GRAFİKERLİK İŞ ALANI YARDIM F1 !

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
leke000
17-11-2004, 08:55   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
53 mesaj

BEN DÜZ LİSEYİ BİTİRMİŞ WEB TASARLAYAN ,GRAFİK TASARIMLARIYLA UĞRAŞAN BİRİYİM ... SORUM ŞU HERHANGİ BİR GRAFİKERLİK KURSUNA GİTSEM GRAFİKERLİKLE İLGİLİ BİR İŞ BULA BİLİRMİYİM.. BU KONUDA ÇALIŞMA ALANIM OLURMU MESELA GAZETEDEKİ GRAFİKERLİK İLANLARINA YANIT VEREBİLİRMİYİM , BU MESLEĞİM OLURMU..   

ACELE YARDIM.. F1
[V]

Banned
17-11-2004, 15:27   |  #2  
Banlandı
366 mesaj

Önce arkadaşım büyük yazmak bağırmak demektir forumlarda bunu küçük bir uyarı olarak gör.Sonra da soruya gelelim.Kursa gitme bu iş için kendin öğren zaten işi iyice kaparsan kendine sahte sertifika bile yaparsın.Ben yaptım ordan biliyorum.Ben grafikerlik kursuna 3 gün dayanabildim.Adamdan daha iyi biliyorum kısacası.Gazetedekilere bakarsan senden sadece istediği pratik varmı.Kurs falan hikaye girafikerlikte...Yazılım olsa o başka ...

ragga_f16
17-11-2004, 22:30   |  #3  
Üye
51 mesaj

bana sorarsan ki sordun ben sana tavsiyem kendine bilgi alışverişi yapacak bir ortam içerisine koymaya bak eger gene olmassa bir kıtap al kurslar Revenge'nin dediği gibi hava cıa ve hergün pratik yap

leke000
23-11-2004, 09:28   |  #4  
OP Üye
53 mesaj

peki kolay iş bulabilirmiyim

Banned
23-11-2004, 13:52   |  #5  
Banlandı
366 mesaj

Yaaaa aslında çoğu kolay çünkü senden tasarım istemiyorlar belli kalıplar var.Alıyorsun bunları programın içinde derliyorsun.Sen  öğren gerisi zaten kolay..

leke000
26-11-2004, 10:45   |  #6  
OP Üye
53 mesaj

konu yardımı için yazan herkeze tşk.

maxim
06-12-2004, 19:04   |  #7  
Üye
56 mesaj

arkadaşların dediği gibi, olay biraz senin kendine güveninle alakalı. yani demek istediğim sen kendine güveniyo ve yartıcı buluyomusun? kurs bence de hikaye. ama yerinde olsam karşıma çıkan her tasarımı inceler ve kendi yapabileceklerimle kıyaslardım. bu arada eğer bir reklam ajansında grafikerlik düşünüyosan zor. cok inceler bu adamlar. pratik ve gözlem bu işte yapman gereken en iyi iki şey.

recepkl
15-12-2004, 12:16   |  #8  
Taze Üye
15 mesaj

Ya bende aynı dertten muzdaripim. Kursa gitmekle gitmemek arasında kararsız(dım)ım. Dinlediğim bi çok kişi kurslar beş para etmez diyor.Üstilik dünya para veriyosun falan. Bende pratik yapmak için uygun bir yer arıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Gökhan Varişler
15-12-2004, 14:01   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,298 mesaj

Kurs bencede çok gereksiz senin zaten bilgi birikimin varmış iş ararkende eğitime açık olan işlere bak zaten çalışırken kendini dahada geliştirirsin

leke000
20-12-2004, 19:23   |  #10  
OP Üye
53 mesaj

PEKİ BEN KURSA GİTMEDİM DİYELİM AMA İYİ BİLİYORUM BENİ İŞE ALIRLARMI KİM ALIR , NERELER ALIR , YAZILIMDA İŞ VARMI

yas
20-12-2004, 21:35   |  #11  
Yıllanmış Üye
592 mesaj
alıntı:
Gönderen : leke000

PEKİ BEN KURSA GİTMEDİM DİYELİM AMA İYİ BİLİYORUM BENİ İŞE ALIRLARMI KİM ALIR , NERELER ALIR , YAZILIMDA İŞ VARMI

şaka mı yapıyorsun arkadaşım, artık iş yazılımlarda. Genel itibarla grafikerlerden kafadan Photoshop ve CorelDraw 'ı iyi derecede bilmeleri beklenir.(Şimdilerde Flash'da temel programlar arasına girdi.) Ama sen kendini bunlarla sınırlamamalısın. Bir grafiker'e ihtiyaç duyan firma web site yapıyorsa Web düzenleme araçlarını da kullanabilmek şart olur. (Dreamweaver, frontpage ve özellikle Flash).

Bence sen kendine bir sektör seçmelisin. Web üzerine mi çalışacaksın, gazete ve dergi gibi firmalarda sayfa tasarımımı yapacaksın buna karar ver ve bu alanda deneme sayfalar yap, siteleri gazeteleri dergileri incele ve aynılarını yapmaya çalış ve en önemlisi kendi tarzını oluştur. bundan sonra zaten genel itibarla hazır şablonlar üzerinden iş görülür (Football Manager 2005 için -bana göre- hoş logolar yaparak yarışmaya girmiş ama oylamaya bile kalamış elenmiş biri olarak tavsiyelerim bunlar Gülümseme)

Yeterince iyiysen kursa gitmene gerek yok, bahsettiğim gibi yaptığın çalışmalar kurstan daha iyi bir referans olacaktır ama bir web sayfasını mesela gayet pratik bir şekilde, az kodla yapmak var, acemice deneme yanılma yoluyla yapmak var. Tam manasıyla programlara hakim olmak büyük bir artı, sana tavsiyem git ama kaliteli bir kursa. Hangisi diye sorma bilmiyorum.

Son Düzenleme: yas ~ 20 Aralık 2004 21:39
Gökhan Varişler
21-12-2004, 15:00   |  #12  
Yıllanmış Üye
1,298 mesaj

yas gerçekten güzel açıklamışsın tebrikler

leke000
22-12-2004, 12:57   |  #13  
OP Üye
53 mesaj

sağolasınız

yas
22-12-2004, 19:02   |  #14  
Yıllanmış Üye
592 mesaj

Grafikerlik benim de inanılmaz ilgimi çeken bir konu ama gel gör ki pek bir yeteneğim olduğu söylenemez. Keşke olsaydı yani ne diyim? Bu benim içimde hep bir ukde olarak kaldı. [V]

Gazete sayfa tasarımına ilgi duyuyorsan sana incelemen için "Zaman Gazetesi"ni öneririm. Zaman gazetesi, dünyada gazete sayfa tasarımının oskar'ı sayılan ve tüm dünyadan 400 küsür gazetenin katıldığı "Society News Design" yarışmasından 2 yıldır "mükemmel gazete" ödülü alıyor. Yani en kaba tabirle "Zaman Gazetesi" son iki yıldır dünyanın en iyi mizanpajına sahip gazetesi. Evet evet bir Türk Gazetesi şu anda dünyanın en iyisi durumunda. Bu başarının ardındaki isim ise Fevzi Yazıcı, aha da e-mail adresi f.yazici@zaman.com.tr . Maillerine cevap verir mi bilemem ama.

Dergi bazında ise yine çok uzaklara gitmene gerek yok. Chip dergisinin sayfa düzeni, kullanılan resimler, o resimlerin konuya uygun hale getirilişi inanılmaz hoşuma gidiyor.(Uluslararası bir ödülü var mı bilmiyorum ama Uykulu) Hatta bir defasında OkurYorum köşesinde bir grafiker tarafından gönderilen derginin mizanpajıyla ilgili övgü dolu bir mail yayınlanmıştı. Demek ki ben de anlıyorum biraz bu işlerden Onay. En basitinden  dosyaları şifrelemekle ilgili bir konu ilgili olarak konmuş Bir Windows penceresinin üzerine vurulmuş bir asma kilit resmini düşünün. Konuyla tam uyuşuyor ve çok hoş bir espriye sahip. Böyle resimlere baktığımda işte olay budur diyorum. Bunu yapan ise Gökhan Koç ve Dilek Kırcan. aha da e-mail gokhank@chip.com.tr , (Dilek Kırcan'ın yokmuş.)

Son Düzenleme: yas ~ 22 Aralık 2004 19:07
leke000
23-12-2004, 16:31   |  #15  
OP Üye
53 mesaj

yazın için çok sağol bi de bu gazteleri hangi programla tasarlıyorlar

yas
23-12-2004, 19:00   |  #16  
Yıllanmış Üye
592 mesaj
alıntı:
Gönderen : leke000

yazın için çok sağol bi de bu gazteleri hangi programla tasarlıyorlar

Bence bu soruyu Fevzi Yazıcıya sormalısın (f.yazici@zaman.com.tr). Öğrenirsen buraya yaz ben de öğreneyim Kahkaha

Banned
23-12-2004, 19:10   |  #17  
Banlandı
326 mesaj

Photosgop ve Corel ile tasarlanıyor.....

Serdar Kaçmaz

IV.Murat
17-01-2005, 08:44   |  #18  
Taze Üye
4 mesaj

Öncelikler herkese selam. Gazeteleri QUARK XPRESS diye bir program var onla hazırlıyorlar. Arkadaşlara katılıyorum garfik kurslarında hiçbişi öğrenemezsin ve çok pahalı onun yerine birinin yanında 3 ay beava çalışsan kursa vereceğin parayla geçinirsin hemde kurstan öğrenebileceğinin 10 katı bilgi ve pratiğe kavuşursun. Zaten birini öğrensen diğerlerinide Kaparsın. Birbirine benzer aynı mantık üzerine kuruludur. (Corel Draw Freehand) Zaen bu iş için iki büyük yazılım var. Ama birini kullanmayı öğren kesin diğerinide kullanırsın hatta flash programını bile :) Flash kullanmayı ben öğle öğrendim zaten. Başlayınca anlarsın zaten zor değil

Banned
28-01-2005, 15:23   |  #19  
Banlandı
84 mesaj

Üniversite'de grafik-tasarım 3. sınıf okuyorum. Yani o kadar yazı içinde bir allahın kulu kalkıp üniversitede işin gerçek kısmını öğrenirsen seni büyük ajanslarda işe alırlar demedi. Yani iş iki program öğrenmekle bitseydi, ben ne gidiyorum üniversiteye. Her önüne gelen program öğrenip grafiker (kendi deyimiyle) oldum derse sadece kendini kandırır. Bir kere gerçek eğitim sadece güzel sanatlar bölümünde veriliyor.
Yani programı bir renk ayırımını, bir sayfa düzeni tasarlamayı, sayfada hangi renklerin ne boyda, nereye yerleştirilmesi gerektiğini bilmeyen bir tasarımcı, tasarımcı değil, kendini kandırıp avutan abuk bir tiptir o kadar.
Sadece dandik şirketlerin, dandik elemanları olurlar. Ama eğer kalkıpta ben bir Yapı Kredi' nin vadaaa' sı, Arçelik' in Çelik' ini yapmak istiyorum derse üniversite şart...

Gökhan Varişler
29-01-2005, 14:31   |  #20  
Yıllanmış Üye
1,298 mesaj

Ne kadarda üniversite okuyarak çok iyi bir iş sahibi olmak güzel bir şeyse üniversite okumadanda çok iyi işlerde çalışıp büyük başarılar yakalanabilir Yani herşey üniversite demek değil yanlış anlama ben üniversite okumak boş demiyorum.
soruyu soran arkadaş kendi çapında bir şeyler öğrenip bir işte çalışmak istiyor yani üniversite dediğin gibi büyük çapta bir şey ama yinede unutma bir vadaa yı bir çeliği (kimin yaptığını bilmiyorum ama büyük ihtimal üniversite okumuş birileri yapmıştır)sıradan grafikerlik işiyle uğraşan biride yapabilirdi.

Banned
29-01-2005, 21:44   |  #21  
Banlandı
84 mesaj

Ya yok anlıyorum demek istediğini ama herkes kendi ilgi alanı doğrultusunda mesleğini yapmalı bence, kasap patates soğan satmamalı, manavda hayvan kesmemeli yani. Hayat insanı nereye götürürse o yapılmalı bence, benim tepkim ona. Şimdi ben 4 yıl üniversite, 2 yıl master, 5 ayda askerlik yaparsam işi benim haketmem gerekmez mi? Yani kimse haksız yere çalışanın önünü kapamamalı, Yani karşımda üniversiteli olsa benim vicdanım el vermez onun işini yapmaya nediyeyim, ama bazılarının eriyor işte. Bu çok kötü, şimdi sen ne iş yaparsın bilmiyorum ama yıllarca bu meslek dalında ilerlemek için eğitim almış olsan,ya da alıyor olsan öncelik sana tanınmalı bana değil bence...

Gökhan Varişler
30-01-2005, 14:34   |  #22  
Yıllanmış Üye
1,298 mesaj

Dediğin çok doğru zaten herhangi bir işe başvuruda bulunduğun zaman öncelik her zaman o işin okulunu okuyan adamı alırlar ama benim anlatmak istediğim sadece okumakla iş bitmiyor yani önemli olan okuduktan sonrada kendini geliştirebilmen mesala sen okudun bitirdin okulunu ama okuduktan sonra sen bi çaba harcamazsan ben zaten bu işi biliyorum dersen olmaz işte yani dünyada bunun örnekleri çok en basitinden ben babamdan biliyorum babam bi tektil firmasında işletme müdürü ama ilk okul mezunu çalıştığı yere anlattığına göre stajer olarak tekstil mühendisliğinden öğrenciler geliyormuş ama hiç bir şey bilmiyorlarmış her şey kitapta yazıldığı gibi yada pc karşısında uygulama yapıldığı gibi olmuyor önemli olan kendini geliştirmek çalışacağın sektörün kitapta yazıldığını değil hayatta işlenen kısmını bilmen gerekir.

Banned
30-01-2005, 18:28   |  #23  
Banlandı
84 mesaj

Doğru staj çok önemli. Ben bu yıl yapıcam, toplamda 60 gün istiyolar, yazın 2 ay gidip işi bitirym diyorum, ki seneyede kaldığım 4 ders var onları veririm artık, böyle çok sıkıştırmamak lazım herşeyi insan bunalabiliyor yazın.

drucker69
23-02-2005, 18:30   |  #24  
Taze Üye
5 mesaj

arkadaşım, grafikerlik iyi ve güzel bir meslek yaklaşık 20 yıldır bu işi yapıyorum kesinlikle tavsiye ederim öğrenmeye gelince ben ce ne kurs ne kitap en güzeli gidip bir grafik atelyesinde çok ucuza 3-5 ay çalışman hem kurs almış olursun hem de para almış olursunGülümseme
bi zaman sonra tecrüben arttıkça bir grafik evi de açma şansın bile olur..

Stoplazma
24-02-2005, 12:16   |  #25  
Yeni Üye
20 mesaj

Sevgili anten arkadaşım;
Bu iş için üniversiteden bahsetmişsin fakat diğer arkadaşların bahsettiği hayat tecrübesi bambaşka birşey. Her bölüm için geçerli değil ama her üiversite a'dan z'ye eğitim veremiyor. Ayrıca mesela benim gibi birisi buna örnek olabilir, bu işi yapmayı çok istiyor olabilir ve üniversiteye gitme şansı yok bu saatten sonra. Ne yapmalı? En iyi yollardan birisi bence "acemiyim ama bu işi yapmak istiyorum" diye iş aramaktır. Ben şu anda işsizim ve iş arıyorum bu alanda. Web sitsi yapma işlerine daha fazla girmek istiyorum ama henüz olmadı. Malum flash, dreamweaver falan lazım. Onlarda bende az. Ama kendi çapımda ilgilniyorum. Evimde kurcalıyorum ve bu işi öğreten siteler mevcut. İmkanım olsa kursa gitmez miyim?
  Baba mesleği seramikçilik. Bu işle ilgili zerre kadar okul okumuş kimse yok çevremizde ama biz bu işi iyi biliyoruz. Ve staj yapmaya gelenler oldu. Mesela bu bir örnek. Ama ne yazık ki benim ilgi alanıma giren işlerle ilgili insan yok çevremde. Bir web sitesi yapan firmaya girsem daha ne isterim.