Güvenlik başlığı sadece Windows için değil

PC.Kopat
31-08-2011, 17:26   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
750 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eyl 2009

Bu konuda, düşünülenin aksine pek de güvenli bir işletim dizgesi olmayan Mac OS X'de güvenliği nasıl arttırabileceğinizi anlatacağım.

***Güvenlik duvarını açın:
 Malesef güvenlik duvarı önatımlı olarak kapalıdır, açmak için Sistem Tercihleri'ne girin. Güvenlik yazan yere tıklayın. (İngilizceleri sanırım System Prefences ve Security idi) Buradan Güvenlik Duvarı sekmesine gelin (Firewall), kilide tıklayıp yönetici şifrenizi girin. Başlat'a basın (Start). Sonra İleri Düzey'e tıklayın (Sağ alttaki düğme). Üstten ikinci kutucuğun tikini kaldırın ve üçüncü kutucuğa tıklayın. Ayrıca +'ya tıklayıp o beyaz bölüme uygulama ekleyebilirsiniz. Ekleyince yeşil yanan bir nokta görüyorsanız bu o yazılımın internet erişimine izni olduğu anlamına gelir. Yeşil noktaya tıklayıp kırmızıyı seçerseniz yazılımın internet erişimi engellenir. Tamam deyip çıkın. Yine güvenlik duvarı sekmesindesiniz. Şimdi kilite basın ki ayarlarınızın değişmesine önlem olsun. İşlem tamam. Şöyle bir manzara oluşmuş olmalı:


 Eğer bilgisayarı kullanırken bir kutucuk çıkıp şunun internet erişimine izin vereyim mi diye sorarsa ve ismi yazan şeyin ne olduğunu bilmiyorsanız (Tırnak içinde yazan) Engelle'ye basın. (Deny)

 Evet güvenlik duvarıyla ilgili bilgiler bu kadar. Malesef pek özelleştirme seçeneği yok (Terminalle oluyordu sanırım) ama bu sizi yanıltıp bu çok uydurukmuş gerek yok açık tutmaya demeyin. İsterseniz kullanıcı arayüzünde daha çok ayarı olan daha gelişmiş güvenlik duvarları kullanabilirsiniz.(Aynı anda iki tane kullanmayın) Örneğin Little Snitch.


*** ClamXAV adlı bir antivirüs var, hem Mac hem de Windows virüslerini buluyor, isterseniz kurabilirsiniz, özellikle çok yazılım indirenlere öneririm. http://www.clamxav.com/
*** İnternette güvenilmez bir yerden bir yazılım indirirseniz, yönetici şifrenizi sakın yazılıma girmeyin derim. Yoksa tüm sisteme erişim sağlayıp geniş çaplı şekilde virüs bulaştırabilir.
*** Sisteminizi güncel tutun. Güncelleştirmeleri sol üstteki elmaya tıklayıp gelen menüden Software Update'e tıklayarak (Yazılım Güncelleme) kontrol edebilir ve sonrasında yükle emrini verebilirsiniz.

***Safari'de bir ayar yapalım: Safari açıkken yukarıdan Safari menüsüne girip Seçenekler'e tıklayın (Prefences). General (Genel'di sanırım) sekmesine gelin. Open safe files after downloading'in yanındaki tiki kaldırın (Güvenli dosyaları indirdikten sonra çalıştır'ın yanındaki). Safari'yi kapayın. (Bu ayar sayesinde kendini otomatik olarak indirip çalıştıran virüsleri engellemiş oluyorsunuz. İndirmenin yapıldığı dizinde gezinirken indirdiğinizi hatırlamadığınız dosyaları silin.)

Son Düzenleme: PC.Kopat ~ 06 Eylül 2011 21:08