Hangi şehir Google Fiber hizmetine kavuşacak?

CHIP Online
16-12-2010, 19:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Google'ın hayalleri süsleyen süper hızlı fiber interneti yavaş yavaş geliyor. Peki ama nereye?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/hang ... avusacak_24125.html

Resimlerle: Hızlı internet bağlantısının 8 adresi!

Hangi şehir Google Fiber internete kavuşacak? Bunu öğrenmek için fazla beklemeyeceğiz.

Google Fiber isimli proje 2010 yılı başlarında açıklanmıştı. Proje, 50 bin ila 500 bin nüfusa sahip, orta çaplı bir şehre ultra hızlı geniş bant internet hizmeti verilebilmesini hedefliyor. Hizmetin hızı ise saniyede bir gigabit olacak. Ülkemizde kullanılan standart bağlantı hızlarıyla kıyaslarsak, bu erişim hızı, sekiz megabit erişimden 125 kat daha hızlı.

ABD'deki birçok şehir, Google tarafından seçilen şehir olabilmek için birbirleriyle yarıştı. Bazı şehirler dikkat çekici videolarla Google'ın ilgisini çekmeye çalıştı.

Kazanan şehir ise henüz açıklanmadı. Şirketin Çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre, şanslı şehir önümüzdeki yılın başlarında açıklanacak.

Google'dan yapılan açıklamada; ABD çapında 1100'ü aşkın yerleşim birimi tarafından başvuru yapıldığı, bu talebin şirketin beklentilerini aştığı belirtildi. Proje üzerinde bütün güçleriyle çalıştıkları ancak henüz şanslı şehri açıklamaya hazır olmadıkları açıklandı.

Saniyede bir gigabit geniş bant hizmeti, kullandığımız bağlantılarla kıyaslanamayacak kadar hızlı olacak. Bu hız sayesinde, canlı olarak üç boyutlu video izlemek ve HD videoları saniyeler içinde indirmek mümkün olacak.


Tüm konu: Hangi şehir Google Fiber hizmetine kavuşacak?

İzleyin: Internetin kısa tarihi

Resimlerle: Hızlı internet bağlantısının 8 adresi!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Gigabit geniş bant hakkında ne düşünüyorsunuz?

firaristt
16-12-2010, 20:03   |  #2  
firaristt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,194 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ara 2009

iddiaya bile girerim TR e gelene kadar o bağlantı dünyanın bi çok yerinde zaten sunulmaya başlanmış ve kullancı sayısı şimdikinin kat kat fazlası olmuş olur.. korsan kullanımın rekor kırdığı ülkemizde öyle bir hızda internet gelse  şimdi 1 ayda inicek dosya 1günde inmiş olucak ee haliyle öyle bir sömürürüz ki interneti dünya çapında sorun çıkar... daha ayın 13ünde 76GB i geçen ben 8Mbps e kadar sınırsız paketine geçtiğim ilk ay 9GB kotaya woow derken şimdi 90-100GB normal geliyor...

ama şöyle bişey var TR e gelse bile TR de zaten yüksek olan internet fiyatları bi nebze düşer ama insanımız saolsun daha şimdiden ayda 200GB i geçen internet kullanımı ile dünyada interneti sömürme ve korsan kullanım ödülü alırız... haa herkes o kadar kota kullanmayabilir ama internetle haşır neşir olan ve dosya indirenler rahatlıkla 200-300GB kota yapıyordur ve çoğu korsandır... iddiaya bile girerim...

m.tunga
18-12-2010, 00:05   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
12 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2007

Walla imkansız değil ama bu haber bana hiçte inandırıcı gelmedi.1 nisan şakasımı gene diyecem ama vakti değil.Umarım olur.