Google Play'in yeni izin sistemine dikkat

CHIP Online
14-06-2014, 11:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Google Play'in bu yeniliği işinizi kolaylaştırıyor olabilir ancak ciddi bir de riski var!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/goo ... e-dikkat_47691.html

Resimlerle: Android 4.4 KitKat'lı cep telefonları!

Google, geçtiğimiz günlerde Google Play mağazasında yaptığı bir değişiklikle izinleri gruplar şeklinde göstermeye başladı. Ancak bu işlev uygulamaların istedikleri izinleri görmeyi kolaylaştırsa da, bazı risklere yol açabilir.


Android Police'in yaptığı incelemeye göre eskiden, uygulamalar Google Play'de güncelleme aldıklarında, yeni izinler hakkında kullanıcıya bir uyarı gösteriliyordu. Yeni sistemde ise kullanıcıya sadece yeni bir izin grubu eklenmesi halinde uyarı gösteriliyor. Bunun anlamı, uygulamaları otomatik olarak güncellediğinizde, siz farkında olmadan izinlerin eklenebilmesi.


Android Police'e göre yeni izin kategorileri eklenmediği sürece ilk bakışta bunu fark etmeniz mümkün olmuyor. Örneğin arama kaydını okuma izni olan bir uygulama, kendisine arama yapma izni eklediğinde, bu değişikliği içeren güncellemeyi yüklerken herhangi bir uyarı almıyorsunuz. Google Play'deki bu yeni işlev ortaya çıkmadan önce, her yeni izin için bir uyarı gösteriliyordu.


Değişiklik, uygulamaların tüm izinleri, hiç fark ettirmeden kullanabileceği anlamına elbette gelmiyor. Tekrarlamak gerekirse yeni iznin, daha önceden kullanıcı tarafından onaylanmış bir gruba ait olması gerekiyor.


Kullanıcı olarak bize düşen ise uygulamaları yüklerken, izin gruplarının altında neler bulunduğuna daha dikkatli bakmak.

Tüm Konu: Google Play'in yeni izin sistemine dikkat

Resimlerle: Android 4.4 KitKat'lı cep telefonları!

Kaynak: www.chip.com.tr