Hangisi kazanacak: Apple mı, Nokia mı?

CHIP Online
30-01-2010, 13:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Her horoz kendi çöplüğünde ötüyor: İşte cep telefonu devlerinin pazar payları...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/hang ... nokia-mi_17825.html

Resimlerle: Nokia N900 - Tüm resimler

Apple ve Nokia cep telefonu pazarının büyük kısmını ellerinde tutan iki davalı dev. Paylarını daha da arttırmak için çalışıyorlar.

2009'un son çeyreğinde Apple'ın iPhone, iPod Touch ürünleri ve iPhone işletim sistemi Batı Avrupa, Kuzey Amerika, Latin Amerika, Avustralya, Yeni Zelanda ve çevresini kapsayan Okyanusya pazarında çok başarılı oldu.

Nokia'nın mobil ürünleri ve Symbian işletim sistemi ise Afrika, Asya ve Doğu Avrupa'da büyük yaygınlık kazandı.

Mobil platformlar için metin ve banner reklam pazarlayan AdMob hangi bölgede, hangi cep telefonlarının kullanıldığını takip ediyor. Yayınladığı verilere göre Nokia 2009 yılında Apple'a pazar payı kaybetti. Admob ağında Nokia'daki reklam gösterimi 2008 son çeyrekteki yüzde 33'lük payından, 2009 'un son çeyreğinde yüzde 18 paya düştü.

Tüm konu: Hangisi kazanacak: Apple mı, Nokia mı?

İzleyin: iPhone'da müthiş Unreal keyfi

Resimlerle: Nokia N900 - Tüm resimler

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Lider hangisi olacak?

StyleALP
30-01-2010, 12:21   |  #2  
StyleALP avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,601 mesaj

Ya kesinlikle Nokia bu karşılaştırmadan lider olucak ayrılır. Kaç yıllık kariyeri olan bir marka ve alanında en iyilerin başında geliyor. Ayrıca Apple daha dün kü horoz. Islık Bir iki model telefonla lider olunmuyor. Gülümseme Nokia tecrübesiyle kazanır.

Nokia !

toddler
30-01-2010, 15:16   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
220 mesaj

Uzun vadede Nokia liderliği koruyamaz. IPhone ülkemizde pahalı olsada Amerika'da gayet uygun fiyatlı. Türkiye fiyatlarına göre pahalı diye kestirip atmak yanlış. Windows Mobile kullanan telefonlarda oldukça yaygınlaştı. Özellikle HTC bu konuda uzmanlaştı. Bende HTC kullanıyorum uzun bir süredir. Kullandığım Nokia'lardan sonra iyi geldi bana. Fakat Iphone ve Android'e göre biraz ilkel kalıyor. Android telefonlarda özellikleri ve fiyatlarıyla gayet iyi ve sürekli kullanıcı sayısı ve model olarak artıyor. Nokia Symbian ve bu fiyat politikasıyla uzun bir süre dayanamaz. Maemo konusunda ısrarcı olur ve uygun fiyatlı başka Maemo kullanan modeller üretirse yarışa ortak olabilir.

AtoX
30-01-2010, 17:08   |  #4  
AtoX avatarı
Yıllanmış Üye
517 mesaj

iPhone sırf prestijinden satılıyor. İnsanlar da bunun için satın alıyor. Şu an en iyi telefonun HTC'de olduğunun kanısındayım.

world_pc
30-01-2010, 23:53   |  #5  
world_pc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,359 mesaj

Nokia Yine Lider...

jokercraft
04-02-2010, 11:08   |  #6  
Taze Üye
8 mesaj

ben nokia nın yıllardır sarsılmaz liderliği appledan çok büyüy bir darbe yedi ve artık düşüşte.Sadece apple mı darbe vuran.Bunun yanında Google boş durmuyor.Nokianın hem akıllı telefonlarla hem de diğer konsept telefonlarla diğer markalarla mücadele etmesi imkansız.Bir yol seçim ilerlemeli.Yoksa her iki pazarıda kaybedecek...