Hackerların dörtte biri Opera kullanıyor!

CHIP Online
23-08-2009, 11:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Hackerlar neden Opera'yı tercih ediyor; daha da önemlisi, biz bunu nereden biliyoruz? İşte cevaplar.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/hack ... llaniyor_14761.html

Resimlerle: Opera 10 Beta mercek altında

Purewire, hackerların sistemlerine sızarak bir test yaptı. Hackerların kullandığı yazılımlardan ikisinin açıklarından faydalanan araştırmacılar, hackerların hangi internet tarayıcıyı kullandığını araştırdı.

Bu araştırmanın sonuçları oldukça şaşırtıcı oldu, çünkü hackerlar sadece yüzde 2 pazar payına sahip Opera'yı yaygın bir şekilde kullanıyor. Araştırma sonuçlarına göre hackerların yüzde 26'sı Opera kullanıyor.

Peki sebebi ne? Opera'nın çok güvenli olması mı? Kullanışlılığı mı? Hayır, güvenlik araştırmacılarına göre Opera'yı hackerların tercih etme sebebi Opera'nın popüler bir internet tarayıcı olmaması.

Özellikle Internet Explorer gibi yaygın kullanılan tarayıcılara yönelik saldırı için pek çok gelişmiş metot ve araç mevcut. Hackerlar yeterince önemli bir hedef olmayan Opera'nın güvenlik açıklarıyla pek uğraşmıyor. Kendisini diğer hackerlardan korumak isteyen hackerlar da bu yüzden düşük profil sahibi Opera'yı, sıradan kullanıcılardan daha yaygın bir biçimde kullanıyor.

Bu araştırmanın bir diğer önemli sonucu da hackerların hazırladığı yazılımların da önemli güvenlik açıklarına sahip olduğunun ortaya çıkartılması oldu.

Tüm konu: Hackerların dörtte biri Opera kullanıyor!

İzleyin: Opera Unite

Resimlerle: Opera 10 Beta mercek altında

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Hackerların mantığı sizin mantığınızla uyuşuyor mu?

PcMaKeR
23-08-2009, 11:45   |  #2  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Hackerlar bunu mu kullanıyor.

Şimdi Operacılar iice sükse yaparlar. Bak bak adamlar opera kullanıyor.
Bende Neo olacam.
Trinitiy tak tak diye girerse bir gün pc ne anlarsın neoluğu.

Bu tür işlerle uğraşacaksanız en güvenli ortam linux:khtml gibi tarayıcılardır. en düşük kullanım onlardadır. Sıkıysa hacklesinler :P

H@ckerCesur
23-08-2009, 11:58   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,881 mesaj

Timde görev yaptıgım dönemlerde tüm tarayıcılar yüklü olurdu genelde. Eger hedefte bir site varsa ayrı ayrı tüm tarayıcılarda açıp sitedeki hataları tespit ederdim. Ama agırlıklı olarak opera degil de mozilla kullanırdım. 5 yıl öncede mozillacıydım, şimdi de öyle.

Bu arada PcMaKeR;

Eğer linuxda windows kadar sık kullanılsaydı emin ol ondaki açıklarda anında bulunur ve saldırılar linuxa göre de olurdu. Linuxun "güvenli sistem" tabiri az kullanılmasından ileri geliyor.

Anlayacan nerde çokluk orda b*kluk Gülümseme

Son Düzenleme: H@ckerCesur ~ 23 Ağustos 2009 12:04
PcMaKeR
23-08-2009, 12:12   |  #4  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

çokluk olmadığı için sorun olmuyor.
Linux olmadı solaris sıkıysa ona girsinler :D en hızlı güncellenen ve en güvenli os.

AkyüzCan
23-08-2009, 13:10   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
278 mesaj

hacker mantığı ile bizim mantığımız tabiiki örtüşebilir niye örtüşmesin ki- her şeyi bir kenara bırakalım;embesil hacker olmaz..! msn şifresi çalmak  ya da en fazlası uzman beyinlerden çıkmış kendilerinin kodlamadığı tools ve tune kodları kopyalayıp kıytırık sitelere saldırmak değil söz ettiğimiz ;lamer ile hacker deyimlerini karıştırmayalım ama amaç ve edim farkı seçimi değiştirir ;ayrıca 1/4 de olsa  opera seçimi bence bir yanıltma stratejisi  az olunan yerde bulunma olasığı daha fazladır. " ama hacker bu operamı kullanacak mozilla vakfı destekli firefox varken "yanılsamasını sağlamak da bir stratejidir. Kimseden saklanma sorunumuz yoksa ya da potansiyel hedef olmak  bizi ürkütmüyorsa seçimlerimiz , arayışlarımız konspresyon amaçlı değilse; mantığın örtüşmesi fiilinde örtüşmesini getirmediğinden opera kullanıcısı değiliz demek ki..!

Son Düzenleme: AkyüzCan ~ 23 Ağustos 2009 14:03
International Affairs
23-08-2009, 13:55   |  #6  
International Affairs avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
4,659 mesaj

Hackerlar'ı yakalamak da bizim amacımız olmalı.

ECHELON_
23-08-2009, 14:19   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,644 mesaj

leamer lar hackerların kölesi ve günüllü piyadesi olmaya mahkumdurleamer kaynayan ülkemizde bir çok insan aslında indirdikleri "hack"programları ile kullanıldıklarının farkında değiller
eğer az kullanılan sisteme kimse saldırmayacaksa hackerlar pardus kullanırdı sanırım

Son Düzenleme: ECHELON_ ~ 23 Ağustos 2009 14:50
ECeLBeY
23-08-2009, 14:27   |  #8  
Yeni Üye
47 mesaj

Hacker'la benim mantığım uyuşmuyor ama tarayıcılarımız uyuşuyor.

Son Düzenleme: ECeLBeY ~ 23 Ağustos 2009 14:28
dabbe1
23-08-2009, 19:42   |  #9  
dabbe1 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,665 mesaj
Alıntı: SCARFACE_  
leamer lar hackerların kölesi ve günüllü piyadesi olmaya mahkumdurleamer kaynayan ülkemizde bir çok insan aslında indirdikleri "hack"programları ile kullanıldıklarının farkında değiller
eğer az kullanılan sisteme kimse saldırmayacaksa hackerlar pardus kullanırdı sanırı
Linux kullanımı asla yüksek oranlara ulaşmaz ve Pardu içinde aynısı geçerli... profilde windows kullanıyor yazsada Pardus ve Ubuntu kullanıyorum...

sinanyc
23-08-2009, 21:38   |  #10  
Üye
59 mesaj
Alıntı: PcMaKeR  
çokluk olmadığı için sorun olmuyor.
Linux olmadı solaris sıkıysa ona girsinler :D en hızlı güncellenen ve en güvenli os.

linux demişsiniz girilemiyor demişsiniz :) açık çok tur linuxde çünki açık kaynak kodlu bir yazılımı vardır
bazı ufak paketler hazırlanıp kullanıcıya  windowstaki gibi yutturursanız bilinki içerdesiniz
linuxu n kırılması kolay diyorum
operaya  gelince bir yerden buldum demiycem bende chip dergisinden aldığım 1998 ve 1999 a ait bir kaç cd si vardı oradan operayı kurmuştum ama xp de çalışmadı bende win 98 e talim yapıyorum ve operayı kullanıyom  hem hızlı hemde aradığımı buluyorum ;) ama flaş player 10 hatası alıyorum zaten video izlemediğim için sorun olmuyor  operayı kullanın  amaaaaa  nest capeyi  de hafife almayın ;)

sinanyc
23-08-2009, 21:44   |  #11  
Üye
59 mesaj
Alıntı: SCARFACE_  
eğer az kullanılan sisteme kimse saldırmayacaksa hackerlar pardus kullanırdı sanırı

zaten lınux pardus kullanıyorlar buna emin ol hem TÜRK heckerler  hemde TÜRK malı kullanıyorlar  anadolu parsı nı seçin windowstan  daha güvenli bazı açıkları var ama bilinki windos kadar değil özellikle xp ile kıyaslayım  xp yi ayda  en az 2 kere formatlarken  pardus lınux e geçtim  3 aydır tık yok şıkır şıkır çalışıyor ;) ben şimdi win 98 i kullanıyom sırf değişiklik olsun diye :)haftaya  win7 ye geçmeyi düşünüyom :)

PcMaKeR
23-08-2009, 21:49   |  #12  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Kırsana linuxu hadi ben sana ip mi vereyim. firewall ımıda kapatayım. Centos yada ubuntu linuxu kurayım gir bakalım kolay mı kırılıyor zor mu.

solariste linux tabanlı neredeyse çekirdekleri neredeyse aynı ama platform farklı. Açık kaynak kod diye kolay kırılır diye birşey yok. o açık kaynağı takip etmesi adamı delirtir.

Milletin aklına şu yatmış.:
"Lan bu açık kaynak kodlu. Kodu açık olan program daha basit kırılır"

Tabi tabi. binlerce satırlık kodu takip et bakalım debug modda git bakalım kırılabiliyor mu. Koda bakarak hackerlık yapılmaz. Sen bir programcık yazarsın o programcık karşıdaki saldırılacak bilgisayardaki programın çökmesi yada açıklarını taraması için yapılır.

Açık kaynak kodu öyle basite indirgemeyin. O zaman üniversiteler yandı, Nasa, NSA,Pentagon gibi yerler hep Linux tabanlı. Adamlar çekirdeği alıp oynuyor. Kökü açık kaynak kodlu. Kolay değil hiç kolay değil.

Zamanında php açık kaynak kodlu diye millet çok gülmüştü. indiriyorlardı lamer bozuntuları ben bunun kodunu söker açığı bulur ortalığı kasıp kavururum diye. Hanniii hannii. Adamlar kodu gördümü tırsıyor.

Hacker olacaksan ilk önce kodları analiz etme değil karşıdakinin açığını bulmayı düşünmelisin. Firefox un kodlarına hiç baktınız mı. Yada Google Chrome un. Yukarda mesaj yazan kimse kalkıpta Google Chrome un kodlarına bakmamıştır. 400 mb lık kod indiriyorsun sırf debug modda oluşan derleme dosyaları 4 GB ı geçiyor. binlerce satır kod arasında açık mı arayacaksın....

Açık kaynak kodu hiçbir zaman hafife almamışımdır... Sizde almayın.

Ciim
24-08-2009, 09:24   |  #13  
Yıllanmış Üye
454 mesaj

belki benim gibi tarayıcısının internete verdiği bilgiyi değiştiren ufak yazılımlardan kullanıyordur? ayrıca yazının başında HACKER ların sistemine sızan bilmem ne firması yazıyor..

sistemine sızılmasına izin veren HACKER ı ne yapam?

TRX
24-08-2009, 13:02   |  #14  
Yeni Üye
38 mesaj

Yahu gerçekten merak ediyorum Bu yazıyı yazan editör hayatında Opera kullanmış mı? 
Opera'yı 9.25 sürümünden beri kullanıyorum ve vaz geçmeyede niyetim yok. 
Opera kadar kullanışlı bir tarayıcı henüz görmek çünkü yok!! Hangi tarayıcı eklenti yüklenmeden bu kadar çok özelliği barındırır? 
Şuan Opera 10 beta3' sürümünü kullanıyorum ve ie8 FF3.x safar4 ten daha iyi daha hızlı ve daha kullanışlı!! Üstelik hata oranıda diğer tarayıcılara göre %2 ;) 
Hacker'lar Operayı az kullanıldığından değil(!) gerçekten harika bulduklarından dolayı kullanıyorlar..

Haberi yapan editör arkadaş, Lütfen bir dahaki Opera haberlerini yaparken bi zahmet Opera kullan tam olarak herşeyini öğren kısayolunu özelliklerini. Ondan sonra göreyim seni FF yada İe kullanıp överken :D

Ahmet Ertuğrul
26-01-2010, 14:38   |  #15  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Hackerların mantığından kasıt; "az kullanılan tarayıcı güvenli olur" ise o yüzden kullanmıyorum. Kullanımı rahat olduğu için kullanıyorum.

muzy42
26-01-2010, 15:56   |  #16  
Yeni Üye
23 mesaj

Bence hacker yapacağı işe göre browser kullanır. Bir site çökertmek için uğraşıyorsa hepsi olur farketmez :) Hack olayında takip genelde ip üzerinden olur ve ip gizleme ön plandadır . Ama bir bilgisayara girmeye veya server çökertmeye çalışıyorsa o zaman belki güvenlik açısından değiştirebilir. Zaten browser çokta kullanılmaz pc'ye girmede , genelde dos'tan yapılır veya farklı yollardan.