Google Play puanları neden güvenilmez?

CHIP Online
20-05-2014, 00:03   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Görünsün diye 1 verenler, sahtekarlar ve fazlası... İşte Google Play'deki yorumlar ve gerçekler!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/goo ... venilmez_47158.html

Resimlerle: Hangi uygulama, ne kadar veri tüketiyor?

Yeni bir kamera uygulaması yüklemek için Google Play'i açtınız ve 10'larcasını buldunuz. Doğal olarak önce en yüksek puanı alan uygulamayı denemeyi tercih ettiniz. Ancak oyuna gelmiş olabilirsiniz - Google'ın puan sistemi oldukça sorunlu ve uygulama yüklemek için karar alırken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.


5 yıldızda ne gibi bir sorun var ki?


Bir uygulamanın çok sayıda kişiden 5 yıldız almış olması, sorgulanabilir bir durum. Nedeni basit: Çoğu kullanıcı, uygulamalara ya 1 yıldız , ya da 5 yıldız veriyor. Olumlu bir deneyim elde edenlerin 5, herhangi bir sorunla karşılaşanların 1 puan verdiğine muhtemelen birçok kez rastlamışsınızdır. Android kullanıcıları, ne yazık ki programlara hak ettiği puanı vermek yerine, 5 puanı "iyi", 1 puanı "kötü" ile ilişkilendirmiş durumdalar.


Bunun yanında Google Play, bir yıldızlı yorumları metinsiz olarak yapmaya da izin veriyor. Bu değerlendirmelerin ne kadar sağlıklı olduğu, aceleyle yapılıp yapılmadığı ise bir soru işareti.


Bunlara ek olarak geliştiricinin ilgisi olmayan sorunlarla ilgili olumsuz birçok yoruma rastlamanız mümkün. Örneğin telefonunda LED flaş olmayan bir kullanıcı, LED flaş uygulaması sadece ekranını aydınlattığı için uygulamaya 1 puan verebiliyor. İndirdiği oyunda sadece istediği karakter olmadığı için 1 yıldız veren kullanıcılara rastlamanız da mümkün.


Dahası anlaşılmaz, manasız birçok yoruma rastlamanız mümkün. Aynı aşağıdaki gibi...


Tüm Konu: Google Play puanları neden güvenilmez?

Resimlerle: Hangi uygulama, ne kadar veri tüketiyor?

Kaynak: www.chip.com.tr