Hangi internet tarayıcısı?

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
TuncaBozkurt
21-04-2008, 20:46   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4,805 mesaj

Klasik bir sorudur bu. Hatta forumda daha önce açılmıştı. Ama hazır İnternet Tarayıcıları olarak ayrı bir bölüm açılmışken bu konuyu açayım dedim.

Hangi internet tarayıcısını tercih ediyorsunuz? Bu tarayıcının artıları ve eksileri neler?

Son Düzenleme: TuncaBozkurt ~ 21 Nisan 2008 20:52
TuncaBozkurt
21-04-2008, 20:58   |  #2  
OP Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

Ben Firefox'u kullanıyorum.
Artıları
1. Kullanışlı.
2. Geniş eklenti desteğine sahip.
3. Herhangi bir şekilde tarayıcı kapanırsa, yeniden açtığımda eski oturumuma dönebiliyorum(Bu özellik biraz daha farklı olarak Opera'da da vardı sanırım)
4. Artık eskisi gibi sadece Internet Explorer desteği veren siteler azaldı. Artık çoğu site Firefox desteğine de sahip.
5. Sekme özelliği oldukça gelşmiş durumda.
6. Standart olarak Google Türkiye arama kutucuğu ile birlikte geliyor.
7. CCleaner vs. kullanmadan her çıkışımda otomatik olarak verilerimi temizleyebiliyorum.
8. Açık kaynak kodlu olduğu için gelişime fazlasıyla açık.
9. RSS desteği idare eder.

Eksileri
1. Bazen flash vs. gösterme sorunu yaşayabiliyorum. Bu konuda Internet Explorer 7 daha iyi.
2. Nadir de olsa çökmeler meydana gelebiliyor. Ama eskisi kadar sık değil.
3. Kendi indirme yöneticisi yok. İndirme yöneticisi adıyla, çok da gerekli olmayan bir özellik geliyor. Bu konuda Opera daha iyi.
4. İşletim sisteminin başlangıcında Internet Explorer'ın yaptığı gibi bazı dosyaları çalıştırmadığı için biraz geç açılıyor. Ama bu sayede Windows'a yük olmamış oluyor.

Yukarıdaki artıları ve eksileri değerlendirerek Firefox'u kullanmayı seçtim.

suç-ve-ceza
21-04-2008, 21:08   |  #3  
Yıllanmış Üye
213 mesaj

operayı kullanıyorum çok güzeş memnunum

Sefa Adak
21-04-2008, 21:54   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,824 mesaj

Ben de FireFox diyorum.Hızı ve eklentileriyle kullanışlı ve gzl bir browser..

frkn_ua
21-04-2008, 22:29   |  #5  
Yıllanmış Üye
893 mesaj

bende firefox diyorum ancak şu sıralar ruh halimden dolayı Safari kullanmaktayım bunun en büyük ve tek nedenide çok daha hızlı olması.aslında sadece forum sitelerinde Safari kullanıyorum.

By_Ümit
21-04-2008, 22:33   |  #6  
Yıllanmış Üye
111 mesaj

Bende firefox diyorum hem güvenli hemde her türlü eklentisi var

linda
22-04-2008, 01:32   |  #7  
Yıllanmış Üye
387 mesaj

güvenlik için fırefox diyorlar. activex uygulamaları ile sisteme sızmak kolaymış. ve internet explorer de activX uygulamalarını kullanıyor. yani viruslerin internet explorer  gözdesi.

K.A.Y.A.H.A.N
22-04-2008, 02:44   |  #8  
Yıllanmış Üye
672 mesaj

Opera Firefox koad tabanlı telekulak tan başka birşey değil
IE7 En güvenlisi bir 2 ayar ilecanavara dönebiliyorGöz kırpma

Capkın
22-04-2008, 08:40   |  #9  
Üye
82 mesaj

Hem Firefox hem opera hemde  Explorer kullanıyorum bana göre Firefox en iyisi

Selçuk İslamoğlu
22-04-2008, 08:58   |  #10  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Hepsini kullanmak zorundayım. Bazen "bilmem hangi ismi-duyulmamış-browser'da şurası çalışmıyor" gibi sorular geliyor.

Makinama IE7 yüklü (doğal olarak Vista'dan) en azından güvenli. Her browser'ı sürekli açık olduğu için derseniz ki hangisini kullanıyorsun en çok, yanıt veremem. Amma velakin, site üzerinde çalışmadığım zamanlarda, IE7 üzerine Maxthon, oldukça hafif, tüm browserlardan daha az RAM yiyor (eski makinalarımda dahi canavar) ve eklentiyle şunla bunla uğraşmıyorum, ram'imi şişirmiyorum, keza diğer browserların eklenti dediği bir çok şey default olarak içinde geliyor (tuncab'ın artı olarak saydıkları ve eksikliğini hissettikleri ve daha fazlası) ve ekstra ram ve kaynak tüketmiyor.

Hız derseniz, Maxthon, Opera, Firefox, Safari arasında, en yavaşı Firefox kalıyor.

Borga-x
22-04-2008, 09:14   |  #11  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Poartable firefox ve IE7 kullanıyorum Gülümseme Favorım Firefox

samet1986
22-04-2008, 10:42   |  #12  
Yıllanmış Üye
944 mesaj

Firefox kullanıyorum memnunum.

sah1n
22-04-2008, 10:58   |  #13  
Yıllanmış Üye
1,757 mesaj

Valla kardeşim opera ismini duyunca gıcık alırdım öylesine yükledim dünden beri çok hızlı diğerlerine bakarak daha pratik herkese yükleyip denemesini tavsiye ederim.

TuncaBozkurt
22-04-2008, 11:24   |  #14  
OP Yıllanmış Üye
4,805 mesaj
Selçuk İslamoğlu
Hepsini kullanmak zorundayım. Bazen "bilmem hangi ismi-duyulmamış-browser'da şurası çalışmıyor" gibi sorular geliyor.

Makinama IE7 yüklü (doğal olarak Vista'dan) en azından güvenli. Her browser'ı sürekli açık olduğu için derseniz ki hangisini kullanıyorsun en çok, yanıt veremem. Amma velakin, site üzerinde çalışmadığım zamanlarda, IE7 üzerine Maxthon, oldukça hafif, tüm browserlardan daha az RAM yiyor (eski makinalarımda dahi canavar) ve eklentiyle şunla bunla uğraşmıyorum, ram'imi şişirmiyorum, keza diğer browserların eklenti dediği bir çok şey default olarak içinde geliyor (tuncab'ın artı olarak saydıkları ve eksikliğini hissettikleri ve daha fazlası) ve ekstra ram ve kaynak tüketmiyor.

Hız derseniz, Maxthon, Opera, Firefox, Safari arasında, en yavaşı Firefox kalıyor.

Bir ara deneyeyim Maxthon'u o zaman. Bu kadar iyi olduğunu bilmiyordum.

VOY
22-04-2008, 12:13   |  #15  
Yıllanmış Üye
922 mesaj

Ben Firefox kullanıyorum gayet memnunum . IE7 den biraz daha hızlı gibi.

sakin_insan
22-04-2008, 12:14   |  #16  
Yıllanmış Üye
508 mesaj

Opera kullanıyorum. bence ie ye göre daha hızlı...

Bu konunun daha öncede açıldığını sanıyorum. o zman da söylemiştim firefoxda eklenti aramayı, indirmeyi, kullanmayı sevmiyorum...

selimhun
23-04-2008, 16:47   |  #17  
Yıllanmış Üye
602 mesaj

Ben de Maxton kullanıyorum ve çok memnunum.Özellikle hiçbir ilave işlem  yapmadan yeni sayfa açma özelliği çok güzel.Ama ..sayfaları açık unutursanız da.. bayağı RAM tüketiyor.

Ama  ...esas vurgulamak istediğim...Safari( By Apple)...Denemek için yükledim...kelimenin tam anlamıyla şok oldum...İnanılmaz hızlı açılış yapıyor...Maxthon ...IE..oPERA ..fİREFOX...mümkün değil yetişemez. Ama  sayfaları açtığında tonlaması biraz tuhaf ..sağıyla soluyla oynadım ama ..pek düzeltemedim.

Bir deneyin ..hızını görün derim...istemezseniz silersiniz ...gider...

yaman 93
23-04-2008, 19:24   |  #18  
yaman 93 avatarı
Yıllanmış Üye
137 mesaj

bende ie7 ve firefox kunlanıyorum ie7 den hotmaillerime bakıyorum

VOY
25-04-2008, 16:31   |  #19  
Yıllanmış Üye
922 mesaj
selimhun
Ben de Maxton kullanıyorum ve çok memnunum.Özellikle hiçbir ilave işlem  yapmadan yeni sayfa açma özelliği çok güzel.Ama ..sayfaları açık unutursanız da.. bayağı RAM tüketiyor.

Ama  ...esas vurgulamak istediğim...Safari( By Apple)...Denemek için yükledim...kelimenin tam anlamıyla şok oldum...İnanılmaz hızlı açılış yapıyor...Maxthon ...IE..oPERA ..fİREFOX...mümkün değil yetişemez. Ama  sayfaları açtığında tonlaması biraz tuhaf ..sağıyla soluyla oynadım ama ..pek düzeltemedim.

Bir deneyin ..hızını görün derim...istemezseniz silersiniz ...gider...

'Ama  sayfaları açtığında tonlaması biraz tuhaf '
derken neyi söylemek istedin?* biraz anlmdım bende denemek için yüklediğimde bir sorunla karşılaşmadım. Güzel çalışıyordu.Emin değil

z_oneal
25-04-2008, 20:30   |  #20  
z_oneal avatarı
Yıllanmış Üye
712 mesaj

Bende mozilla firefox diyorum her zaman dediğim gibide İE'dende vazgeçmem oda alternatif durumuna geçti :)

TRX
07-05-2008, 07:53   |  #21  
Yeni Üye
38 mesaj

4 Tarayıcıyı birden kullanıyorum :)
internet explorer
Düşmanlarından biriyim bi ara komple kaldırmayı denedim ama kalkmadı :( bende güncellemesini yapmıyorum kıskansın :lol:
kullanım sıklığı: Sitede düzenleme yapınca.. (site görünümü ie de hatalımı diye yokluyorum)

FireFox
Hastasıyım :) çok hızlı olmamasına rağmen parola hatırlaması sayesinde favorim..
Kullanım sıklığı: Hiç boş bırakmıyorum :D bir gün isyan edecek hata verecek diye tırsıyorum :(

Opera
Nezaman bir şey indircek olsam imdadıma yetişiyor.. Downloadı mükemmel hızlı :) ve ek olarak sağ tıklama gibi yasaklara yakalanmıyor. :D
Kullanım sıklığı: Downlad zamanı :D genelde Fire ile birlikte çalışıyorlar :)

Safari
JavaScript, CSS, php gibi kodlamaları inanılmaz derecede hızlı çalıştıryor. :D
Kullanım sıklığı: Aklıma estikçe :D :D

Selçuk İslamoğlu
07-05-2008, 13:53   |  #22  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Arkadaşlar, hangi browser'ı kullanırsanız kullanın, eğer Windows kullanıcısaysanız, Internet Explorer 7'yi muhakkak kurun. "Kullanın" demiyorum kesinlikle, ben de kullanmıyorum ama IE7 sadece bir browser değil, işletim sistemindeki olası açıkları kapatıyor aynı zamanda... Kurun bir kenarda kalsın.

serkanyuregir
10-05-2008, 10:11   |  #23  
Üye
82 mesaj

internet explorer 7 den başkası yalan. İE 7 Vistada çok stabil ve mükemmel çalışıyor.

TRX
10-05-2008, 17:44   |  #24  
Yeni Üye
38 mesaj

Aslında orası öyle ama bence Windows yalan :D Bence en iyi sürümü halen XP SP2 :D

Bakalım win7 nasıl olacak :)

Dj_Eğri
10-05-2008, 22:02   |  #25  
Yıllanmış Üye
381 mesaj

ie ile firefox 3 beta 5 yüklü ama firefox'u kullanıorum