeme tarafından kapatılıyordu.

Sorun web sitesindeki iki ayrı haberin Google tarafından tek bir haber olarak algılanmasından meydana geldi. Google, web sitesi aynı sayfada ayrı iki haberde geçen Zwartepoorte adlı bir şirketin adını ve yan taraftaki "iflas" kelimesini birleştirdi ve siteyi "Zwartepoorte iflas" şeklinde yapılacak aramalarda üst sıralarda çıkacak şekilde optimize etti. Google'ın kodunun oluşturduğu sayfa özetinde de Zwartepoorte firmasının iflas ettiği anlamına gelecek bir metin bulunuyordu.

İflas etmemiş olan Zwartepoorte firması web sitesine dava açtı. Mahkeme sitenin bu haberi ve Google kodunu sayfadan çıkarması için bir süre tanıdı ve neyse ki çok geç olmadan site sahibi bu sorunu, sayfayı silerek giderdi. Site sahibi bunun kendi hatası olmadığını ve karara itaraz ederek, sayfasını silmek yerine çözümü Google'ın sağlamasın isteyeceğini söyledi.


Tüm konu: Google bir sitenin kapanmasına yol açıyordu

İzleyin: Chrome için TV reklamı

Resimlerle: Google Earth'te 3B Disneyland

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce bu durumda hatalı olan kim?

PcMaKeR
06-06-2009, 20:44   |  #2  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eki 2005

Hatalı olan adam.

Optimize ederken tam optimizasyon sağlama sonra google a yık işi tabi.

senin sitenden daha yüksek algoritma dönüyor google da...

benarsimet
08-02-2012, 02:51   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
12 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Şub 2012

web master tools da her şey var.. Kendi sitesini dilediğince düzenleyebilir.İstediği url'yi kaldırabilir. google da arama sıralaması için belirli bir algoritma düzeni var.. Bu şekilde herkese eşit muamale var.Kimseye özel bir sıralama düşünülemez. Bir çok anahtar kelime ve anahtar kelime türevleri farklı dillerde birbiri ile karışabiliyor. Google da bence bir hata yok! Sitenizi google arama motoruna kaydederken doğabilecek sorunları siz zaten peşin olarak kabul etmiş olursunuz.

Bir virgül veya bir nokta veya herhangi bir yazım kuralı hatası bir kelimeyi farklı durumlarda , manalar ile algılanmasını sağlayabilir.Örnek olarak bir kelime için arama motoru optimizasyonu yaparsınız ve sıralamayı alabilirsiniz.Ancak unutmayın  sitenize yazdığınız metaların,  key (anahtar kelimelerin) dışında da farklı kelimeler ile indekslendiğinize tanık olabilirsiniz. Google arama motorunda karışıklığa neden olmamak için yaptığınız sitede kelime varyasyonlarını belirli bir algoritma kullanarak oluşturmalısınız. Anlam karmaşasına neden olabilcek kelimelerden kaçınmalısınız..
 Bir Örnek: Kıç (sizin poponuz), Kıç (teknenin kıçı) eğer böyle bir içerik bulunan siteniz var ise ve anahtar kelime algoritmasını doğru oluşturmadıysanız bu kelimelerin anlamı sizin teknenizin kıçı değil! Sizin poponuz olarak indexlenebilir.