HARDDISC PARÇALARINI BİRLEŞTİRMEK

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
sataguler
23-04-2005, 22:30   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Bilgisayarımda C ve D olmak üzere harddisc ikiye bölünmüş. (Her iki bölüm de FAT32 formatında) Ben bu iki bölümü birleştirip tek harddisc bölümü olarak kullnamak istiyorum. Bu işlemi bilgisayarımı formatlayıp tekrar WinXP yüklemeden nasıl yapabilrim?

Bir forumda PARTITION MAGIC 8'i öğrendim. Bu programı kurdum. Oradaki MERGE işlemini takip ettim. Ayarları yaptım. D (küçük olan ve WinXP yüklü olmayan) kısmını , C ile birleştirmeye ayarladım. Program işlem sonunda C olarak tek bir harddisc gösterdi. Sonra sol alttaki APPLY ikonun klikledim. WinXP restart etti. Açılmadan önce mavi ekranda PARTITION MAGIC işlem görüyor... gibi İngilizce bir ifade çıktı ve çok kısa süreiçinde tekrar Win ekranı açıldı ama ne yazık ki harddiscler hala C ve D olmak üzere iki adetti. Acaba nerde hata yapıyorum? Önerileriniz ve yorumlarınız neler olabilir?

Kansav
24-04-2005, 01:48   |  #2  
Yıllanmış Üye
521 mesaj

D sürücüsünü işaretle ve sol taraftaki "merge partitions" tıkla.Hiçbirşey değiştirmeden 3 defa "next" tıkla.Karşına ikinci partisyonun içeriğinin tutulacağı  klasörün adını soran "folder name" kısmına herhangi bir isim yaz ve 2 defa "next" tıkladıktan sonra "finish" tıkla.Restart et.Hepsi bu kadar...

sataguler
24-04-2005, 10:29   |  #3  
OP Taze Üye
2 mesaj

Aslında aynen dediğiniz gibi yapıyorum ama işlem bitip bilgisayarı restart edince hala harddisc C ve D olmak üzere iki bölüm kalıyor , hiçbir değişiklik olmuyor.

DRaCuLa
26-04-2005, 16:57   |  #4  
Üye
85 mesaj

Eğer diskinde problem yoksa ve/veya partition magic'i yanlış kullanmıyorsan,yukarıda anlatılanları aynen yaptığında sorun düzelecektir...

sweetyalien
26-04-2005, 20:17   |  #5  
Yıllanmış Üye
282 mesaj

partiton magic programının full versiyonunu kullanman gerekiyor belki demosunu kullanıyorsan birleştirmeye bilir. ikinci olarak c sürücünde yeterli boş alanın olması gerekiyor (birleştireceğin d sürücüsünün kullanılan alanı kadar yani). bence bunlara dikkat et bir de son olarak herhangi bir hata mesajı çıkıyomu partiton magicin mavi ekranı geldiğinde?