Google Earth'ü suçlama sırası kimde?

CHIP Online
16-03-2009, 12:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Çok "zeki" bir meclis üyesi yüzünden, ABD meclisinde Google Earth'ün yasaklanması tartışılacak.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Goog ... si-kimde_11476.html

ABD'li bir devlet meclisi üyesi olan Joel Anderson, ülkesinin terörle mücadeleyi kazanmasının sihirli formülünü nihayet buldu: Google Earth'ü yasaklamak. Anderson'ın yaklaşık bir ay önce verdiği yasa tasarına göre uydu görüntüsü veya havadan çekilmiş fotoğraflarda okulların, ibadet yerlerinin, sağlık merkezlerinin ve devlete ait binaların yerlerini gizlemeyen web siteleri ile online hizmetlerin sahiplerine 250 bin dolar ve 3 yıl hapis cezası verilecek. Bu tasarısı ile hemen akıllara Google Earth'ü getiren Anderson konuyla ilgili olarak; "Geçmişte meydana gelen güvenlik sorunlarını inceledim. İbate yerleri bombalandı. Devlet binalarına saldırıldı. Halk güvenliği benim bir numaralı görevim ve bunu göz ardı etmem sorumsuzca olurdu" diye konuştu.

Anderson'a en güzel cevabı ise güvenlik uzmanı Bruce Schneier'ın yaklaşık bir yıl önceki bir konuşması veriyor; "Suçlular icat edildiği günden beri telefon kullanıyorlar. Uyuşturucu kaçakçıları uçak ve tekne, telsiz, cep telefonu kullanıyorlar. Banka soyguncuları önce at kullanıyorlardı ama uzun zamandır motosiklet veya araba kullanıyorlar. Yine Hindistan'daki saldırıyı gerçekleştiren teröristler tekne kullanmışlardı. Ayrıca bu suçluların pek çoğu ayakkabı da giyiyor. Bizim yemek yediğimiz restoranlarda yemek yiyorlar."

Belki de devlet görevlileri teröristlerin birinci hedefinin huzuru kaçırmak, korku yaratmak olduğunu anladıklarında terörle mücadele daha önemli adımlar atılmaya başlayabilir.

Tüm konu: Google Earth'ü suçlama sırası kimde?

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce Anderson mı yoksa Schneier mı haklı?

Fattur
18-03-2009, 18:19   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2008

Suçlular icat edildiği günden beri telefon kullanıyorlar. Uyuşturucu kaçakçıları uçak ve tekne, telsiz, cep telefonu kullanıyorlar. Banka soyguncuları önce at kullanıyorlardı ama uzun zamandır motosiklet veya araba kullanıyorlar. Yine Hindistan'daki saldırıyı gerçekleştiren teröristler tekne kullanmışlardı. Ayrıca bu suçluların pek çoğu ayakkabı da giyiyor. Bizim yemek yediğimiz restoranlarda yemek yiyorlar


Yani Schneier..