Görünmezlikte gelişmeler yaşanıyor!

CHIP Online
09-08-2010, 21:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Hiç "keşke görünmez olsam" dediğiniz oldu mu? Cevabınız evetse, bu haber sizi çok sevindirecek...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/goru ... asaniyor_21732.html

Resimlerle: Hiç gerçekleşmeyen 10 kehanet

Purdue Üniversitesi'nden bilimadamları, teoride görünmezlik pelerini olarak çalışabilecek, balık ağına benzer bir filmden oluşan metamadde geliştirdiler.

Profesör Vladimir M. Shalaev'e göre bu madde, metamaddelerdeki bir sınırlamanın üzerinde duruyor; fazla ışığın metaller tarafından emilmesi: "Bizim burada gösterdiğimiz, kaybolan şeyleri de yönetmek ve bunları birçok şekilde kullanmak için yeni maddeler geliştirmek."

Bu yeni geliştirilen metamaddenin kullanım alanları arasında; geliştirilmiş alıcılar, güneş enerjisi toplayan aletler için yeni tip ışık alıcıları, bilgisayarlar için geliştirilmiş transfer boyutları ve tabii ki bir görünmezlik pelerini var.

"Burada gösterdiğimiz şey, emilme katsayısının daha önceden kullanılan yöntemlerden bir milyon kere daha küçük olabileceği."

Son zamanlarda bilim dünyasında oldukça çok araştırılan metamaddeler, görünmezliğin sırrını ortaya çıkaracak gibi görünüyor.

Tüm konu: Görünmezlikte gelişmeler yaşanıyor!

Resimlerle: Hiç gerçekleşmeyen 10 kehanet

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Görünmezlik pelerini ne gibi alanlarda kullanılabilir?

mcafee23 ayrılmıştır
09-08-2010, 23:29   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

05.08.2010 perşembe günü vallahi dedim bunu
Bjk Victoria Plzen maçı için stada gitmiştim.Param yoktu ve İtfaiye kapısında beleşi beklerken içeri girenleri görüp.Keşke 10 dakikalığına görünmez olsam demiştim.Çünkü içeri almıyorlardı

Sonunda her yolu deneyip maça 3 dakika kala polis kapısından içeri girdim.

5 senedir kombine alırım ama enflasyon bizi de yerlere düşürdü.20 senedir Beşiktaş'ın peşindeyim.Biz bugüne kadar çok idare ettik.Bir seferlik Beşiktaş'ta bizi idare etsin artık. :))

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 09 Ağustos 2010 23:30