Grafik Tasarım için ideal notebook önerisi lütfen

kemal özkan
02-12-2013, 23:52   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

Dostlar merhaba. Ben bir grafik tasarımcıyım. Bu bilgisayarların teknik özellikleri konusunda baya bilgisizim. Sizlerden ricam bana tasarım programlarını rahat rahat kullanabileceğim kasmayacak performansı ve görüntü kalitesi yüksek bir notebook önermeniz. Bütçem belli olduğu için macbook pro 'ya filan yanaşamıyorum. Peşin fiyatı 2000-2500 tl olan bir notebook istiyorum. Sony Waio kullanmak istiyorum. 15" ya da daha büyük ekran istiyorum. Ama işte işletim sistemi ne olmalı, işlemci adı ne olmalı, ram boyutu, ekran özellikleri, grafik kartı özellikleri vs... ne olmalı? AMD Radeon, intel hd grafik kartı 4000, GT force filan gibi şeyler okuyorum bunlardan hangisi olmalıdır? Home edition, ultimate, professionel <--- bunlardan hangisi olmalı ya da başka bir şey varsa o mu olmalı? Bütçeme göre http://www.sony.com.tr/product/vn-fit-e/svf1521zst böyle bi ürün buldum ama doğru seçim mi bilmiyorum? Diğer markalarda bütçeme göre iddialı öneriniz varsa onlara da bakabilirim.

Çok mu şey istedim bilmiyorum ama baya uzun yazdım :) Umarım derdimi anlatabilmişimdir. Vakit ayıran tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim.

DiamondMines
03-12-2013, 01:26   |  #2  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj
Alıntı: kemal özkan  
Dostlar merhaba. Ben bir grafik tasarımcıyım. Bu bilgisayarların teknik özellikleri konusunda baya bilgisizim. Sizlerden ricam bana tasarım programlarını rahat rahat kullanabileceğim kasmayacak performansı ve görüntü kalitesi yüksek bir notebook önermeniz. Bütçem belli olduğu için macbook pro 'ya filan yanaşamıyorum. Peşin fiyatı 2000-2500 tl olan bir notebook istiyorum. Sony Waio kullanmak istiyorum. 15" ya da daha büyük ekran istiyorum. Ama işte işletim sistemi ne olmalı, işlemci adı ne olmalı, ram boyutu, ekran özellikleri, grafik kartı özellikleri vs... ne olmalı? AMD Radeon, intel hd grafik kartı 4000, GT force filan gibi şeyler okuyorum bunlardan hangisi olmalıdır? Home edition, ultimate, professionelhttp://www.sony.com.tr/product/vn-fit-e/svf1521zst böyle bi ürün buldum ama doğru seçim mi bilmiyorum? Diğer markalarda bütçeme göre iddialı öneriniz varsa onlara da bakabilirim.

Çok mu şey istedim bilmiyorum ama baya uzun yazdım :) Umarım derdimi anlatabilmişimdir. Vakit ayıran tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim.

MSI GE70 2OE-209XTR i7-4700MQ 2.4GHz 8GB 128GB SSD+1TB 2GB GTX765M 17.3" FreeDOS Notebook

justen
03-12-2013, 03:14   |  #3  
justen avatarı
Yıllanmış Üye
163 mesaj

Hımm..Dostum bak şimdi bilgisayar öner diince tonla var tabii piyasada ozaman ilk önce kriterleriniz neler bakalım:

Grafik ile uğraşıyorum diyorsan 

• işlemci i5 veya i7 dengi ( modele dikkat!bazı i3 ler de i5 e yetişebiliyor)
  • harddisk evet boyutlar ve hız standartlaştı zaten (7200 rpm) ama ssd olması sistemi baya hızlandırıyor
  • ram en az 4 GB olmalı bana sorarsan 8 olması gerekir.
  • ekrankartı 256 bit 2 GB bir ekran kartı olur(Nvidia öneririm 740M gibi) dedikleri diil gibi hd 4000 yetmez sana

Marka olarak asus , lenova , dell öneririm(NOTEBOOKTA MARKAYA BAKILMAZ KONFiGÜRASYON ÖNEMLİDİR DEMESİN KİMSE MARKA ÖNEMLİDİR MİSAL BENİM GİBİ HP DEN DİLİ YANMIS BİRİ OLARAK VE TEKNİK MASAMA AMELYAT İÇİN GELEN TÜM HP LERDE YAPILAN BARİZ YARADILIŞ HATALARI VE VE SOĞUTMA KASA İÇİ HAVA SİRKÜLASYONUNU BİR TÜRLÜ BECERMEK İSTEMEMLRİ SEBEBİYLE KESİNLİKLE ÖNERMEM!)

http://www.vatanbilgisayar.com/n ... ils.aspx?I_ID=69439

BENİM ÖNERİM

http://www.vatanbilgisayar.com/a ... ils.aspx?I_ID=68573

Son Düzenleme: justen ~ 03 Aralık 2013 03:19
sosyalli
03-12-2013, 10:33   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 23
516 mesaj

Dostum hangi grafik programı cs 6 ile 3ds max aynı değil 2 sinin sistem özellikleri arasında çok fark var demek istediğim grafik programına göre pc önereyim 3ds max -AutoCad filan kullanıyorsan 2500 olan bütçeni 3000 yap daha sağlam bir pc önereyim sana

sosyalli
03-12-2013, 10:37   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 23
516 mesaj

http://www.vatanbilgisayar.com/n ... ils.aspx?I_ID=69622  % 30 inirimli fiyatı 2500 tl ileriyi düşünmek istersen bütçeyi arttır autocad fılan kullanıyorsan zorlayabilri bu pc render işleminde

kemal özkan
04-12-2013, 01:16   |  #6  
OP Taze Üye
5 mesaj

teşekkür ederim ilgilendiğin için dostum ama msı düşünmem.

kemal özkan
04-12-2013, 01:42   |  #7  
OP Taze Üye
5 mesaj
Alıntı: sosyalli  
Dostum hangi grafik programı cs 6 ile 3ds max aynı değil 2 sinin sistem özellikleri arasında çok fark var demek istediğim grafik programına göre pc önereyim 3ds max -AutoCad filan kullanıyorsan 2500 olan bütçeni 3000 yap daha sağlam bir pc önereyim

dostum adobe master collection cs6 ve coreldraw kullanıyorum. En yoğun olarak kullanacağım programlar photoshop, illustrator, indesign, coreldraw...

kemal özkan
04-12-2013, 02:02   |  #8  
OP Taze Üye
5 mesaj
Alıntı: justen  
Hımm..Dostum bak şimdi bilgisayar öner diince tonla var tabii piyasada ozaman ilk önce kriterleriniz neler bakalım:

Grafik ile uğraşıyorum diyorsan 

• işlemci i5 veya i7 dengi ( modele dikkat!bazı i3 ler de i5 e yetişebiliyor)
  • harddisk evet boyutlar ve hız standartlaştı zaten (7200 rpm) ama ssd olması sistemi baya hızlandırıyor
  • ram en az 4 GB olmalı bana sorarsan 8 olması gerekir.
  • ekrankartı 256 bit 2 GB bir ekran kartı olur(Nvidia öneririm 740M gibi) dedikleri diil gibi hd 4000 yetmez sana

Marka olarak asus , lenova , dell öneririm(NOTEBOOKTA MARKAYA BAKILMAZ KONFiGÜRASYON ÖNEMLİDİR DEMESİN KİMSE MARKA ÖNEMLİDİR MİSAL BENİM GİBİ HP DEN DİLİ YANMIS BİRİ OLARAK VE TEKNİK MASAMA AMELYAT İÇİN GELEN TÜM HP LERDE YAPILAN BARİZ YARADILIŞ HATALARI VE VE SOĞUTMA KASA İÇİ HAVA SİRKÜLASYONUNU BİR TÜRLÜ BECERMEK İSTEMEMLRİ SEBEBİYLE KESİNLİKLE ÖNERMEM!)

http://www.vatanbilgisayar.com/n ... ils.aspx?I_ID=69439

BENİM ÖNERİM

http://www.vatanbilgisayar.com/a ... ils.aspx?I_ID=68573

dostum lenovo almayı düşünmem. sanırım önerdiğin asus bana hayli hayli yeterli görünüyor. ama bu bilgisayar benim bütçemi aşıyor. senin bana önerdiğin asus ile benim aşağıda linkini verdiğim asus modelleri arasındaki fark çok mu büyük ? gördüğüm kadarı ile senin bana önerdiğin ile benim aşağıdaki linkini verdiğim asus modelleri arasında ram farkı var ve işlemci modeli farkı var. senin önerindeki 4700HQ ile benim önerilerimdeki 4700MQ çok mu farklı şeyler? ya da 4700MQ olsa da olur diyebilir miyiz?

1) Bu modelde benim bütçemi aşıyor aslında... http://www.pcdepo.com/asus-n550jv-cn127h-notebook-urun10688.html (2971 TL)

2) bu model benim bütçeme uygun fakat 8 GB ram i var. http://www.pcdepo.com/asus-n550jv-cn211d-notebook-urun10739.html (2546 TL)

ayrıca demişsinki: "hız standartlaştı zaten (7200 rpm) ama ssd olması sistemi baya hızlandırıyor". benim gördüğüm bütün modeller 5400 rpm ayrıca ssd değiller? 

ve yine demişsin ki: "ekrankartı 256 bit". senin önerdiğin ve benim linkini verdiğim asuslar sanırım 128 bit. yeterli olur mu?

eğer yetersiz olacaksa başka model ya da başka markaya mı yönelmeliyiz ?

kemal özkan
04-12-2013, 02:19   |  #9  
OP Taze Üye
5 mesaj

Kafama takılan bir sorun daha var. Aldığım bilgisayarın işletim sistemi ne olmalı? Windows 8 mi? Windows 7 home edition ? Windows 7 professional? Windows 7 ultimate? ya da başka varsa ne olmalı? Soruğum bir kaç kişi ultimate dedi. Fakat şu an çoğu bilgisayarda windows8 yüklü oluyor? Windows 8 olursa Windows 7 ultimate i karşılar mı? yoksa windows 8 inde home edition/ultimate/professional gibi gibi seçenekleri var mı? Ayrıca bu işletim sistemini bilgisayarı alırken ben mi seçeceğim? Son olarak ben sony waio kullanmak istediğimi belirtmiştim fakat hiç biriniz herhangi bir modelini önermemişsiniz :) eğer öneriniz olabilecek bi sony waio modeli varsa görmek isterim ama yok yaramaz derseniz demek ki var bir bildiğiniz. bilgi birikiminize ve tavsiyelerinize güveniyorum. verdiğim zahmet için kusura bakmayın. tekrar teşekkür ederim.

justen
04-12-2013, 14:11   |  #10  
justen avatarı
Yıllanmış Üye
163 mesaj

Şimdi kardsım işletim sistemi olarak w8 (aldıktan sonra 8.1 e yükseltmen yararınadır) olmasının daha iyi olduğunu düşünüyorum

Intel Core i7-4700MQ 1MB + 6MB / TDP 47 / MHz-turbo 2400 : 3400 / 2.4 GHz ile çalışıyor

Intel Core i7-4702MQ 1MB + 6MB /TDP 37 /MHz-turbo 2200 : 3200 / 2.2 GHz ile çaşışıyor

GT 740m - 750m core speed işlemci hızı birinin 967 - 810 yani fazla bi fark yok LENOVO Z710 NOTEBOOK fazlasıyla işini görür zaten

benim amacım karlıştırma yapıp belki bütçeni zorlıyabilisin die düşündüm + ASUS N550JV 15.6 olduğunu fart etmemistim buda senin için

dez avantaj olabilir :)

Tekno marketlerdeki indirimleri takip etmeni öneririm bide ayrıca w7 de kullandığın programları (tabii çok eski sürüm diilse) W8 dede kullanliyorsun bide oyunlarda sorun çıkartabiliyor.