Güç kaynaklarıyla ilgili bilgi!!

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
DeathBlow
30-01-2004, 00:45   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Merhaba, ben yeni sistem almak istiyorum. Fakat güç kaynakları hakkında fazla bilgimin olmadığını farkettim (dergilerde ve internette fazla geçmemesinden kaynaklanıyor heralde).

Almak istediğim sistemi yazayım:
P4 2.6 800mhz
1Gb ddr-ram
Radeon 9600 pro
2 tane 7200rpm hdd
cd sürücü
cd yazıcı
ve diğer gerekli bileşenler..

Bana nasıl bir güç kaynağı önerirsiniz.
(Bilgisayar satıcısı bana 300W aopen kasa önerdi ama ben bunun yetmeyeceğini düşündüm, ayrıca ileride upgrade ettiğimde güç kaynağını değiştirmek zorunda kalmak istemiyorum).

Teşekkürler

hasanyasin
30-01-2004, 02:00   |  #2  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

Olabildiğince büyük bir kasa al. [Birileri çıkıp aksini iddia etmez inşaallah.] Kasanın iç hacmi ne kadar büyük olursa, hava dolaşımı o kadar rahat olur. Isı sorunu yaşama riskin de o oranda düşer...

Güç kaynağı konusunda da, kazık yememek kaydıyla, ne kadar çok ödersen, o kadar iyi olur. Gücün yüksek olması, donanımın güce doyması anlamına gelir. Yüksek GSMH'ye sahip ülkelerin insanları gibi olur kasa elemanların... Gülümseme Marka tavsiyesi istersen, e paran da varsa, Zalman'dan şaşma...

DeathBlow
30-01-2004, 19:16   |  #3  
OP Taze Üye
4 mesaj

İlginiz için teşekkürler.

Zaten büyük bir kasa almayı düşünüyorum, o konuda bir problem yok çünkü kasanın ne olup ne olmadığını alırken görebiliyoruz. Ama güç kaynaklarında iş değişiyor.

Gidip en pahalı güç kaynağı yerine gereksinimin biraz üstünde almak istiyorum (ilerde upgrade düşünerek). Param boşa gitmesin diye..

Yukarda yazmış olduğum sisteme en az kaç watt almalıyım acaba?

Aopen'in 300W lık kasasını alsam ne olur. Sistem açılırmı, problem çıkarırmı?

hasanyasin
31-01-2004, 10:21   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

300W'la sistemin açılır fakat, şöyle güzel güzel çalışsın, hiç sorun çıkmasın diyorsan 350W altına inmemelisin...

ercu
31-01-2004, 16:13   |  #5  
Taze Üye
9 mesaj

güç kaynağı seçimi artık çok çok önemli. Sırf bu yüzden sistemde bir çok sorun yaşanabilir. Hele 3 GHZ üstü bir sisteme sahip iseniz.

Ok ne almalı. Benim tavsiyem Aopen ve Asus kasalar. Bunlar nispetten uygun fiyatlar. Tabi Chieftech gibi markalar da var ama onlar da pek ucuz değil.
Bu tür kasalarda 300 watt yeterli. Nedeni, buradaki 300 watt değeri gerçek ortalama güç değerleri olması.
Ne demek bu şimdi ? Bir çok Bilgisayarcıda gördüğünüz o dandik kasalar 300 hatta 400 watt diye adlandırılıyor. Doğru 300 hatta 400 watt'a kadar da çıkabiliyorlar. Ama bu değer onların tepe değeri. Yani sürekli o değeri vermez.

Zaten 300 watt lik bir Power ağırdır sağlam bir yapıdadır. Ele alındığında o hissi verir sana. Diğer kasaların powerini aldığın zaman eline çok hafif gelir.

Kasa hacmi büyük olması tabi avantaj. Ama yeni kasalarda tam işlemcinin üzerine gelecek bir hava kanalı var. Kasanın yan kapağında bu kanal. AMaçı dışardaki temiz havayı alıp direk işlemciye üflemek. Bu tarz bir kasa büyük bir avantaj.

Kişisel Tavsiyem bu tür bir hava kanalına sahip olan ve 350 Watt olan bir kasa sistemi. Arka kısmında çift fan olursa güzel olur.

Ha öyle 10 tane fana sahip olan kasalar da alma. Hava sirkülasyon çok önemi ve 10 fanla bu sirkülasyon nasıl sağlandığı ben anlamış değilim.

Ecevit BIKTIM

DeathBlow
31-01-2004, 18:08   |  #6  
OP Taze Üye
4 mesaj

İlginiz ve beni aydınlattığınız için çok teşekkür ederim.

Büyük ihtimal Aopen alırım.

Ayrıca bir isteğim Chip dergisinde kasa ve güç kaynaklarına biraz daha değinilmeli diye düşünüyorum. Çünkü o kadar para ayırıp aldığımız sistemin gücünü sağlayan bunlar.