GTA V'in Multiplayer'ı Hakkında İlk Bilgiler!

blackdown
20-10-2012, 23:56   |  #1  
blackdown avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 10
406 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Nis 2012

Rockstar Games aylar sonra GTA V hakkında ilk defa konuştu! GTA V'e dair ilk multiplayer detayları Dan Houser'dan geldi! Max Payne 3 ve GTA V multiplayer'ı için geçerli olan "takım" sistemi, multiplayer modlarını daha eğlenceli hale getirecek gibi görünüyor.

Yeni başlayan oyuncular ve eski oyuncular için eğlenceli olabilecek ve yeni oyuncuların multiplayer'da zorlanmadan çeşitli oyunlara katılmalarını sağlamaya yönelik bir sistem geliştiriliyor. Takım sistemi ile herkese açık takımlara katılabilecek, veya arkadaşlarımız ve bizim özelleştirebileceğimiz özel gruplarda yer alabileceğiz.

Takım araçları da en az fikir kadar zekice görünüyor. Bir takıma katılan oyuncular diğer takımın üyeleriyle (eğer aynı lobidelerse) eşleştirilecek. Takım üyelerinin belli olabilmesi için ekipmanlarının üzerinde özelleştirilebilir amblemler bulunacak. Bu özelliği istediğimiz zaman kapatabileceğiz.

Takım özelliği ile "intikam" da ön plana çıkıyor. Eğer birisi karakterimizi iki kez öldürürse, ondan intikam alabiliyoruz ve diğer oyuncular da o kişiyi öldürmek istediğimizden haberdar oluyor. Haritada görülebiliyorsa intikam alınacak kişinin bulunduğu yerde özel bir X işareti beliriyor. Eğer kişiyi öldürmeyi başarabilirsek, ekstra XP puanı kazanıyoruz. Ve ikinci seçenek, kişi eğer bizden kaçarak hayatta kalmayı başarabilirse XP puanını o kazanmış oluyor. Düşman takımlardaki kişileri öldürürken de ekstra XP kazanacağız ve böylece gelecekteki oyunlarda da rakiplerimizi hatırlamış olacağız. Bunun sonucu olarak oyundan alacağımız kin, nefret ve zevk ikiye katlanacak ve multiplayer'daki yapaylık da ölmüş olacak.

Takımların istatistikleri Social Club'da kayıtlı tutulacak. Bu da elbette takımlar arasındaki karşılaştırmalar yapılmasını sağlayarak multiplayer'daki rekabet ortamını artırıyor. Social Club'ın sağladığı ayrıcalıklardan diğeri, ve belki de daha önemlisi ise bu özelliği Max Payne 3 ve GTA V için ortak olarak kullanabilecek olmamız. Yani Max Payne 3'te yarattığımız veya üyesi olduğumuz takımları GTA V'te de kullanabileceğiz. Multiplayer'da yer alan ekiplere katılabilecek veya dilediğimiz gibi başka bir ekip oluşturup ekibi dilediğiniz gibi özelleştirebileceğiz. Böylece ekipler oyunculara zorlu geçen maçlarda hayatta kalmaları için yardım edecek, hatta Rockstar'ın Social Cub özelliğiyle ekiplerin istatistiklerini takip edebilecek, diğer mücadelelere katılabileceğiz. Dan Houser, gelecek oyunlarda da bu sistemin olup olmayacağı sorularına açık bir cevap vermeyerek, gelecek oyunlardan sadece GTA V'te bu sistemi görebileceğimizi söyleyerek diğerleri hakkında yorum yapamayacağını belirtti.

İşte Dan Hosuer'ın ünlü oyun sitesi IGN'e verdiği röportaj ve GTA V ile Max Payne 3'ün multiplayer detayları!

Ekiplerin etkileşimi nasıl olacak?
Başlıca olarak, mücadeleler ile mümkün olacak. Multiplayer oyunlarında Vendettas adını verdiğimiz bir özellik olacak. Bu özellik, eğer bir kişi sizi iki kere öldürmüşse o kişiye karşı bir intikam mücadelesi başlatmanızı sağlacak, ve bu özellikle birlikte o kişinin işini bitirmek için mücadele verdiğiniz herkes tarafından bilinecek. Kişi haritanızda göründüğünde, sizin için haritada X ile gösterilen özel bir işaret çıkacak. Eğer o kişinin işini bitirirseniz, ekstra XP puanı kazanacaksınız. Fakat şayet ki kişi bu mücadeleden sağ bir şekilde kurtulmayı başarırsa, XP puanını o kişi kazanmış olacak.

Aslında Crew Feuds (Ekip Savaşları), Crew Vendettas (Ekip İntikamları)'dır: Ekipler arasındaki hazırlıksız çatışmalarda hızlı bir şekilde spawn olmak ilk 10 kişili mücadelelerde mümkün olacak. Herhangi bir takım tabanlı oyun, oyuncuların tamamen birleşmesiyle oynanılabilir olacak, fakat eğer ekipte iki veya daha fazla oyuncunun yerini alırsanız, karşı takıma karşı mücadele vereceksiniz. Onlara karşı gerçekleştirdiğiniz her öldürüş genel mücadele olarak sayılacak ve mücadeleler otomatik olarak ilerleyecek. Ve bunu onlar yaptığında da size haber verilecek, böylece kin ve nefret oyunda ön plana çıkmış olacak.

Biz, sizin kiminle intikam mücadelesinde olduğunuzu, ne zamandan beri mücadele verdiğinizi ve kimi yendiğinizi takip ediyor olacağız. Mücadelede olduğunuz ekipteki üyeleri öldürdüğünüzde ekstra XP puanı kazanacak, böylece gelecek mücadelelerde düşmanlarınızı hatırlayacaksınız. Etkileşimler dışında, tipik multiplayer mücadelelerinde yine daha fazla türden konulu mücadeleler yaratmak istiyoruz.

Ve daha da iyisi, bu ekipler zaman içinde devam edecek ve gelecek oyunlarımızda da yer alacak. Multiplayer; oyunlarımızı ileriye götürmek adına, giderek oyunlarımızın daha da önemli bir parçasını oluşturuyor. VeSocial Club aracılığıyla Max Payne 3'te yarattığınız ekipler, ilk günden itibaren Grand Theft Auto V'te de oynamaya hazır bir hâle gelecek. Bunların hepsi, multiplayer'ı şu anki mevcut hâlinden daha derin ve daha zengin kılmak için büyük yaklaşımımızın bir parçası. Bu, yeni başlayanlar için çok daha kolay, zorlu oyuncular içinse daha faydalı.

Ekipler ve Çete Savaşları'nın ardındaki bu ruh (oyuncular tarafından geliştirilen hikâye tabanlı modlar) Rockstar'ın gelecek oyunlarında da yer alacak mı?

Gelecek oyunlar hakkında zamanı gelene kadar fazla konuşmamaya söz verdik, fakat evet; bu ekipler Grand Theft Auto V'in multiplayer'ında da yer alacak. Biz; üçüncü şahıs multiplayer'ın potansiyeline inançlı bir şirketiz, ve buna karakterler, hikâyeler, dünyalar yaratma da dahildir. Bu, ekipler konusunda neler yaptığımızın kalbidir, ve bunun gelecek için bizlere sonsuz yeni olanaklar sağlayacağını düşünüyoruz.

Kara Şövalye
21-10-2012, 12:17   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 53
1,960 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2009

İyi güzelde burada pek multiplayer kısmıyla ilgilenecek oyuncu yoktur.  Max Payne 3'teki sistem gibi olsa yeterli zaten.

Joker65
21-10-2012, 12:50   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 12
2,229 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2012

Forumun içine ettin merak ettiğim yaş kaç senin?
10 mu?
Mart ayındaki bilgiyi paylaşıyor yahu.
Zaten bunlara devam edersen banlatıcağım seni artık canıma yetti.