Gorilla Glass laptoplar için de üretilecek!

CHIP Online
01-08-2013, 17:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Çizilmeyen cam teknolojisi Gorilla Glass, cep ve tabletlerden sonra çok farklı bir cihaza da giriyor

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/gor ... etilecek_41791.html

Resimlerle: En yenilikçi laptop'lar onların elinden çıktı!

Mobil ürün teknolojilerinin geleneksel PC tasarımları ile birleştirilmesi fikri, bugüne kadar bazen başarılı olurken geri kalan zamanlarda ise inanılmaz derecede başarısız oldular. Ancak yakın zamanda yapılan açıklamaya göre, akıllı telefonların daha pratik gözüken bir gelişimi artık dokunmatik ekrana sahip PC'lerde de kullanılmaya başlanacak. Kullanılacak bu özellik ise kısaca "çizilmeyen cam" olarak tanımlanabilirken, bu özelliği PC'lere aktaracak firma ise konunun uzmanı Corning olacak. Ürün ise Gorilla Glass NBT olarak adlandırılmış durumda.


&lt;span style="text-decoration: underline;">Gorilla Glass hakkında her şey... Tıklayın...</span>


Gorilla Glass, akıllı telefonlar söz konusu olduğunda özellikle üst seviye akıllı telefonlarda camlarının muazzam çizilme dayanımı sayesinde her zaman tercih edilen ilk isim olmuştur. Bütün gün ellediğiniz ve dürttüğünüz bir ürün söz konusu olduğunda, camın göstermesi gereken ekstra dayanıklılık tahmin edebileceğiniz gibi önemli bir konu oluyor. Üreticilerin daha önceleri dizüstü bilgisayarlarında Gorilla Glass kaplamaları kullanmalarına rağmen Corning, şu ana kadar dizüstü bilgisayar alanına el atmak için gözle görülür bir çaba göstermemişti. Ancak dokunmatik ekranların kişisel bilgisayarlarda giderek daha fazla kullanılması üzerine Corning, mobil platformlardaki başarısını x86 kalabalığına taşımaya çalışıyor.


Corning'in söylediğine göre Gorilla Glass NBT, dizüstü bilgisayarlarda kullanılan "soda lime glass"a oranla 8 ile 10 kat arası daha fazla bir çizilme dayanımı göstermekte. Her şeye rağmen camınız bir şekilde çizilir ise Gorilla Glass NBT hem çiziğin görünürlüğünü azaltıyor, hem de "çizik oluştuktan sonra gözükebilecek notebook görüntü sorunlarının daha az yaşanmasına sebep oluyor."


<span style="text-decoration: underline;">Üstelik Gorilla Glass NBT'nin tek avantajı, dayanıklılığı da değil... Devamı, haberimizin ikinci sayfasında...</span>


Tüm Konu: Gorilla Glass laptoplar için de üretilecek!

Resimlerle: En yenilikçi laptop'lar onların elinden çıktı!

Kaynak: www.chip.com.tr