Google Earth'ün suç dosyasına yeni bir sayfa

CHIP Online
17-03-2009, 15:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Her önüne gelen Google Earth'ü suçlamaya devam ediyor. Yeni vukuatımız ise gerçekten ilginç...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Goog ... ir-sayfa_11528.html

Google Earth... Dünyayı koltuğunuzdan kalkmadan gezebilmenin en güzel ve keyifli yollarından biri... Ancak bu yazılım da kötü amaçlar için kullanıldığında birilerine zararı dokunabiliyor.

Geçtiğimiz günlerde yakayı ele veren bir hırsız suçunu itiraf etti ve yaşadığı şehirde bulunan bazı hurda metalleri çaldığını kabul etti. Fakat olayın en dikkat çeken yönü hırsızın suçunu kabul etmesi veya çaldığı objeler değil elbette. Polis tutanaklarına geçen kayda göre hırsız, Google Earth'ü kullanarak emeline ulaşmış.

Londra'da yaşayan ve bir amaç için aradığı hurda metalleri bulmak için uydu görüntülerini de kullanıcılara sunan Google Earth'ten faydalanan hırsız, yönergeleri takip ederek aradığı materyallerin tam olarak nerede bulunduğunu çözmeye başladı ve içlerinde bazı tarihi okul, kilise ve müzelerin de bulunduğu birçok yapıda hırsızlık yaptı.

Çaldıklarından yaklaşık 200.000 Dolar elde eden Tom Berge ise suçunu itiraf etmesinin ardından mahkemece tutuklandı ve 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

CHIP Online yorumu:
Google Earth'ün neredeyse kusursuz bir Google hizmeti olduğu kesin. Ama her nedense bu hizmet hep hakkında yapılan eleştirilerle gündeme geliyor. Terör saldırıları, gizli üsler ve son olarak adi suçlar... Artık her önüne gelen Google Earth'ü suçlamaya başladı. Ancak biraz mantıklı düşünüldüğünde, özellikle büyük eylemlerde Google Earth'ün adının geçmesi komik oluyor. Tabi bu durumda basit bir hırsızın bile Google Earth'ü suçlamasına şaşırmamak lazım...

Tüm konu: Google Earth'ün suç dosyasına yeni bir sayfa

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Google Earth suçlamaları sizce de biraz aşırıya kaçmaya başlamadı mı?

Bilgen78
17-03-2009, 19:07   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2009

Bir haberin mağduru olarak yani google da bugün bile ulaşılabilmesi bu habere beni bugün bile mağdur edebiliyor.Evet ulaşamadığım için suçlu ben yetkililere ulaşamıyorum gazete el değiştirmiş onlara da ulaşmak istedim cevap vermediler.Söyleyin şimdi adım,soyadım,yaşım ve yaşadığım şehir aynı olmasından dolayı ben mi suçluyum.Elbette değil.Ben hala mağdur ediliyordum eğer merak edip adımı girmeseydim.Yaklaşık 5 yıldır beni mağdur ettiler.Şimdi Google yetkililerine sesleniyorum siz de en az o gazeteciler kadar sorumlusunuz mağdur edilmemden.

Fattur
18-03-2009, 18:56   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2008

ne yani şimdi adam google earthtan bakamazmı?
Ayrıca Bilgen78 e ne olduğunu tam olarak anlayamadım...


Edit:Özel mesaj ile anlatırsa veya cevap yazdığında konunun linkini gönderen olursa sevinirim...

Son Düzenleme: Fattur ~ 18 Mart 2009 18:56