GPRS, EDGE, 3G, 4G ve LTE...

CHIP Online
26-05-2014, 15:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Kablosuz mobil ağları tanımlayan bu kısaltmaların aslında ne anlama geldiğini biliyor musunuz?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/gprs-edge-3g-4g-ve-lte_47351.html

Resimlerle: İnternetin yok ettiği 15 şey!

Çeşitli kablosuz mobil ağları tanımlayan GPRS, EDGE, 3G, 4G ve LTE gibi kısaltmalar, kafamızı karıştırabiliyorlar. Bazılarımız bu terimlerin ne demek olduğunu iyi bilseler de, bazılarımız onlara rastladığında şaşkına dönebiliyor. Tüm bu kısaltmalar, telefonunuzun mobil bağlantısının hızını ve kalitesini gösteriyor. İşte en kötüden en iyiye doğru 5 mobil bağlantı türü:


GPRS: Listemizin en yavaşı olan GPRS, General Packet Radio Service'in (Genel Paket Radyo Hizmeti) kısaltılmışı. GPRS'in sunduğu hız, 56 kbit/sn ile 114 kbit/sn arasında değişiyor. Bunun anlamı, bugünkü web sitelerinin çoğunun yüklenmesinin oldukça uzun bir zaman alacağı.


EDGE: Açılımı "Enhanced Data rates for GSM Evolution" olan EDGE, resmi olarak 2.9G ismine sahip olsa da bugün kullanıcılar tarafından "2G" olarak adlandırılıyor. EDGE, teorik olarak 1 Mbit/sn hız sunabilse de sunulan hız gerçekte 400 kbit/sn civarlarında oluyor. EDGE, GPRS'e göre birkaç kat daha iyi hız sunuyor ve web sitelerini çok hızlı açamasa da açabiliyor.


3G, 4G ve LTE... İkinci sayfada...


Tüm Konu: GPRS, EDGE, 3G, 4G ve LTE...

Resimlerle: İnternetin yok ettiği 15 şey!

Kaynak: www.chip.com.tr