Grafiker arakdaşlar yardımcı olun lütfen

muzip38
30-09-2009, 10:57   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
9 mesaj

1000 TL - 1500 Tl gibi bir birbütçe ile photoshop 3D Max minimum seviyede kasacak bir dzüstü pc almayı düşünüyorum dizüstülerden pek anlamam mac alacak kadar da bi birikimim yok ekran karı sağlam bu fiyatlarda en iyi iş çıkaracak dizüstü pclerden hanğisini önerirsiniz şimdiden teşekkürler

PcMaKeR
30-09-2009, 11:06   |  #2  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

minimum kasacak öyle mi.
o paraya.

Photoshop neysede 3dsMax girince iş değişiyor. en az 2 bin tl lik makina alman lazım minimum kasması için.

PcMaKeR
30-09-2009, 11:10   |  #3  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

http://www.hepsiburada.com/dell- ... &productid=bd750264
ekran kartı düşük.

ekran kartı yine düşük.

ama ikisinde de işlemci ve ram yüksek.
Render yapmadıkça işini görürler.

Süleyman.
30-09-2009, 11:18   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Bütçeniz için en uygun cihazlardan biri, fakat yine model kalmadı, bulabilirseniz kaçırmayın:
http://www.pcdepo.com/asp/show_stock.asp?product=NTBSAMRFS03TR
http://www.exa.com.tr/samsung/ta ... _r522-323-8866.html

Biraz daha verip bunu alırsanız daha iyidir:
http://www.vatanbilgisayar.com/h ... ils.aspx?I_ID=39939

Son Düzenleme: Süleyman. ~ 30 Eylül 2009 11:21
recep34
30-09-2009, 12:01   |  #5  
Yıllanmış Üye
413 mesaj

Size karna kartı yüksek değil,işlemci+ram yüksek olan makina lazım.3d max ta phtosopta ekran kartını minmum kullanır.Tabi render alabilen pro ekran kartınız yoksa...

PcMaKeR
30-09-2009, 12:19   |  #6  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj
Alıntı: recep34  
Size karna kartı yüksek değil,işlemci+ram yüksek olan makina lazım.3d max ta phtosopta ekran kartını minmum kullanır.Tabi render alabilen pro ekran kartınız yoksa...
Nasıl işlemci ve ram i çok ekran kartını az kullanır. Şaka mı bu.
Photoshop neysede (cs 3 ve CS 4 ekran kartına yükleniyor artık!) 3dsMAX modelleme ekranında DirectX kullanıyor buda ekran kartına yüklenmek demek.

Yanlış bilgi vermeyin. benim notebook umdaki kart 3dsmax te yerlerde sürünüyor masaüstünde tek takılma bile olmuyor.

PcMaKeR
30-09-2009, 12:21   |  #7  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj
Alıntı: Süleyman.  
http://www.vatanbilgisayar.com/h ... gb-1024mb-hd4650-15,6-bt-dvdrw-wvp/productDetails.aspx?I_ID=
bu canavar gibi abi de tuzlu.

Süleyman.
30-09-2009, 12:31   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

E haliyle. :)

Ama World Card kampanyalı fiyatı çok uygun. O fiyata ne çamur bilgisayarlar satılıyor. Zonk

frozen
30-09-2009, 12:37   |  #9  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
776 mesaj

Hocam render ı diz üstünde almayı düşünüyorsan, bütçeni 2ye katlaman gerekiyor malesef. Yok sadece çizim yapayım resim düzelteyim diyorsan;

arkadaşın dediği gibi, http://www.vatanbilgisayar.com/h ... ils.aspx?I_ID=39939  diyorum bende.

Ama render alacağım diyorsan, bu donanım ve tasarım render uzunluğuna göre dayanamayacaktır. 5-6 saatlik bir renderdan sonra alcağın diğer renderlar git gide performanssızlaşacaktır. Aşırı ısınır ve istediğin sonuçları vermez. (performans açısından)

Diğer bir efekt ise, ATI ekran kartları matematiksel hesaplarla yapılan çizimlerde nVidia oranla oldukça zayıf-beceriksiz. Benzer özelliklerde bir nVidia kartlı dizüstü bulabilirsen âlâ..

Şuda var ki, sürat senin için önemli değilse, 4gb ram bulunan herhangi bir diz üstüyle hertürlü işini görebilirsin. Yeterki çatlamasın makine işlem sırasında. Şayet ben böyle yapıyorum eski 7300go ekran kartı Asus F3JC laptopum masaüstü PC'm meşgul olduğunda render alır, hiç yarı yolda bırakmadı beni. Tek kötü yanı, normalden yarım saat ile 2 saat arası fark yaşıyor olmam. (PC'nin 3 saatte aldığı render'ı 4, 8 saate aldığını 10-11 arası alıyor.)

Bunları göz önünde bulundurursak seninde bu tarz bir iş yapacağını düşünüyorum ve tavsiyem kalite sistem değil, az ısınan bir sistem aramalısın. Tekrarlıyorum, RENDER SÜRESİ ÖNEMLİ DEĞİLSE. Piyasadaki aşağı yukarı her ekran kartı aynı kalitede render alabilir. Hatta alabilir değil, alır. Render'ın kalitesi ekran kartına değildir, senin çizim ve kaplama yeteneğine ve V-ray gibi ışık pluginlerini nasıl kullandığına bağlıdır.

Edit: Photoshop'a deyinmediğimi fark ettim;
Photoshop' kullanımında da CS3 ve 4 ekran kartına yüklenir öncelikli olarak, karşılık bulamadığında da işlemciye yüklenmeye başlar. Bu senin için belirgin bir sorun oluşturmaz. Ta ki, 12mp+ bir resim üzerinde Liqufy, 100px ve daha fazla büyüklükte Healing Brush ya da diğer filtreleri kullanmaya kalkarsan biraz bekleyerek yapman gerekir. Seri tepkiler alamazsın. Ama küçük resimler ve küçük brush size ayarlarında bu işlemleri yapıyorsan, farkı anlamazsın bile.

Son Düzenleme: frozen ~ 30 Eylül 2009 12:42
PcMaKeR
30-09-2009, 12:42   |  #10  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Aslında notebookta render almak mantıksız. çizim için yada modelleme için kullanacak arkadaş ama 3dsmax gibi hayvani programlar modelleme yaparken bile ekran kartına yük bindirir. dediğin gibi 5 saatlik render yapacaksan notebookla yapmak çok risklidir. soğutma işi basit al birtane notebook soğutucusu. o zarardan kurtarır ama hareket etmeyecek. hareket etmeyecekse ne gereği var...

frozen
30-09-2009, 12:47   |  #11  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
776 mesaj

Haklısın kesinlikle, çok riski bu iş. Yaptığın işler ticari önem taşıyorsa, 5 saatlik render'ın tam bitmişken Max'in çatlaması korkunç bir durum. Gerçi bu risk masaüstünde elektrik kesintisinde de var. Kaçınılmaz. Soğutucu da basit dediğin gibi ama portatifliği kalmıyor. Masaüstü kullanır gibi..

Eğer imkanın varsa, bir tanıdığının dizüstünü bir süre kullanıp sana düşündüğün kadar yarar getiriyormu diye kontrol etmen. Bir tasarımcı için dizüstü bu risklerin haricinde, yanlış görüntü-> renk yanılgısı -> Aşırı LCD karanlığı gibi bir çok şey getiriyor.

Benim yaptığım gibi çalışmayı dene istersen; git işini görecek seviyede müşteri yanında küçük değişiklikleri yapabileceğin bir dizüstü al, render işlerini masaüstüne bırak. Hem riski en aza indirmiş olursun, hemde masraf etmezsin.

PcMaKeR
30-09-2009, 12:51   |  #12  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

güzel bir düşünce ;)