Hafiyeler İçeri !!!

emrahcagigan
01-02-2010, 17:26   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
291 mesaj

selam arkadaşlar

bilgisayarımın rutin temizliklerinden birini yaptım 5 dk önce toz alma falan
ekran kartım boşta 45 derecede çalışıyordu.. şimdi normal 38-39

sorun aslında herşeyi toparlayıp  power e basmamla başladı
bilgisayar açılmadı 5 sn falan çalışıp güç kaynağı güç kesti bekledim bazen olabiliyo diye 4-5 sn sonra tekrar güç verdi, hiç bip sesi yok ne sıcaklık için ne ram için (ekran standby da hiç görüntü gelmedi süreç boyunca)  bu döngü 7-8 kere oldu tırstım..
kasayı açıp fanların çalışıp çalışmadığına baktım ekran kartı tmm, güç kaynağı tmm, diğer fanlar tmm, işlemci anakartım gereği  2-3 sn bekleyip öyle açılıyo o da tmm ama restart çeker gib bi döngüye girdi

yaptığım en son dokunuş slot 1 deki(dual chanel) rami biraz bastırmak oldu ama ramleri hiç çıkarmamıştım. birde monitör kablosunu diğer DV-I çıkışına takmam oldu... çalıştırdım yukarda anlattığım döngü 1 kere oldu sonra BİP sesi geldi rahatladım açıldı şimdi tıkır tıkır çalışıyo (benm düşüncem ram den kaynaklı ama yoksa tesadüf mü)

amacım sorunun neden kaynaklandığını öğrenmek saolun şimdiden teşekkür ederim

GIGABYTE P35-DS3P
INTEL CORE 2 DUO E8200
KINGSTON 1GB DDR2-800 x2
ZOTAC 9600GT AMP. 512mb
LC POWER 550 WATT

GameRMan
01-02-2010, 17:30   |  #2  
GameRMan avatarı
Yıllanmış Üye
3,045 mesaj

Ramleri çıkartıp tekrar bir takın . Eğer sorun halen devam ediyorsa tabi. Çünki Bip sesi ram hatasıdır. Onun dışında kendinizden eminseniz sorun olmaması gerekli.

emrahcagigan
01-02-2010, 17:34   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
291 mesaj

sorun varken hiç bip sesi yoktu az cok tanıyorum bip seslerini ama ne sıcaklık için ne de ram hatası için bip sesi gelmedi o döngü içinde

ama ram 1  i bastırdıktan sonra  ilk açılışta gelen TEK BİP sesi geldi her zaman ki gibi.. ve açıldı

şu an sorun yok yanlış bişe mi yaptım diye korktum

PcMaKeR
01-02-2010, 18:38   |  #4  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

hehehe aynısı benim başıma geldi gigabyte 965p ds4 modelinde.

ramleri söküp ram yuvalarını saç kurutma makinası yada kuvvetlice üfleyerek temizle.

tam oturt sonra. ramleride toz alıcı bezle nemsiz olarak temizle.

birde anakarta giren güç kablolarını tam oturt özellikle 4 lü güç girişlerini.

yoksa açılır tık resetler açılır tık resetler.

ben bu sorundan dolayı güç kaynağımı değiştirdim be durduk yere 200 tl zarara soktu.