Güneş enerjisi için uzaya yolculuk!

CHIP Online
08-06-2011, 21:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Dünyanın en büyük sorunlarından biri olan enerji için yeni çözüm: Uzay'a çıkmak!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/gune ... yolculuk_27333.html

Resimlerle: Dünya, geceleri Uzay'dan böyle görünüyor...

Enerji, günümüz dünyasında ve yakın gelecekte önemini kaybetmeyecek en büyük konulardan biri. Güneş enerjisinden daha çok yararlanabilmek için The Oil Drum blog'u bir roketle uzaya güneş panelleri çıkartmanın fiyatını ortaya koydu.

Dünyamızın yörüngesine güneş panellerini çıkartıp günün 24 saati güneş enerjisinden faydalanma düşüncesi aslında yeni değil. Bilim adamı Peter Glaser bu fikri ilk olarak 1960'larda ortaya atmış ve güneş ışınlarının panellere geldikten sonra elektrik enerjisi üreteceğini daha sonra bu elektrik enerjisinin mikro dalgalara dönüştürülüp dünyadaki "rectenna" adındaki antenlere gönderileceğini ve burada yeniden elektrik enerjisine çevrilebileceğini açıklamıştı.

Fikir uygulanabilir gibi gözükse de uzaya güneş panellerinin çıkartılması oldukça maliyetli olarak düşünülmüştü. Şimdi Oil Drum'ın yaptığı analizlere göre, Skylon isimli bi roket uçak ile uzaya güneş panellerini kilosu 100 dolar maliyetle taşımak mümkün. Bu da yine analizlere göre enerjiyi kömürden yarı yarıya daha ucuza getiriyor.

Tüm konu: Güneş enerjisi için uzaya yolculuk!

Resimlerle: Dünya, geceleri Uzay'dan böyle görünüyor...

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Güneş enerjisi dünyanın enerji sorununa çözüm olabilir mi?