Görev Çubuğu Canlı Önizlemeyi Kapatma

Kal-El
14-11-2009, 23:02   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
816 mesaj

Vistayla gelmiş olan bu özelliği kullanmak istemiyorum. Biliyorsunuz görev çubuğu üzerinde bulunan küçültülmüş pencere simgelerinin üzerine gidince fare ile önizleme veriyor.

Forumlarda verilen yöntemle kaldırmayı denedim fakat olmadı. gpedit.msc açıp resimde okla gösterdiğim hizmeti Düzenle'ye girip kapattım. Bunu yapınca kırmızı çember içine aldığım bahsi geçen önizleme kaybolmak yerine önceden sadece üzerine gittiğim pencerenin önizlemesini verirken şimdi simge durumuna küçültülmüş tüm pencere önizlemelerini yan yana veriyor.

Bunu tamamen kapatmanın bir yolu yok mudur? Başka bir ayar daha mı var acaba? Hem zaten zaman zaman önizleme çalışmıyor. Pek işime yarayan bir özellik de değil.

ahmetkürkçü
14-11-2009, 23:26   |  #2  
ahmetkürkçü avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
809 mesaj

vistada varmıydı yaaa önizleme özelliği...

ilginch
14-11-2009, 23:31   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,635 mesaj

TuneUp Utilities ile yapabilirsin.

Kal-El
14-11-2009, 23:41   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
816 mesaj

Ya Windows'un kendi özelliğini kapatmak için neden başka bir yazılıma ihtiyaç duyayım ki? Dikkat ediyorum da her başlığa TuneUp ile yapabilirsin yazılıyor. Gönüllü sponsorluğunu mu yapıyorsunuz anlamıyorum.

OSMAN BAĞÇEVAN
15-11-2009, 01:48   |  #5  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Mouse HKEY_CURRENT_USER \ Control Panel \ Mouse

regedit ayarı budur..Yaparsanız , nasıl yaptığınızı sölerseniz  iyi olur konunuzda..
Eğer yavaş olduğu için yapmaya çalışıyorsanız  MouseHoverTime yi 1 yapın..

ilginch
15-11-2009, 02:08   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,635 mesaj
Alıntı: Kal-El  
Ya Windows'un kendi özelliğini kapatmak için neden başka bir yazılıma ihtiyaç duyayım ki? Dikkat ediyorum da her başlığa TuneUp ile yapabilirsin yazılıyor. Gönüllü sponsorluğunu mu yapıyorsunuz anlamıyorum.
ne alakası var sponsorlukla falan.kullanmazsan kullanma, zorla yükle mi diyoruz sana? kullanışlı bir program ki her başlığa yazılıyor.

istediğin şeye çözüm sunuyoruz, yaptığın terbiyesizliğe bak.

Kal-El
15-11-2009, 02:22   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
816 mesaj

Kayıt defteri ayarlarında yapılan değişiklikler de etkilemiyor. 2 gün sonra eski haline dönüyor. Yavaş olduğu için yapmıyorum, gayet düzgün çalışıyor. Fakat sevmedim bu özelliği. Ama mecburen kullanıyorum şu an napayım...

@urkatat

Yaptığım terbiyesizlik değil, senin yaptığın da çözüm değil. Lafım sırf sana da değil. Şu forumda her başlığa "Format at düzelir", "TuneUp ile tarat düzelir", "Kesin virüs vardır, KIS ile tarat düzelir" gibi onlarca otomatik mesaj giriliyor. Her sorunun çözümü TuneUp'ta mı yani bu mudur? XP'deyken ben de kullanırdım TuneUp, iyi hoş önerilir de her başlıktaki soruna çözüm değildir. Şu zihniyetten vazgeçilsin bari şu forumda ya.

Osman Bağçevan'ın yaptığı gibilerine öneri, çözüm denir. Reset at düzelirci mantıkla bir yere varılmıyor, bilen biliyor.

OSMAN BAĞÇEVAN
15-11-2009, 03:04   |  #8  
Denetmen
6,606 mesaj

teşekkür ederim yorumunuz için...
klavye den ''alt''  tuşuna basılı tutarak ,görev çubuğuna gelin ve tıklayın bakalım ? :)

Son Düzenleme: OSMAN BAĞÇEVAN ~ 15 Kasım 2009 09:28
Kapalı Hesap (153334)
15-11-2009, 08:58   |  #9  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 186
6,419 mesaj

Normalde bu ayarlar kapatması gerekir ama kapatmıyor."Masa üstünü etkinleştir" kaldırırsan oluyor ama klasik tema geliyor.

Vistayla gelmiş olan bu özelliği kullanmak istemiyorum. Biliyorsunuz görev çubuğu üzerinde bulunan küçültülmüş pencere simgelerinin üzerine gidince fare ile önizleme veriyor.

Forumlarda verilen yöntemle kaldırmayı denedim fakat olmadı. gpedit.msc açıp resimde okla gösterdiğim hizmeti Düzenle'ye girip kapattım. Bunu yapınca kırmızı çember içine aldığım bahsi geçen önizleme kaybolmak yerine önceden sadece üzerine gittiğim pencerenin önizlemesini verirken şimdi simge durumuna küçültülmüş tüm pencere önizlemelerini yan yana veriyor.

Bunu tamamen kapatmanın bir yolu yok mudur? Başka bir ayar daha mı var acaba? Hem zaten zaman zaman önizleme çalışmıyor. Pek işime yarayan bir özellik de değil.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (35341) ~ 15 Kasım 2009 09:12
OSMAN BAĞÇEVAN
15-11-2009, 09:29   |  #10  
Denetmen
6,606 mesaj

Detroid_35 , onu yapınca da , aynı şekilde gösteriyor malesef...aero peek ile de alakası yok :)

Kapalı Hesap (135391)
15-11-2009, 10:53   |  #11  
Kapalı Hesap
2,758 mesaj

Görev çubuğu =  Özellikler = Pencere önizlemelerini göster deki tiki kaldırın ;)

Kal-El
15-11-2009, 10:54   |  #12  
OP Yıllanmış Üye
816 mesaj
Alıntı: OSMAN BAĞÇEVAN  
teşekkür ederim yorumunuz için...
klavye den ''alt''  tuşuna basılı tutarak ,görev çubuğuna gelin ve tıklayın bakalım ? :)
Bir şey olmadı :) Canlı izlemenin ayarı bozuldu sanırım :D O küçük resimde mesela Firefox'un yüklenmesini izleyebilirdik, adı üstünde canlı önizleme, şimdi fare'yi ne zaman üstüne götürdüysem o andaki görüntü sabit kalıyor o küçük resimde. :D Hey Allahım :)

OSMAN BAĞÇEVAN
15-11-2009, 11:10   |  #13  
Denetmen
6,606 mesaj

anlamadım ?
ben de alt a basılı tutarken , canlı izleme yapmamaya başladı yaptığım regedit değişikliklerinden sonra :)
yani aero peek açıkken , alt tuşuna basıp mouseyi simgelere götürdüğüm zaman canlı önizle yapmıyor , aero ya peek i kullanamıyorum..

Kal-El
15-11-2009, 11:14   |  #14  
OP Yıllanmış Üye
816 mesaj

Olay "canlı" önizleme yapması veya yapmaması değil. O açılan küçük kutucuğu istemiyorum ben :) E kapatamıyorsak bari tam yapsın görevini :D

Şunu dener misiniz: Firefox'ta veya IE'de hangisini kullanıyorsanız, bir sayfayı açın ama o tam yüklenmeden simge durumuna küçültün ve görev çubuğunda fareyi Firefox simgesine götürün önizleme için. Sayfanın yüklenmesini o küçük pencereden görebiliyor musunuz? Yoksa simge durumuna küçülttüğümüz andaki görüntü mü var hep?

Son Düzenleme: Kal-El ~ 15 Kasım 2009 11:15
OSMAN BAĞÇEVAN
15-11-2009, 11:19   |  #15  
Denetmen
6,606 mesaj

canlı önizlemeyi kapattım gibi işte...şöle ama :
alt tuşuna basılı tutarken mouseyle üstüne gidince simgelerin, 1 saniye de hemen açılıyor , kapanıyor..
:)
biraz daha uğraşırsam yapıcam da dur bakalım :P

senin sonradan dediğin msn'm de oluyor..onu mu istemiyorsun yani sen..sıfr bunun için :P

Son Düzenleme: OSMAN BAĞÇEVAN ~ 15 Kasım 2009 11:20
Kapalı Hesap (153334)
15-11-2009, 11:31   |  #16  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj

Bu canlı izlemeyi fazla kafaya takmayın fotograf gibi bir şey sürekli yenilenir aero performansın nekadar iyi ise okadar seri çalışıyor.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (35341) ~ 15 Kasım 2009 11:37
Kal-El
15-11-2009, 11:38   |  #17  
OP Yıllanmış Üye
816 mesaj
canlı önizlemeyi kapattım gibi işte...şöle ama :
alt tuşuna basılı tutarken mouseyle üstüne gidince simgelerin, 1 saniye de hemen açılıyor , kapanıyor..
:)
biraz daha uğraşırsam yapıcam da dur bakalım :P

senin sonradan dediğin msn'm de oluyor..onu mu istemiyorsun yani sen..sıfr bunun için :

Hayır istememe durumu ordan değil. :) Sadece bu genel özelliği mi yoksa bende mi sorun var anlamaya çalıştım. Eğer o dediğim olay olmuyorsa tamam. Bende de olmuyor çünkü. :) Ama mesela Firefox'u açın, bir de Internet Tavla açın. İkisinden birinde iken, diğeri simge durumunda olmayacak sadece arka planda olacak, diğer pencereyi canlı izleyebiliyorsunuz o küçük resimde. Tavlanın oynandığını görüyorsunuz mesela. :P  Sanırım simge durumunda olmaması gerekiyor pencerelerin o canlı izlemeyi yapmak için. Bunu test etmek istedim. :)

Yani o kadar sorun değil bu özellik ama kapatılabilseydi iyi olurdu, boşuna performans kaybı benim için. Sonuçta sistemim o kadar iyi değil. :) Ayrıca Detroit, sistem derecelendirmede Aero puanım en düşüğü, ekran kartım eski fakat canlı önizlemeler sorunsuz ve de hızlı çalışıyor. Ben kullanmak istemiyorum sadece, yoksa sorun çıkardığından değil. :D

OSMAN BAĞÇEVAN
15-11-2009, 11:40   |  #18  
Denetmen
6,606 mesaj
Alıntı: DETROID_35  
Bu canlı izlemeyi fazla kafayatakmayın fotograf gibi bir şey sürekli yenilenir aero performansınnekadar iyi ise okadar seri çalışıyor.
Detroid , sistemimde o kadar hızlı oldu aero peek , kelimelerle ifade edemem :)
HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Mouse HKEY_CURRENT_USER \ Control Panel \ Mouse
regedit ayarı budur..Yaparsanız , nasıl yaptığınızı sölerseniz  iyi olur konunuzda..
Eğer yavaş olduğu için yapmaya çalışıyorsanız  MouseHoverTime yi 1 yapın..
bunun yanında diğer ayarları da bozarsanız , benim ki gibi olur :)
Hayır istememe durumu ordan değil. :)Sadece bu genel özelliği mi yoksa bende mi sorun var anlamaya çalıştım.Eğer o dediğim olay olmuyorsa tamam. Bende de olmuyor çünkü. :) Amamesela Firefox'u açın, bir de Internet Tavla açın. İkisinden birindeiken, diğeri simge durumunda olmayacak sadece arka planda olacak, diğerpencereyi canlı izleyebiliyorsunuz o küçük resimde. Tavlanınoynandığını görüyorsunuz mesela. :P  Sanırım simge durumunda olmamasıgerekiyor pencerelerin o canlı izlemeyi yapmak için. Bunu test etmekistedim. :)

Yani o kadar sorun değil bu özellik amakapatılabilseydi iyi olurdu, boşuna performans kaybı benim için.Sonuçta sistemim o kadar iyi değil. :) Ayrıca Detroit, sistemderecelendirmede Aero puanım en düşüğü, ekran kartım eski fakat canlıönizlemeler sorunsuz ve de hızlı çalışıyor. Ben kullanmak istemiyorumsadece, yoksa sorun çıkardığından değil. :

öğretmen , öğrencilerine ders anlatırda öğrenci tahtaya bakar bakar ama ne hocanın dediğinden ne de tahtada ki şekilden falan birşey anlamaz ya..Aynı o durumdayım şu an :)
sizin yorumunuzu okuyoyorum , okuyorum anlayamıyorum..Sizin amacın ne :P

sistemimde bir anda çok program açmaya çalıştım..mozilla yı kapatım , açtım,simge durumuna küçültüyorum yok birşey olmuyor..sistem hızlı olduğundan tak bastığım şey açılıyor..yani bu istediğinizi yapamayacağım ben galiba :)

Son Düzenleme: OSMAN BAĞÇEVAN ~ 15 Kasım 2009 11:49
Kapalı Hesap (153334)
15-11-2009, 11:56   |  #19  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj
Detroid , sistemimde o kadar hızlı oldu aero peek , kelimelerle ifade edemem :)
Sen inansanda inanmasanda durum böyle ben çok memnum aero dan arkadaşların laptoplarda çok agır işlyor üstelik benden daha iyi makineleri var.Aero da hız artışı ekran kartı performansı ile ilgidir ve windowsun verdigi puan önemlidir.

Arkadaşım sende basic kullan ya normal basic al temanı yada böyle yap.

Kal-El
15-11-2009, 12:03   |  #20  
OP Yıllanmış Üye
816 mesaj

Bugün üçümüz de birbirimizi anlamıyoruz sanırım. :)

Aero ile bir sorunmum yok ki benim. Sistemimi yavaşlatmıyor v.s. Tabii illa ki Aero kapalı bir sistemden daha yavaştır orasını bilemem.

Demek istediğim bu özelliği kullanmak istemiyorum. Bu kadar zor mu ya bunu anlamak? :) Yani illa Aero'yu mu kapatmalıyım bu özelliği kullanmamak için?

Osman Bağçevan, canlı izlemenin çalışma şeklini göstermek istedim. Hızlı açılıyor kapanıyor demedim ki hiç zaten.

OSMAN BAĞÇEVAN
15-11-2009, 12:15   |  #21  
Denetmen
6,606 mesaj
Alıntı: DETROID_35  
Sen inansanda inanmasanda durumböyle ben çok memnum aero dan arkadaşların laptoplarda çok agır işlyorüstelik benden daha iyi makineleri var.Aero da hız artışı ekran kartıperformansı ile ilgidir ve windowsun verdigi puan önemlidir.
yaişte diyorum ya bu hız olayı sadece regedit ayarıyla çözülebilir..o daolmazsa ekran kartı sürücüsü..Yoksa puandan bir sıkıntı olduğunusanmıyorum..

Kal-El , regedit ayarını söledim ya..sistem geri yükleme noktası oluştur ve orada regedit ayarlarını kurcala..Vardır muhakkak bir ayarı onun..
Aero peek i kapat ve her regedit değişikliğinden sonra yenile yap..alt tuşuna basarak mouse yle simgelerin üstüne gitmeyi ve normal olarak mouse yle gitmeyi denersin..

Sizin sohbete doyum olmuyor, başka zaman devam ederiz artık  :P:P

world_pc
15-11-2009, 13:48   |  #22  
world_pc avatarı
Yıllanmış Üye
3,357 mesaj

Aero pack olmadan olmuyor değilmi ?

mancukya
15-11-2009, 15:02   |  #23  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

Arkadasim nasil performans kaybi yasiyacaksin onunla ?
o özellik islemci ve ram kullanmiyor grafik kartini kullaniyor kapatsanda hic bir performans degisikligi görmeyeceksin xp ve vistada hatta seven icin cok az program grafik kartini kullanabilirken buda onlardan birisi kapatmak istiyorsun saygi duyarim ama kesinlikle perfomansina hic ama hic etkisi olmiyacak.

Kal-El
15-11-2009, 15:28   |  #24  
OP Yıllanmış Üye
816 mesaj

Yani sen şimdi bana ekran kartı kasım kasım kasılırken performansta bir sorun olmayacağını mı söylüyorsun? İlginç.

mancukya
15-11-2009, 15:36   |  #25  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

ilginc olan nedir ?
Sistemin hakkinda bir bilgi vermemisin zaten o özellikler ekran kartinin gücüyle orantili oto calisiyor madem cok düsük bir sistem dönersin xpye.
Sana 3 sayfa insanlar yardimci olmak istemis zaman ayirmis ukalalik yapma kimse sana ahkam kesmiyor herkez bilgisi oraninda bildigini söylüyor ayrica bos konusuyorsun Sis yada intelin uyduruk kartlari bile o özelligi acabilecek kapesitede pcde baska sorunun vardir kasma yapiyorsa.