Gözlük Camından Anlayanlar...

kyotoprotokolü
20-02-2012, 16:15   |  #1  
kyotoprotokolü avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,327 mesaj

Herkese iyi günler...
Arkadaşlar gözlüğümü değiştireceğim gözlük camları vs. çok pahalı olduklarından iyi bir araştırma yapmak gerekiyor. Yoksa sizi kazıklamak isteyen gözlükçü piyasada çok.

İnernette bir araştırma yaptım. Tam istediğim sonuçlara ulaşamdım ama. 
Bir de sizlere sormak istiyorum.
6 numara gözlük camı almam lazım. 
Bu camları ne kadar inceltmeliyim %45 inceltilmiş camın bana maliyeti yaklaşık olarak nedir. 
Gözlükçü ye gittiğimde nelere dikkat etmeliyim. 

Anlayan arkadaşlardan rica ediyorum bir yardım ederseniz sevinirim

Yetenek
20-02-2012, 16:59   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
508 mesaj

Pek bilgim yok ama organik cammı ne varmış daha sağlıklı ve görüş kalitesi daha iyiymiş ondan alabilirsin... Ayrıcana reklamlardan hatırlıyorum atasun optikmiyfdi neydi camıyla çerçevesiyle 69 tl falan diyordu ama tam bilmiyorum...

Kapalı Hesap (154666)
20-02-2012, 20:35   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Öncelikle şunlara dikkat etmelisin.
1 Kristal eye cam ile organik cam arasında çok fark var. Organik daha kötüdür. Çünki camın ışık indi si daha iyidir.
2 Cam organiklere göre daha ağırdır. Ve kırılganlığı fazladır. Özellikle 6 numara çok kalın olacaktır.
3 Hangi cam türü tercih edilirse edilsin kesinlikle Anti-refle özellikli olmalı ve kaplamalı (multi-coated) olmalıdır. Kaplamalı camlara ışık yansıması ile bakıldığında cam üzerinde renkler görülecektir.
4 Kaplamalı camlar daha pahalı olsa da göz sağlığı fiyat biçilemez bir şeydir.
 Ayrıca az bir fiyat farkı için kişileri etkileyip pahalıya hiç gerek yok diyen satıcılara rağbet edilmemelidir.
Kendi gözlüğümü örnek vereyim.
1.5 numara yakın özellikli gözlüğümün camları kristal eye ve multi coated özelliklidir. Sadece cam için 90TL ödemiştim. Tanıdık birisinin ise gözlük numarası 2.75-3.0 civarında olup bu gözlüklerin camları için 60 TL ödemiş.
Ama benim gözlüklerimi taktığında ise 3 numara olan kendi gözlüklerinden bile daha net gördüğünü şaşkınlıkla gözlemlemiştir.
30TL fiyat farkı için elbette bu kadar eziyet çekilmez.