görev yöneticisi

suleymancakar2010
23-11-2010, 16:37   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
49 mesaj

fiziksel bellek kısmında 1150mb gösteriyor. yeşil alanda 761mb gösteriyor. 0mb takas belleği kullanıyorumb neden böyle?. hangisi gerçek bellek yükü?. bu görev yöneticisindeki bilgilerin anlamları nelerdir?

Jubei76
23-11-2010, 17:25   |  #2  
Jubei76 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,579 mesaj

problem nedir ?

suleymancakar2010
24-11-2010, 19:35   |  #3  
OP Yeni Üye
49 mesaj

şu 1150mb yazan yerin altında boş 0 mb olduğu zaman bilgisayar can çekişmeye başlıyor bu önbellek neyin nesi nasıl kontrol edebilirim ki bilgisayarımın can çekişmesini önliyebileyim sorunum bu, asl olarak kullanmak istediğim comodo antiviris time machine ve cleaner var www.comodo.com da bunları yükleyip kullanmaya başladığım zaman işlemci 100 den assağıya zor iniyor ama bunlarıda kullanmak istiyorum  ne yapabilirim bir yol gösterin?

Jubei76
24-11-2010, 20:34   |  #4  
Jubei76 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,579 mesaj

everest ultimate edition programı ile işlemci-ram-anakart-ekran kartı görüntülerini yükleyebilirmisin bakalım sisteminin tam özellikleri nedir ?

suleymancakar2010
25-11-2010, 00:57   |  #5  
OP Yeni Üye
49 mesaj

ben dayanamadım xp ye çevirdim vistaya geçmeden önce backup almıştım xp yi kurup ordan geri yükledim
bu everest proğramında bir sürü trial yazıyor
bu comodo time machine ve antivirüs yüklü olunca devamlı %100 de çalışıyor cpu bunları kaldırıyorum

mustafa2116
25-11-2010, 20:41   |  #6  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj

Senin dediğin anladığım kadarıyla ram düzeni.

Ram içinde geçerli  bir bellek bpzukluğu olmayan her dosyaya açıktır. Geçersiz bellek bozukluklarınada ise ram dolu görülür. Bunu şöyle anlatayım

bir oyun açıyorsun ve dosyası sistem bazında işlenemeyen bir yapıya sahip.
ram e  oyun bunu aktarmış ama açılamıyor.
bu durumda geçersiz dosya gereksiz yere genişlemeye başlıyor ve ram 2 gb de  olsa dosya boyutu 2 gb kadar genişliyor.
Bu yapı durumunda cpu de geçersiz dosyaının açılışı için cevaplanmaya başlıyor haliyle  geçersiz yapı geçerisiz ve boşuna bir zorlanma veriyor.

backupla yaptığın bir yarım işlem neticesinde belli programlar hataya zorlanılmış ve boş işleme tabi klamış.

o anda çalışma esnasının kopyasını gereçekleştirmeye açlışan bir yapı hatası ile karşı karşıyasın.

mustafa2116
25-11-2010, 20:53   |  #7  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
3,012 mesaj

resme göre yine bir cevap daha vereyim.

performans alanından ram ve işlemcinin o anda  çoklu yönden durumunu görürsün.

İşlemcinin %100 durumunda çalışabilecek halindeki bilgisi üzerinden % dlik dilimle şu anda ne kadar bir performansla çlıştığını görürüsün.

Ram de ise gb büyüklüğü geçerlidir. her gb boyutu  bir % de dilimdir.
3 gb ram var kabule dersen  bu ramler tam dolu olduğunda durum %100 değilde 2.99 gb olarak görülür.

Ekranda boş alan sürekli 0 dır  dolu alan ise değişken bir yapıda değişir. Yani yeşil alan ramde yer kaplayan programlardır.

Ram üzerinde erkin rol oynamak isiyorsan. işlem ağacı bölümünde her dosyanın yansıma bellek bölümüne barak bir etki yapabilirsin. burda yansıma belliği yüksek olanlar ramda büyük boyutlu yer kaplayanlardır.

suleymancakar2010
26-11-2010, 19:13   |  #8  
OP Yeni Üye
49 mesaj

yukarıdaki resme göre 1550 mb ram dolu 
35 mb boş
110 mb çekirdek kullanıyor
toplam ram 1150+35+110=1695 ram yüküm
ekran kartım da 128, aperture size de biostan 128 etti 256mb
1695+256=1951mb
yukarıdaki resimde disk belleğine 1984mb diyor buda 29mb lik hesap hatası
doğru anlamış mıyım?
yani vista kullanabilmem için 3gb rame ihtiyacım var sanıyorum 3 yetermi 4 gb mı yeter?
takas belleği dosyası kullanmıyorum çünkü bellek 398mb/sn hızla çalışıyor hardiskim yaklaşık 4mb/sn ye de çalışıyor neden hızlı çalışmak varken sistemimi hd nin hızına düşüreyim?
ama ilginç olan birşey var takas dosyasını 4095mb yapsamda yine o fiziksel bellekte 1550mb kadar oluyor boş 0 a yakın hep bu ramle alakalı değil o zaman bana bir çözüm bulabilirmisiniz?

mustafa2116
27-11-2010, 00:08   |  #9  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
3,012 mesaj

hesapta hatan var.
öncelikle işletim sisteminin bit değerine göre ram yükseltmen gerekir. 32 bit işletim sistemi en falza 3.200 gb lik ram çalıştırır. Zaten vistada 1 gb ramde çalışabilen bir işletim sistemi.

Hesaplamaya gelince.
Bilgisayarın  hdd üzerindeki belleği ancak lazım olduğunda kullanır. Çok fazla yükümlülük yapmaya başladığında eğer usb takılıysa belli bir hız artırımı için usb belleğide ram olarak kullanabilir.
Ram 2 gb yani 2.000.000.000 byt olabilir ancak birde dosya sistemi hesaba katılırsa boyut 1.980.000.000 byt olur.
Ram silinebilir  her seferinde formata yiyen bellektir. Haliyle bilgisayar satıcıları 2 gb satsalarda o tam anlamıyla 2 gb değildir.
1 tb diskim var ve kayıp bellek 20gb işte bu kayıp bellek dosya sistemi bu nedenlede dosya sistemi dahili kullanım içinde hızı artıran bir harici kullanım içinde ise haritalamayı yapan bir yapıyta sahip.
Eğer ram işleyişi içinde dosya yönetimi oluşturmazsa kullanılan dökümanlar veri karmaşasına neden olur.

Takas bellek her halikarda 0 dır. Adı üzerinde eğer rami dolduracak büyüklükte bir uygulama işleme konuluyorsa işlem ünitesi haritaya eklediği hdd  belleğini yani sanal belleği devreye koyacaktır.

Şu ana kadar  tek başına 700 mb den yukarı bir uygulama yapı birimi görmedim. Hemen büyük boyutlu dosyaları aklına getirme onlar bir yapısal birim değildir. Onlar ayrı birimdir. winrarla sıkıştırılan  6 gb lik dosya açılışında dosya sistemince çalışır yani 6 gb nin %5  i senin keranında ve raminde yer kaplar. Eğer uygulama tek başına içinde barındırdıklarıyla devre üretebilen bir yapı olsaydı işte ozaman ram de ve hdd de büyük bir yer kaplardı  ama buda zaman kaybı ve donanımı boşa zorlamaktır.

Sanal belleği yükseltmene yada düşürmene gerek yok sistem bazında uygun çalışı tıkla o gerkiğinde hdd den yer alır eğer hdd de boş kullanaılacaksa dosyalar için aktarım tırafiğini yönlendirir. Kaldıki anladığım kadaryıla 3 gb ram var senin yaptığın %15 lik bir hdd verim kaybı yaptırıyor. Boşu boşuna hdd de bellek bırakıyorsun. Hdd de hız kaybını yaparken biraz daha mantıklı düşün sonuçta 512 mb lik ram yok sende.
Bu ayarlar şu anda 1 gb den altı için geçerli. 1 gb yede uygulanabiliyor ama pekte tercih ettirmiyorum.

Paylaşımlı-paylaşımsız ekran kartında olay düşündüğün gibi değil.

Sadece ekran kartlarında böyle bir özellik var. Ekran kartları belli hızlanmaları daha iyi yapabilsinler diye bazı sistem operatörlerinde daha etkin çalışma sistemini uygularlar. YAni onlardaki dosya sistemi çokludur.
İşte paylaşımlı ve paylaşımsız dedikleri yapı bu. Örneğin  explorer için bazı ön tanımları kendi içlerinde barındırılar ve bu explorerin yükünü hafifletir. Gördüğün üzre sadece işletim sisteminin bir parçasına yönelikler bazende tümüne yönelik olabilirler onboartlar gibi( doğru yazamamış olabilirim).
Diğer kalan kısım diğer uygualamlara kalır ama oyun gibi ekran kartına tüm yönergeleri ele alan bir uygulamada yapı tamamen o anki oyun için devreye girer.

Böyle bir olay da ise sorun şu.
ekran geçişleri yavaşalr ve paylaşım alanıda oyuna verildiği için bilgisayarının hızı sadece oyun açık kaldığı müdedce yarıdanda fazla düşebilir.

suleymancakar2010
27-11-2010, 02:18   |  #10  
OP Yeni Üye
49 mesaj

ellerin dert görmesin emek harcamışsın ram im 2gb 0 takas belleği kullanıyorum fiziksel bellek yükünde 1550 mb görünüyor bu sistem önbelleği 1550 mb den aşağı düşürmenin yöntemini programını vs arıyorum denediğim programlar ram booster vs. hiç bir işe yaramıyor sistem önbelleği düşmüyor bir türlü

mustafa2116
27-11-2010, 12:43   |  #11  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
3,012 mesaj
Alıntı: suleymancakar2010  
ellerin dert görmesin emek harcamışsın ram im 2gb 0 takas belleği kullanıyorum fiziksel bellek yükünde 1550 mb görünüyor bu sistem önbelleği 1550 mb den aşağı düşürmenin yöntemini programını vs arıyorum denediğim programlar ram booster vs. hiç bir işe yaramıyor sistem önbelleği düşmüyor bir türlü

Alta bulunan resimde benim pc nin duurmu var. Burda gördüğün üzre resim üzerinde açıklama yaptım.
Fiziki bellek bende bi ara %80lerden aşşağı düşmüyordu. Misafir işletim sistemiiçinen giren ve svchost.exe açılışında system tablosuna kendini kaydeden bir site buldum. Ramin %80 nini dolduruyordu misafir işletim sisteminde.
Bende kayanak takibi yapmak için işe koyuldum Ana işletim sisteminde yan tarafta bulunan internet takip alanıyla veri girdi ve çıktısı dikkatimi çekti. Misafir işletim sistemi sadece açıkken ve ana işletim sitemiylede internette  dolanmıyorken birden veriler 480 bk lere fırladı. Gelende gidende 480lerde.
Görev yöneticisini çalışyırıp performans alanından kayank takibine girdim. Misafir işletim sistemi içinde kaynak takibini izleyince svchost.exe içine karıştırılmış reklam amaçlı virüs sitesine rasladım bende kaynak izleyici ile sitenin ıpsini ve adını görüp ana  işletim sisteminden hosts dosyasına sitenin engelini yapıştırdım.
Misafir işletim sistemi ram da birden % 10 lara kadar düştü ve rahat hareket etmeye başladı.:D

Bazı programlar ramde öyle garip noktalarda işlem yaparlarki sadece ram için işlem yaparlar. örneğin  online oyunlar bu tür işlevselliğe bağlıdır. Aynı zamanda google güncelemeleri yedek online açma progrmalrı da ram için dolumluluk yaparlar nedeni net work ağınıda deetlemeleridir.

Sen olabildiğince en az şekilde başlangıç yaptıman lazı.
Bu saycaklarım sizin işinize yarayacaktır.
Msn 14 mb ile açılışı yapar.
winanp 25 mb ile açılış yapar.
winap yardımcıları 5 m ile aşılış yapar (toplam)
google update  10 mb ,ile açılış yapar.
virüs koruyucunuz genelde 35 mb ile açılış yapar durumuna göre düşüer yada artar.
adobe 15 mb ile açılış yapar ilerledikce 25 e çıkar.
java  35 mb ile açılış yapar.
lime vire-ares 20 mb+ java açılışıyla işleme başlar.
tanımlı donanım programları her biri 15-20 mb ile açıulış yapar.
işletim sistemi 340mb ile genel açılışı yapar.( tüm parcalar dahil değilidr.)
oyun eklentileri 15 mb ile açılış yaparlar.
görsel işlemciler 25 mb lere kadar çıkan başlangıçları vardır.

kullanım oaranını düşürmek için yapabileceğin
 başlangıç programlarını  hizmetler bloğundaki windows dışı hizmetler dahil denetime alıp bir ayar çekmendir.

Aynı zamanda her uygulamanın bellekte nekadar yer kapladığınad bak.

Bunlar işine yarayacak ek bilgilerdir.
Zaten senin aradığın progrmalrda bunlar izler ve  buna göre kapatılıp kapatılamayacağınıda belirler.
Programla değilde sen daha da kontrollü olarak uygulamalara müdahale edebilirsin.

suleymancakar2010
27-11-2010, 16:23   |  #12  
OP Yeni Üye
49 mesaj

ben xp de devam edicem mecburen, bak xp ne kadar rahat, msn 2011 yerine icq7 kullanıyorum facebook feed için, onun dışında aynı programlar çalışıyor hemen hemen
sistem önbelleği 1550mb tutarken vistada (enbaştaki resim)
xp de sadece 408 mb yer kaplıyor (alttaki resim)

suleymancakar2010
03-03-2011, 19:00   |  #13  
OP Yeni Üye
49 mesaj

benim problemim biostan agp aperture size 512 yaparak + win7 startere geçerek düzeldi