Google yeni patenti ile neyi hedefliyor?

CHIP Online
23-05-2009, 19:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Google'ın netteyken bilgilerinizi topladığını mı düşünüyorsunuz? Öyleyse bu habere sinirleneceksiniz

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Goog ... defliyor_12927.html

Resimlerle: Google'ın pek bilinmeyen özel sayfaları

Google, pek çok aracı sayesinde internet üzerinde kullanıcıların ne yaptıklarını ve farklı konudaki eğilimlerinin ne yönde olduğunu takip edebiliyor. Fakat dev firmanın aldığı yeni bir patent artık internette olmadığını zamanları da takip etmeye hazırlandığını gösteriyor.

Akıllı telefonlar için geliştirilen pek çok uygulama aslında pek çok ilginç özellik sağlıyor. Bunlar arasında gelen aramaları saate göre farklı bir telefona yönlendirerek iş saati dışında aramaları kabul etmemeyi sağlama, GPS ile bulunduğunuz nokta tespit edilerek telefon ayarlarını otomatik değiştirme gibi uygulamalar da var. Fakat Google'ın Android işletim sistemi ile kullanılmasını düşündüğü proje biraz daha farklı.

Detaylarına ABD patent ofisinin [url=""]ilgili sayfasından[/url] ulaşabileceğiniz Google'ın yeni projesi, cep telefonunuzun hareketlerinden o anda ne yapmakta olduğunuzu anlamayı planlıyor. Google bir hızölçer ile cep telefonunun hareketlerini tespit etmeyi ve buna göre farklı işlemler gerçekleştirmeyi hedefliyor. Her ne kadar hızölçerler şu an için sınırlı yeteneklere sahip olsa da, zaman içerisinde çok daha farklı becerilere kavuşacakları sağlanıyor. Google'ın şu anda hızölçer ile tespit edilebilecek farklı hareketleri tanımlayacak bir veri tabanı oluşturmak üzerinde çalıştığı da söyleniyor.

Fakat bu şu an için sadece bir patent ve Google'ın tam olarak neyi hedeflediğini net bir şekilde açıklamıyor. Yine de Google gibi veri toplamayı seven bir firmanın bu topladığı veriler için çok ilginç kullanım yöntemleri bulacağına şüphe yok.


Tüm konu: Google yeni patenti ile neyi hedefliyor?

İzleyin: Chrome için TV reklamı

Resimlerle: Google'ın pek bilinmeyen özel sayfaları

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce Google bu patenti ne şekilde kullanabilir?

Fattur
25-05-2009, 16:58   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2008

Kötü emellerinde kullanır..