Google'dan "ekransız" bilgisayarlara hazırlık

CHIP Online
08-09-2013, 21:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Google, monitörleri çöpe attıracak, bambaşka bir bilgisayar teknolojisi için ilk adımları atıyor!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/goo ... hazirlik_42372.html

Resimlerle: 40 sıra dışı PC kasası!

Hayatın her alanında karşımıza çıkan bilgisayarların kullanıcılara bakan yüzünü oluşturan ve söz konusu akıllı telefonlar olduğunda  cihazın etkileşim arayüzünü de oluşturan ekranlar, yakın gelecekte bu derece ön planda olmayabilirler.


Teknoloji devi Google'ın bilgisayarların sesle kontrolü konusunda yaptığı çalışmalar ve ses kontrolü opsiyonuna hemen her ürün ve servisinde yer verme hedefi, artık otomobillerden kıyafetlere kadar yaygın bir kullanım alanı bulan bilgisayalarda ekran kullanımına gerek bırakmayacak.


Ses kontrolü konusunda araştırmalar yürüten Google mühendislerinde Scott Huffman'ın geliştiricilere yönelik bir konferansta yaptığı açıklamada, "Güçlü bir bilgisayar sistemi artık otomobillere ve hatta giysilere bile adapte edilebilir hale geldi. Bu tür kullanım alanlarının tamamında erkan veya klavyeye gerek olmayacak.." demesi şirketin ses kontrolüne verdiği önemi artıracağının göstergesi.


İnternet tarayıcısı Chrome'un ses ile kontrolünün mümkün hale gelmesi ve Google tarafından satın alınan Motorola'nın Moto X modelinin kapalıyken bile ses komutlarını algılamasını sağlayan özel bir çipe sahip olması, şirketin bu yönde attığı son adımlar olarak göze çarpıyor.

Tüm Konu: Google'dan "ekransız" bilgisayarlara hazırlık

Resimlerle: 40 sıra dışı PC kasası!

Kaynak: www.chip.com.tr