Hangi laptobu seçmeliyim ?

Darkt
02-07-2009, 12:35   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
9 mesaj

Gezdim, dolaştım aklıma 2 tane laptop takıldı.Bende gezdiğim yerlerden bilgi aldım.Aldığım kadarıyla biliyorum fakat tabi kullanmış ya da o laptop hakkında fikri olan daha deneyimli arkadaşlara başvurmak istedim.Ve işte;

1)Asus
-Intel Core 2 Duo İşlemci T9950 http://ark.intel.com/Product.aspx?id=37130
-320 Gb Sabit disk
-4 Gb ddr 2 bellek
-1024 Mb Nvidia Geforce GT 120 M Ekran kartı

2)Hp
-Intel Core 2 Duo T6600 http://ark.intel.com/Product.aspx?id=37255
-320 Gb Sabit disk
-3072 Mb ram
-1 Gb ddr 3 Ati Radeon Hd4650

Bu 2 laptobun arasında kaldım.Hangisinden daha iyi performans alırım ? Siz olsanız hangisini tercih edersiniz, hangi özelliğinden dolayı ? Ekran kartları arasındaki ddr farkı performansı çok etkiler mi ? Bir de tabi ısınma soruna var ona da bir değinirseniz harika olur.Ayrıntısına kadar anlatırsanız çok sevinirim.Teşekkürler.

loseface
02-07-2009, 12:52   |  #2  
loseface avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,757 mesaj

eğer oyun için alacaksan alttaki performans için alıorsan üstteki derim ısıma sorunu her laptopta olur malum yaz aylarında ekran kartı alttaki daha iidir ama üstekinin işlemcisi dahaii ondan dolayı üstekini tavsiye ederim

Darkt
02-07-2009, 14:07   |  #3  
OP Taze Üye
9 mesaj

Peki bu ekran kartları haricidir herhalde değil mi ? Yanında paylaşımlı ya da herhangi birşey yazmıyordu ama ..

askerim
02-07-2009, 18:04   |  #4  
Yeni Üye
44 mesaj

2 si arasında seçim yapmam gerekirse tercihim 1. notebook olur
ayrıca eğer kaç tl lik bi notebook arıyorsunuz söylerseniz notebook konusunda yardımcı olmaya çalışırız

Süleyman.
02-07-2009, 18:07   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Bütçeniz nedir?

Darkt
02-07-2009, 21:07   |  #6  
OP Taze Üye
9 mesaj

Aslında pek bütçe sorun değil.Ama 4 gb ram 1 gb ekran kartı 2 ve 2 üstü de Ghz işlemcisi olsun istiyorum.Bu iki laptop aklıma takıldı.İkisinden birini almayı düşünüyorum.Aslında oyun da oynarım program da kasarım diye düşünüyorum.Bir de laptoplar çabuk demode olduğundan olabildiğince iyi özellikli laptop almaya çalışıyorum.Bütçe konusunda 2000 tl ye kadar çıkabilirim sanırım ama yine de 1500 1600 civarında olan bu laptoplara bakmak daha cazip geliyor tabi.Bir de indirime falan girmişken daha da bir çekici geliyor.Ama iki laptop arasında kararsız kaldım.Şöyle detaylıca yazabilecek olan varsa harika olur.Örneğin; Asus ta 4 Gb ram varken 32 bit orjinal vista ile sadece 3 Gb rami çalışır, 1 Gb sini kullanamazsın.Yok ama 64 bitlik alır korsan kurarsın mis gibi de olur hiçbir zararı ziyanı da olmaz gibisinden açıklamalar beni çok mutlu eder.

Süleyman.
02-07-2009, 21:20   |  #7  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

Peki ne zaman alacaksınız bilgisayarı?

Darkt
02-07-2009, 22:17   |  #8  
OP Taze Üye
9 mesaj

Daha aklımda tam bir tarih yok ama aklıma yatarsa bu hafta bile olabilir.

Süleyman.
03-07-2009, 00:08   |  #9  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

Bence almanıza yakın değerlendirmek lazım. Şu ara piyasada azaldı düzgün dizüstü bilgisayar modelleri. Şahsi kanaatimi sorarsanız, yukarıdakilerin ikisini de almazdım.

Darkt
03-07-2009, 00:52   |  #10  
OP Taze Üye
9 mesaj

Siz ne gibi birşey düşünüyordunuz ki ?

Süleyman.
03-07-2009, 00:56   |  #11  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

Şahsen ben biraz daha beklerdim. Ama ille de alınacaksa başka modelleri de düşünürdüm. Hele işlemci nedeniyle ikinci aleti hiçbir zaman düşünmezdim. Bütçeniz nedir?

Düzeltme: Bütçe vermişsiniz. Birazdan birkaç örnek model vereyim. Siz değerlendirin.

Mesela birkaç örnek:

Hepsinin de ortak özelliği, grafik kartlarının sizin baktığınız Asus modelindekinden güçlü olması. Diğer bileşenleri siz değerlendirirsiniz zaten. Dizüstü ekran kartları performans sıralaması için aşağıdaki sayfayı referans alabilirsiniz:

Veya biraz daha bekleyip şunun gibi bir model çıktığında, daha doğrusu yeniden piyasaya sürüldüğünde almak:

Son Düzenleme: Süleyman. ~ 03 Temmuz 2009 01:18
Darkt
03-07-2009, 13:04   |  #12  
OP Taze Üye
9 mesaj

Bekleyeyim diyorsunuz madem pekala.Ama yine de biraz bilgi sahibi olmak istiyorum.Mesela acer falan koymuşsunuz da o markanın kötü olduğunu duydum arkadaş çevresinden doğru mu ? Ya da Lg markasını kimse kullanmıyor ? İyi mi ?

onlineTR
03-07-2009, 13:14   |  #13  
Yıllanmış Üye
1,947 mesaj

ramlara gore kıyaslarsak asus derım ama hp ıyı marka...

canakkus
03-07-2009, 13:25   |  #14  
Taze Üye
7 mesaj

hp den çok şikayet duydum bnde bir pc alıcam ama hpden vazgeçtim hpden çekiniorum....

Süleyman.
03-07-2009, 15:20   |  #15  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj
Alıntı: Darkt  
Bekleyeyim diyorsunuz madem pekala.Ama yine de biraz bilgi sahibi olmak istiyorum.Mesela acer falan koymuşsunuz da o markanın kötü olduğunu duydum arkadaş çevresinden doğru mu ? Ya da Lg markasını kimse kullanmıyor ? İyi mi ?
Ben sadece donanım bileşenlerine göre örnek verebiliyorum. Marka/servis kalitesi hakkında birşey diyemem, belli başlı olanlar haricinde. Mesela o "GT 130M" grafik işlemcili LG fiyat performans bakımından çok iyi. Ama mesela kasası nasıldır diyecek olursanız, gidip bakmanız lazım derim. Servisi için de hakeza, araştırın. Ama şahsi kanaatim, bu markaların bütünüyle kötü olmadığı, yani tatminkar, iyi oldukları yönündedir. Ürünler hakkındaki şikayetlere bakacak olursak, ortada satın alınacak marka kalmaz.

Son Düzenleme: Süleyman. ~ 03 Temmuz 2009 19:20
Darkt
03-07-2009, 19:12   |  #16  
OP Taze Üye
9 mesaj

Tabi öyle bakınca ortada marka kalmaz dediğiniz gibi.Ama bazılarından gerçi nasıl kullanmıştır ne yapmıştır bilmiyorum ama şu marka çok iyi şu marka kötü gibisinden sözler duyuyorum.Örneğin geçende Dell'in çok iyi olduğunu 2 sene aralıksız kullanmasına rağmen bir kere bile servise gitmediğini söylediler.Gerçi 2 sene çokta değil ama en nihayetinde laptobun kullanıcısını uğraştırmaması da gerek.Tabi bir de uygun fiyat.Ayrıca bir arkadaşta Samsung önerdi hatta samsung r522 xs04tr model.Fiyatına baktım kendisine baktım hp ile aynı işlemci olmasına rağmen nispeten daha uygun.Gerçi Asus'un yanında yine bilgisayar değil ama insan ister istemez uygun kaliteli iyi performans olabildiğince herşeyin en iyisini istiyor.Aslında aradığım o.

Süleyman.
03-07-2009, 19:19   |  #17  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj
Tabi öyle bakınca ortada marka kalmaz dediğiniz gibi.Ama bazılarından gerçi nasıl kullanmıştır ne yapmıştır bilmiyorum ama şu marka çok iyi şu marka kötü gibisinden sözler duyuyorum.Örneğin geçende Dell'in çok iyi olduğunu 2 sene aralıksız kullanmasına rağmen bir kere bile servise gitmediğini söylediler.Gerçi 2 sene çokta değil ama en nihayetinde laptobun kullanıcısını uğraştırmaması da gerek.Tabi bir de uygun fiyat.Ayrıca bir arkadaşta Samsung önerdi hatta samsung r522 xs04tr model.Fiyatına baktım kendisine baktım hp ile aynı işlemci olmasına rağmen nispeten daha uygun.Gerçi Asus'un yanında yine bilgisayar değil ama insan ister istemez uygun kaliteli iyi performans olabildiğince herşeyin en iyisini istiyor.Aslında aradığım o.
Tabi ki baştan ince eleyip sık dokumak lazım.

Bunun dışında; mesela iki sene servis görmemek, sağlamlık için karine teşkil ediyorsa, bizim ofiste ve tanıdığım arkadaşlarda 5-6 senedir çalışan ve hala servis görmeyen aletler var. :) Ve bunlar akla gelecek her markadan.

Şimdi seçmeci bir yaklaşımla muhakeme etmek doğru olmaz. Arkadaşımda filan marka vardı, hemen bozuldu. O marka çok kötü bu yüzden... Böyle bir çıkarım elbet doğru değil.

Son Düzenleme: Süleyman. ~ 03 Temmuz 2009 19:19
loseface
03-07-2009, 19:26   |  #18  
loseface avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,757 mesaj

http://www.teknosa.com/Cultures/ ... ategory=_NOTEBOOK63
kardeş bunları öneririm belki ekran olarak iyi kasmaz ama performans olark iyiler artı ileride teknik destek olark iyidirle fiyatlar biraz pahalı olabilir başka yerlerde daha uygun fiyatlara bulabilirsiniz 

Darkt
03-07-2009, 22:25   |  #19  
OP Taze Üye
9 mesaj
Alıntı: loseface  
kardeşbunları öneririm belki ekran olarak iyi kasmaz ama performans olarkiyiler artı ileride teknik destek olark iyidirle fiyatlar biraz pahalıolabilir başka yerlerde daha uygun fiyatlara bulabilirsiniz 
Aslındabende Casper'ın Nirvana serisinden bir makina düşünüyordum.Fakat Asusve Hp'nin yanında Casper halt etmiş gibisinden şeyler duydum.O yüzdenvazgeçtim Casper'dan.Herkes farklı birşey söylüyor tabi.Bazısı daCasper'ı kullanmış ve çok memnun kalmış Crysis i en iyi grafikayarlarında sorunsuz tıkır tıkır çalıştırıyormuş aldığım duyumlaragöre..

Şimdi seçmeci bir yaklaşımla muhakeme etmek doğru olmaz. Arkadaşımdafilan marka vardı, hemen bozuldu. O marka çok kötü bu yüzden... Böylebir çıkarım elbet doğru değil.
Yorumunuza katılıyorum aslında nasıl kullanıldığına da bağlı tabiki.Ama insan duyunca daha bir farklı.Ayrıcasizin göndermiş olduğunuz ekran kartı performans linkini çokbeğendim.Acaba dizüstüler hakkında da mümkünse türkçe rehber var mı,dizüstü alacağım tarih için iyi olurdu.

Süleyman.
03-07-2009, 22:31   |  #20  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj
Yorumunuza katılıyorum aslında nasıl kullanıldığına da bağlı tabiki.Ama insan duyunca daha bir farklı.Ayrıcasizin göndermiş olduğunuz ekran kartı performans linkini çokbeğendim.Acaba dizüstüler hakkında da mümkünse türkçe rehber var mı,dizüstü alacağım tarih için iyi olurdu.
Başka bildiğim kaynak yok. Ama aynı sitenin Türkçe bölümünde dizüstü bilgisayar incelemelerine bakabilirsiniz.

Darkt
04-07-2009, 16:10   |  #21  
OP Taze Üye
9 mesaj

Pekala.Anladığım kadarıyla sizin tavsiyeniz en az 1 Gb ekran kartı 4 Gb ram işlemci olarakta 2.5 üstü Ghz gibi birşeyler ? Bunların altında almamak mı lazım ?

Süleyman.
04-07-2009, 18:00   |  #22  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj
Pekala.Anladığım kadarıyla sizin tavsiyeniz en az 1 Gb ekran kartı 4 Gb ram işlemci olarakta 2.5 üstü Ghz gibi birşeyler ? Bunların altında almamak mı lazım ?
Kabaca öyle genellenebilir. Ama esas olarak bileşenlerin gücüne bakmak lazım diyorum. Mesela 512 MB bir kart vardır, 1 GB kartlardan güçlüdür. Bu durumda güçlü olanı tercih etmek gerekir. Bunun için de "Benchmark"lara bakmak lazım. Yoksa yanılma ihtimali yüksek olur.

yamann001
04-07-2009, 18:49   |  #23  
Taze Üye
6 mesaj

ARKADAŞLAR BEN BU PC Yİ ALDIM AMA BİLMİORUM YA PEK MEMNUN KALAMDIM GALİBA. ANLAMIORUM Bİ İNCELER MİSİNİZ? Bİ DE BLUETOOTH VAR DİO AMA BULAMADIK. KURULMAMIŞ OLABİLİR Mİ? MASAÜSTÜ DONUO FLAN? :(((

HP PAVILLION DV6-1149 CORE DUO T4200 2.0GHZ 4GB 250GB 15.6" TAŞINABİLİR BİLGİSAYAR NU748EA Detay Bilgisi

İşlemci Intel® Pentium® CoreDuo T4200 2.0 Ghz 1066 MHz 1 MB L2 önbellek
Sistem Belleği 4 GB (2+2GB) DDR2 667 MHz Max:8 GB
Ekran Kartı ATI Mobility Radeon HD 4530 512 MB Ekran Kartı (max 1790 MB) belleği 

Ağ Kartı 10/100/1000 Gigabit Ethernet LAN 

Sabit Disk Kapasitesi 250 GB 5400 rpm SATA

Optik Sürücü Çift Katman desteğine sahip Lightscribe Super Multi DVD Yazıcı (+/-R +/-RW) +/-RW)
Batarya 6 Hücreli Li-Ion batarya (KS524AA) -- 90 W AC Güç Adaptörü
Klavye 101 tuşlu, uyumlu klavye, Numerik keypad.
Ekran 15.6 WXGA (1366 x768 ) Diagonal Yüksek Tanımlı HP Brightview Infinity Ekran / Tümleşik Stereo
İşletim Sistemi Orijinal Windows Vista® Home Premium (32 bit) İngilizce/Türkçe Dil seçeneği
Boyutlar 378 mm (G) x 258 mm (D) x 340 mm (Y) 3,14 kg
Geliştirilmiş Portlar 4 USB 2.0, 1 HDMI konektörü, 1 eSata konektörü, 1 VGA bağlantı noktası, 1 RJ45 ethernet konektörü, 2 kulaklık çıkışı, 1 mikrofon girişi, 1 IEEE 1394, uzaktan kumanda kızılötesi bağlantı noktası
Kablosuz Haberleşme 802.11b/g WLAN
Aksesuarları HP Mobile Uzaktan Kumanda
Bellek Kart Yuvası 5'i 1 arada tümleşik Dijital Medya Okuyucu
Açıklama Microsoft® Works 8, Microsoft® Internet Explorer 7.0, Windows Mail, Adobe® Reader 8.0, Windows Media Player, Windows Photo Gallery, DVD Play, Windows Movie Maker,Windows DVD Maker, QuickPlayfor Windows

Süleyman.
04-07-2009, 19:03   |  #24  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

Yanlış bir bilgisayar seçimi yapmışsınız. Şu konudaki önerilerimi uygulayın. Epey iyileşme olacaktır:

https://www.chip.com.tr/forum/vista-sorun_t115286_wp1.html

Ben yapıştırdığınız özelliklerde "Bluetooth" göremedim.