Hacker'lerin korkulu rüyası yaklaşıyor

CHIP Online
02-05-2009, 13:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Hacker'lerin devri bitiyor mu? Cambridge Üniversitesi geliştirdiği teknolojide çok iddialı...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Hack ... klasiyor_12483.html

Resimlerle: Tüm zamanların en ünlü 10 hacker'ı

Hemen hemen bütün önemli teknolojiler bir ihtiyacı gidermek için ortaya çıkıyor ve her geçen gün daha saldırgan ve daha yetenekli hale gelen hackerler, artık güvenlik konusunda kalıcı bir çözümü ihtiyaçtan öte bir zorunluluk haline getirdiler. Durum böyle olunca Cambridge Üniversitesi de kolları sıvadı ve hacker tehlikesini tamamen tarihe gömmek için kuantum teknolojisine baş vurdu.

Kuantum mekaniği ve kuantum şifreleme oldukça karmaşık bir konu. Fakat kısaca özetlemek gerekirse iki nota arasındaki iletişimin, sadece bu iki nokta tarafından bilinen bir anahtar sayesinde yapılabilmesini sağlıyor. Doğası gereği bu iletişime dahil olmaya çalışan diğer noktalar anında fark ediliyor ve engellenebiliyor. Bu sayede veriler, fiber optik kablolar üzerinden hem şifrelenmiş, hem de son derece güvenli halde iletilebiliyorlar.

Cambridge Üniversitesi araştırmacıları çok yakın gelecekte kuantum şifrelemenin aktif olarak hayata geçebileceğini ve bunu teorik olarak da olsa %100 güvenlik sağlayacağını iddia ediyorlar. Araştırmacılar ayrıca günümüz güvenlik şartlarında bu şifreleme yöntemine devletlerin, askeri birimlerin ve büyük şirketlerin çok büyük ilgi göstereceklerini tahmin ettiklerini söylediler.

Kuantum şifreleme ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz [url=""] Vikipedia'nın ilgili sayfasını[/url] ziyaret edebilirsiniz.

Tüm konu: Hacker'lerin korkulu rüyası yaklaşıyor

Resimlerle: Tüm zamanların en ünlü 10 hacker'ı

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce kuantum şifreleme gerçekten de %100 güvenlik sağlayabilir mi?

H@ckerCesur
02-05-2009, 13:36   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,881 mesaj

önce malı görelim...

Fattur
02-05-2009, 13:37   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Asla Kahkaha

HaaNKs
02-05-2009, 13:39   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
315 mesaj

Herkezin anlamadığı bir konu var. Hackerlar sadece online çalışmıyor! El altından bilgi sızdırıldıktan sonra en iyi güvenlik sistemi bile çöpe gidebilir...

Mustafa@PC
02-05-2009, 13:40   |  #5  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

%100 güvenlik hiçbir zaman yoktur.

Süleyman.
02-05-2009, 13:42   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Sağlayabilir de; kuantum bilgisayarlar hiçbir işimize yaramaz. Salt bir şifreleme metodu olarak kullanılacaksa, mevcut sistemlerle nasıl uyum sağlayacaklar? Daha uzun iş gibi bu...

Süleyman.
02-05-2009, 13:44   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj
Mustafa@PC
Teorik olarak, % 100 güvenli, kırılması imkansız.

Mustafa@PC
02-05-2009, 13:48   |  #8  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

Teorik olarak ama biz kullanıcılar pratik hayatı yaşıyoruz ;).

Banned
02-05-2009, 17:23   |  #9  
Banlandı
127 mesaj
Mustafa@PC
işte quantum fiziğini bilmeyen tipik bir bünyenin isyanı...bugüne kadar iletişim hep şifresiz(analog) veya dijital şifreli(bilmemkaç bitlik şifreler) olduğu için kırılması iş bile değildi...sizin gibiler ssl gibi yok 128 bitmiş yok 256 bitmiş güvenliği el üstünde tutup toz kondurmaz sonra da sonsuzda 1 olasılıklı quantum şifrelemeyi küçük görürsünüz...anlayamayanlar için tekrar söylüyorum sonsuzda 1....hadi şimdi başlayın kırmaya çalışmayı bitirince yazın buraya Ağzı kulaklarına varıyor
lamerların "Quantum" ile imtihanı başlıyor sanırım ama ekranda karşılarına çıkan verilerle uğraşmaları ayrı bir tat verecek gibi...

Mustafa@PC
02-05-2009, 17:28   |  #10  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj
cd-rww
işte quantum fiziğini bilmeyen tipik bir bünyenin isyanı...bugüne kadar iletişim hep şifresiz(analog) veya dijital şifreli(bilmemkaç bitlik şifreler) olduğu için kırılması iş bile değildi...sizin gibiler ssl gibi yok 128 bitmiş yok 256 bitmiş güvenliği el üstünde tutup toz kondurmaz sonra da sonsuzda 1 olasılıklı quantum şifrelemeyi küçük görürsünüz...anlayamayanlar için tekrar söylüyorum sonsuzda 1....hadi şimdi başlayın kırmaya çalışmayı bitirince yazın buraya Ağzı kulaklarına varıyor
lamerların "Quantum" ile imtihanı başlıyor sanırım ama ekranda karşılarına çıkan verilerle uğraşmaları ayrı bir tat verecek gibi...
Ben onu aslında bu konuya özel değil,genel itibariyle söyledim sözün anatomisine inersek tedbiri elden bırakmamak gibi bir sonuçta çıkarabiliriz.Göz kırpma

Ayrıca belirtiyim hackerlık yada lamerlıkla uzaktan yada yakından alakam yok...Ağzı kulaklarına varıyor

Ayrıca foruma hoş geldin...

Son Düzenleme: Mustafa@PC ~ 02 Mayıs 2009 17:31
Banned
02-05-2009, 17:41   |  #11  
Banlandı
127 mesaj
Mustafa@PC
Ben onu aslında bu konuya özel değil,genel itibariyle söyledim sözün anatomisine inersek tedbiri elden bırakmamak gibi bir sonuçta çıkarabiliriz.Göz kırpma

Ayrıca belirtiyim hackerlık yada lamerlıkla uzaktan yada yakından alakam yok...Ağzı kulaklarına varıyor

Ayrıca foruma hoş geldin...

teşekkürler..

Mustafa@PC
02-05-2009, 17:50   |  #12  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj
cd-rww
teşekkürler..
Ayrıca quantum fiziğinin mutlak doğrular olduğunu kabul etmediğini ve birçok sonuç ve olasılığın göz önünde bulundurduğu bir felsefe sahip olduğunuda az çok bilirim ama ilk baştada dediğim gibi %100 güvenli yoktur sözünü genel itibariyle tedbiri elden bırakmamak gerek mantığı ile söyledim

Birdaha açıklama ihtiyacı hissettimGülüş

Yeniden hoş geldin.

sinanyc
23-08-2009, 21:09   |  #13  
Üye
59 mesaj

herkese selam  öncelikle söyleyim bu kuantum fiziği ile üretilen ve dünyanın en büyük dahi leri ve bilim adamlarının olduğunu biliyormuydunuz sadece birini tanıyorum albert anştayn yani kuantum fiziği,mekaniği,algoritması,şifresi hepsi bir yere dayanıyor artık hackerlik çoluk çocuk işi değil değil gerçekten matematik ve fizik  bilen kişlere kalacak ;) bence gelecekteki heckerlerin bu kuantum teorisini çözecekler buna eminim bir çok fizikçimiz var ama onların aklında bu konu olduğunu araştırarak öğrendim  ama unutmayın diye söyleyim  bu alıntı ve kesin uygulama sonuçlarıdır  kuantum fiziği ve tekniği şuanda sadece kullanılan bölümü %25 dir daha ileriye gidemediklerinden şimdilik bu kadarını kullanabiliyoruz
eğer kuantum fiziği %25 lik bilgi ile sisteme %100 güvenlik veriyorsa  bunun %50 sini bileni hiç düşünemiyorum o hecker uçar bence :)
benim kanatim ce bu %25 lik oranı  sıkı bir çalışma ile öğrendiğimizi sayalım ve biraz daha arttırırsanız bilginizi yani % 40 diyelim o zaman ne ayştayn ınınn kuramı kalır nede başka bir bilim adamının yani kuantumu siz kullanır  istediğiniz şifreyi istediğiniz bir ortamda aça bilirsiniz fakat illada kötü amaç düşünüyorsanız  şunu belirteyim
kuantum şifrelemede  2 adet pc vardır bu 2 ana pc  birirnin adı (bob) diğerininki ise (alive) dir bu 2 sistem birbiriyle saniselerin de altında bir hızla fiberoptik kablo sayesinde veri akışı sağlamaktadırlar ve dışardan bir uygulama mümkün olmıyacaktır  diyelimki dışardan girdiniz o da son girişiniz olur söyleyim alive  ve bob  sizi tanımaz  o anda alarm koduna geçer sizi girmek istediğiniz noktada bulur pcyi tanır adres teyidi alır ve nasaya yada emniyete bilgi vererek sizi yakalatır kaçamazsınız bunu unutmayın
buişlemi ise özel bir sistemle yapıyormuş ve tam tesbit için sadece  15 saniye yetiyormuş bunlar sadece alıntıdır ama güvenilir kaynaklardan googleden ararsanız bir çok sonuç bulursunuz
heckerlerin bayağı bir kitab okuması gerekiyor galiba :)