GRUB loading Error unknown file system

G i l i A
19-06-2010, 17:36   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

arkadaşlar c:de vista d:de kubuntu vardı. vistadan d:ye format attım.
Bilgisayar başlangıç  ekranında kaldı.

siyah ekranda komut satırında şöyle yazıyor:

GRUB Loading
Error: unknown file system
grub rescue>

yeniyim ve komut bilmiyorum.
acil yardım.

Roadrunnner
19-06-2010, 17:54   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
694 mesaj

Ben de aynı hatayı yapmıştım zamanında...Eğer "D" bölümüne tekrar Kubuntu kurarsan bilgisayarın açılabilir duruma gelecektir....

Eğer Kbuntudan tamamen kurtulmak istiyorsan da yeniden Windows kurmalısın.Verilerini yedekle.Daha sonra format işlemi sırasında disk seçme ekranı gelecek.Eski Vista ve Kubuntu'nun olduğu bölümleri sil ve yeni bölümler oluştur.Eğer bu bölümler dışında küçük boyutlu farklı bir disk bölümü daha varsa onu da silmeni tavsiye ederim.Başka bir yolu daha var mı bilmiyorum ama ben de böyle yaparak Pardus'tan kurtulmuştum...Kolay gelsin...

qudin
19-06-2010, 19:23   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
351 mesaj

Sistemi onardan sırasıyla fixmbr ve fixboot komutlarını verin ve daha sonra shutdown -r grub hatasından kurtulun
ya da biraz acemiyim diyorsanız
Tıklayın Microsoft

Son Düzenleme: qudin ~ 19 Haziran 2010 19:26
Kal-El
20-06-2010, 10:10   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
816 mesaj

Bilgisayarınıza "son" yüklediğiniz işletim sistemi boot'a kendini yazar. En son Windows yüklediyseniz diğer işletim sistemlerini genelde görmez. Ama Ubuntu ve türevleri onları görür ve grub'a ekler. Siz Kubuntu'yu silince bilgisayarın açılırken okuyacağı veriyi de silmiş oluyorsunuz.

Ubuntu Live CD ile veya Super Disc ile grub ekranını yeniden düzeltebilirsiniz ya da doğrudan Windows CD'si ile "repair" yapın. Windows kendini MBR yazacaktır.