Google'dan işbirliği çağrısı

CHIP Online
17-03-2013, 18:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Google, "patent fırsatçılarını" devre dışı bırakmayı amaçlayan bir girişim başlatıyor...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/goo ... -cagrisi_39172.html

Resimlerle: Patenti alınan en "garip" icatlar

Teknoloji sektöründe, firmalarının elinde ürün ya da hizmete dönüşen yaratıcı fikirlere büyük değer veriliyor: patentler astronomik fiyatlara satılıyor; firmalar kendilerine ait fikirleri çalmakla suçladıkları rakipleriyle mahkemede karşı karşıya geliyor. Yani, nihayetinde ürün ya da hizmet olarak karşımıza çıkan fikirler, beraberlerinde pek çok sorun da getirebiliyorlar.


Bu sorunların en can sıkıcısı, iş dünyasında "patent fırsatçısı" olarak adlandırılan firmaların açtığı davalar. Kendisi herhangi bir üretim yapmayan ama elinde bulundurduğu patentleri kullanarak üretici firmaları dava edip gelir elde etmeye çalışan pek çok firma bulunuyor. Bu tür kuruluşların açtığı davalar, teknoloji firmalarının çok büyük zararlara uğramasına yol açabiliyor.


Bu şekilde sürekli olarak zarar gören firmalardan en önemlisi Google. Firma yakın zamanda Amerikan patent sistemini, gerçek üreticileri cezalandırmak pahasına, sadece fikirle ortaya çıkan firmaları kayırmakla suçlamıştı. Şimdi diğer firmaları da davet ettiği bir girişim başlatan Google, firmalar arası işbirliğini arttırarak patent fırsatçılarının etkisini azaltmayı amaçlıyor. 9 Nisan tarihine kadar ortak bir eylem planı oluşturmayı amaçlayan firma, bu şekilde anlamsız patent davalarına son vermeyi umuyor.

Tüm Konu: Google'dan işbirliği çağrısı

Resimlerle: Patenti alınan en "garip" icatlar

Kaynak: www.chip.com.tr

grezimonk
17-03-2013, 21:05   |  #2  
grezimonk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 37
4,196 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ağu 2012

Apple sabote eder...

DiamondMines
17-03-2013, 21:30   |  #3  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ağu 2012
Alıntı: grezimonk  
Apple sabote eder...
 

Bir gün Apple da sabote edilecek. Apple bu işde o kadar ileri gitti ki, Avrupa da bir okul projesini bile mahkemeye vermişler ve nedeni Apple (elma) logosu kullanıldığı için.