Gülümseme detektörü suratsızları yakalıyor!

CHIP Online
15-07-2009, 21:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Japonlar şimdi de kimin ne kadar iyi gülümsediğine kafayı taktı; üstelik bilgisayarın desteğiyle...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/gulu ... akaliyor_13975.html

Resimlerle: Patenti alınan en "garip" icatlar

Bir mağazada müşterilerle ilgilenen kişinin asık suratlı olmasını kimse istemez. Herkes karşısında gülümseyen yüzler görmekten hoşlanır. Japonların son icadı olan gülümseme detektörü ile artık asık suratlı satıcı kalmayacak. Japonya'da sloganı "bir gülümseme ile hizmet ediyoruz" olan bir tren yolu firması sloganının her zaman geçerli olması için bu yazılımı kullanmaya karar verdi.

Özel olarak geliştirilen yazılım, kamerası ile izlediği kişinin gülümseyip gülümsemediğini ve gülümsediğinde bu konuda ne kadar başarılı olduğunu tespit edebiliyor. Yüzdeki farklı bölümleri ayrı ayrı inceleyebilen yazılım bu sayede gülümsenin kalitesini tespit ediyor ve gerektiğinde çalışanın karşısındaki ekranda "Hala çok ciddi görünüyorsun" veya "Dudaklarının kenarlarını biraz daha kaldır" gibi mesajlar gösterebiliyor.

Pek çok kişi için bu derece takip altında tutulmak rahatsız edici bir duygu gibi gelebilir ama sandalyenin bile yasak olduğu ofisleri düşündüğünüzde yine de çok kötü bir uygulama gibi görünmüyor.

Tüm konu: Gülümseme detektörü suratsızları yakalıyor!

İzleyin: Sulu yazıcı

Resimlerle: Patenti alınan en "garip" icatlar

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce bu yazılımın kullanıldığı bir yerde çalışmak rahatsız edici olur muydu?