Hangi işletim sistemi ?

O_uzHaN
27-05-2012, 01:11   |  #1  
O_uzHaN avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,061 mesaj

arkadaşlar imzamdaki notebook da şuan w7 ultimate 64bit kurulu ama açık açık söyliyim orjinal değil (sanki herkesinki orjinal bi benimki değilmiş gibi :) )
ben bundan çok rahatsız oluyorum sistem cracklı olduğundan tam verim alamıyorum acaba ben bu notebook a linux vb ücretsiz bir sistem kursam aynı performansı alabilirmiyim windows da kurduğum oyun program vs herşeyi yapabilirmiyim ?
not:daha önce windows dan başka işletim sistemi kullanmadım zorlanırmıyım ?

Kapalı Hesap (203561)
27-05-2012, 01:30   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 136
4,310 mesaj

Ubuntu güzeldir bir göz at derim amacın oyun değilse ki olmaması gerekir.

Ubuntu Candır :)

O_uzHaN
27-05-2012, 01:34   |  #3  
O_uzHaN avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,061 mesaj

bende o yüzden diyorum ya oyun program vs performansı değişmeyecek bi sistem diye :)
windows da yapabildiğim herşeyi yapabileceğim ama ücretsiz bir sistem arıyorum

Kapalı Hesap (203561)
27-05-2012, 01:36   |  #4  
Kapalı Hesap
4,310 mesaj

Öyle bir şey olsa Windows bu kadar tercih edilmezdi emin ol.

O_uzHaN
27-05-2012, 01:38   |  #5  
O_uzHaN avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,061 mesaj

linux nasıldır ? notebook u aldığımda linuxla gelmişti hiç bakmadan format attıydım

Kapalı Hesap (91855)
27-05-2012, 03:00   |  #6  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,006 mesaj

windowsun zaten bir tane alternatifi var o da linux
aslında hackintosh da kullanabilirsin ama başına bela olur
ubuntuyu kullanıp beğenmediysen kde tabanlı bir linux kullanabilirsin mesela pardus da çok iyidir ve yerli yazılımdır
wine isimli yazılımla bazı windows programlarını çalıştırabilirsin linux altında
oyunlar olmasa ben de linux kullanıcam zaten
windows işletim sistemlerine güvenlik açıklarını kapatmaktan daha fazla destek verse ve sürekli yeni işletim sistemi çıkarmasa ne güzel olur

mustafa2116
27-05-2012, 12:04   |  #7  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj
Alıntı: son_goku  
Ubuntu güzeldir bir göz at derim amacın oyun değilse ki olmaması gerekir.

Ubuntu Candır :)

Windows Uygulamlarının hepsi Loaderlerce çalıştırılabilmektedir.

Ubuntuda Yaptığım denemelerde Crysis 2 yi çalışlırmayı becerdim.Bunu WİNE uygulamasına borçluyum ama Uygulamanın Kötü tarafı 10 gb ye yakın bir güncelleme yapıp tüm yazılımsal desteği sunarak çalışması.

Wine uygulamasını Ubuntu yazılım servisinden kurdurun ( ya barda yer alan ubundtu solftware alanından.)
Henüz elimdeki tamamlanmadı. En azından belli bir değişikliği gözle görülür bir alt sistemi yok.

Kapalı Hesap (203561)
27-05-2012, 12:08   |  #8  
Kapalı Hesap
4,310 mesaj

Peki Ubuntu ile her oyunu oynamak mümkün mü?

bosluk
27-05-2012, 14:39   |  #9  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

Tabiki değil goku :) Sonuçta linux'ta windows uygulamalarının hepsi sadece emulator ile çalıştırılabiliyor. Doğal olarak da alınan hız, Windows kurulu bir bilgisayara direkt kurulumla karşılaştırıldığında en az yarı yarıya az. Her oyunun gerek ekran, gerekse işlemciye gömülü kodları tanımlı sürücüleriyle çalıştırıp hız ve kalite kazanımını da düşündüğümüzde (komut kodları, vs.. olan bu ek kazanımları da wine emulatoru ile alamıyoruz) kayıp oldukça yüksek oranda. Üzerine bir de çözünürlük ve physics gibi dll gerektiren ek araçları da eklersek siz hesap edin durumu. Aslında olay PC'de Playstation 3 oynamak gibi birşey olduğundan, bu kadar kayba rağmen emulatorler yine bile iyi iş çıkartıyorlar denilebilir tabi. Ve ek birşey, evde bir playstation 3 varken niye bilgisayarda oynamak için uğraşır insan hem de yarı hızda. Bu tartışılabilir belki.

Ama zaten linux içindeki windows emulatorlarinin amacı da oyunları çalıştırmak değil. Amaç alışılan windows programlarının, linux sürümleri yoksa kullanılmasını sağlamak sadece. Yani linux kullanmayı seviyorsa kişi windows oyunlarından feragat etmek zorunda kalacak doğal olarak, öyle ya da böyle.

En mantıklısı şu oluyor bu durumda. Linux kullanmayı istiyorsa kişi linux kuracak, arada bir oyun da oynayayım diyorsa başka bir partisyonda da windows'u hazır tutacak. Kaynak kodlarına ve çalışma prensiplerine baktığımızda zaten her iki işletim sistemi de elmayla armut gibi birbiriyle tamamen alakasızlar, o yüzden birinde %100 yapılabilen şey diğerine hiç çalıştırılamayabilir...

mustafa2116
27-05-2012, 18:58   |  #10  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj
Alıntı: son_goku  
Peki Ubuntu ile her oyunu oynamak mümkün mü?
Açık kaynak kodlu olup Windows uygulamlarını direk çalıştırmayı planlıyorsan REACTOS denemeni tavsiye ederim ama işletim sistemi hali hazırda büyük sorunlar yaşıyor.

ubuntuda oyun oynamayı planlıyorsan sadece  driversler tam tanımlı olsun yeterli.

WİNE uygulamasını kur ve partitionlarını tümüyle yenile 10 gb den fazla bir indirme yapıyor onları kurduğunda Windows hızına oranla %30 luk bir kayıpla yine oyunları şu anki standartlarda rahatlıkla çalıştırıyorsun. Hatta Grapich drivers isteyen uygulamlarıda bu sayede yanıltıp grafik kartı desteğini var gibi gösterebiliyorsun.

Reactos işletim sistemine ben kendi bilgilerimle belli oranda destek sağlamaktayım.
Bendeki sürümü şu an 0.6 ya ulaştı. Denemelerim devam ediyor ama arka planda sorunlarım halen çok fazla Çok fazla mavi ekran aldığımı söyleyebilirim geneli ise çoklu  işlemci hatalarında oluyor.
İşletim sistemi henüz çok çekirdekleri desteklemiyor.

Diğer yandan elimdeki ubuntu işletim sistemini ise Hali hazırda .İSO halinde Yayınlamaya çalışcam.
Dediğim gibi bendeki sürümü Prfesyonelleştirilmiş hali Hani Anonlar bir ubuntu kurmuştu ya bir ilham oldu bende kendimce deniyorum.
Bendekinin farkı çakma android diyebileceğim hale çok hemde çok fazla benziyor.
Efek fazla ve detay yüksek halen denemelerini yapıyorum biterse bir arkadaş ubuntu kullancak ona vercem gerçi bu haliylede  bitmiş halde sadecedeğişiklikler yapıyorum.

İşlemim biterse  burda her iki işletim sisteminide yayınlayacağım.