Google ödül parasına zam geldi!

CHIP Online
06-10-2014, 16:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Google, başta Chrome olmak üzere, önemli yazılımları için dağıttığı ödüle ciddi zam yaptı!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/goo ... am-geldi_49881.html

Resimlerle: Chrome için 12 özel Google+ aracı!

Google, uzun bir süredir firmanın yazılımlarında açık bulan kişilere para ödülü sunmaktaydı. Bu para ödülü ise en az 500 ve en fazla 5.000 dolar arasında değişmekteydi. Ancak, Chrome gibi yazılımlar içerisindeki sorunları bulmak giderek daha da zorlaşıyor ve Google, bu fazladan efor gereksinimini uygun şekilde ödüllendirmek istiyor.


Bu ödül sistemi, Google ve Facebook gibi büyük internet firmaları için oldukça kârlı bir sistem olarak gözükmekte. Bu şekilde çok daha fazla sayıda kişi programın açıklıkları üzerinde çalışıyor ve firmaların fazladan güvenlik analistlerini işe almalarına gerek kalmıyor.


Ancak bu bağımsız araştırmacıların, buldukları açıklar ile yapabilecekleri pek çok seçenek bulunmakta. Bu açıklar, çeşitli yollarla siber suçlulara da satılabiliyor. Siber suçluların da sürekli olarak kötü amaçlı yazılımlarını yaymak için yeni yollar aradıkları düşünülür ise, bu yöntem açıkları bulanlar için çok daha büyük bir kazanç kaynağı olabiliyor.


Bu yüzden de Google, bu açıklar üzerindeki ödülleri arttırma kararı almış durumda. Ödül miktarını üç katına çıkartarak en yüksek ödülü 15.000 dolara çeken Google, bu miktarın açıkların kötü amaçlarla kullanılmasını engelleyebileceğini düşünüyor. Ayrıca, Chrome güvenlik ekibinden Tim Willis, açıkları bulan kişinin çabalarının ve "ne kadar muhteşem olduklarının" kamusal olarak kabul edildiğini ve çalışmaları hakkında blog/konuşma/sunum yapma haklarının kişiye bırakıldığını da hatırlatıyor. Tabii ki bulunan "açıkların kötü amaçlı kişiler tarafından ne amaçla kullanıldığı şüphesinin de ortadan kalktığını" belirtmeyi unutmuyor.


Devamı, haberimizin ikinci sayfasında...Tüm Konu: Google ödül parasına zam geldi!

Resimlerle: Chrome için 12 özel Google+ aracı!

Kaynak: www.chip.com.tr