Harddisk 1. Sektör Patlarsa ?

barisgokhan
26-01-2010, 22:11   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
45 mesaj

Arkadaşlar merhaba,

Geçtiğimiz günlerde laptopumun harddiski ile ilgli bir sorun yaşadım. Donanım konusunda bilgili 2 arkadaşıma gösterdim ayrıca yetkili bir servise de gösterdim. Hepsi harddiskin 1. sektörünün hasar aldığını söyledi nitekim öyle olduğuna inanıyorum artık bende...

Sorum ise şöyle, harddiskin belleğinde geçtiğimiz 2 seneye ait çok değer verdiğim fotoğraflar var, herhangi bir şekilde onları kurtarabilmemin bir yolu var mı? Ya da izleyebileceğim alternatif herhangi birkaç yol gösterebilir misiniz ?

zxsel
26-01-2010, 22:32   |  #2  
zxsel avatarı
Yıllanmış Üye
903 mesaj

hddyı  hrıcı usb den okumak ıcın kutular var ondan aldene  yada hddtamır programı var  hdd bads ektoru tamır eden maxblast ı sanırım adıfabrıka dan sıfır ckmıs gıbı yapıyor hdd yı benı de bad sektor olustuloptopta  onlar duzelttım sımdı sorun yok

barisgokhan
26-01-2010, 22:44   |  #3  
OP Yeni Üye
45 mesaj
Alıntı: TBCMagic  
Soru: Ariza fiziksel mi yoksa mantiksal mi?
Hatayi (mesela Windows XP'de fixmbr yada Windows 7'de BILGISAYARI TAMIR ET) isletim sistemine ait CD/DVD ile gidermeyi denedin mi?

LINUX bilgin var mi?

Diskin darbe alındığı söylendi bana...yani fiziksel sanırım ? Zaten pc açıldığında win load etmeden cd istiyor biosta ancak cd takınca da herhangi bir işlem gerçekleşmiyor...

Benim linux bilgim yok pek de, siz yol belirtirseniz belirttiğiniz seçenekleri anlayabilecek bilgiye sahip birkaç arkadaşım var en azından yönlendirme şansım olabilir ya da dediklerinizi okutabilirim ona göre hareket edebiliriz...

Benim aklıma gelen pardustan sistem açıp, herhangi bir external diskle fotoğrafları transfer etmek...deneyemedim henüz çünkü elimde pardus yok şuan, ne kadar başarılı olabilir onu da bilmiyorum...

barisgokhan
26-01-2010, 22:47   |  #4  
OP Yeni Üye
45 mesaj
1.ci sektörün "özel" bir anlami var: MBR (ve bunun icinde partisyon tablosu bulunur)
Bu nedenle LOW LEVEL FORMAT'in bir faydasi yok .....
Çok terimsel bir açıklama oldu anlayamadım :S daha açık yalın bir şekilde belirtebilir misiniz ?

barisgokhan
26-01-2010, 23:10   |  #5  
OP Yeni Üye
45 mesaj
Temel mantik su:
1)
a) Notebook'ta ve 2.ci bir PC'de (notebook yada masa üstü) LINUX calisacak (kuruluma gerek yok)
b) dd_rescue komutu ile network üzerinden notebook'un imaji alinacak
c) "Bozuk" harddisk'in boot sektörü tamir edilmeye calisilacak

2) Notebook'ta SATA HD'si bagli oldugunu düsünüyorum
a) Masa üstü PC'ye notebook'ta tkilan olan harddisk'i ve yeni bir notebook harddisk'i (2,5") baglayacaksin (soketler uyumludur; harici harddisk kutusu almana gerek yok)
b) dd_rescue komutu ile "bozuk" harddisk'ten yeni harddisk'e bilgileri kopyalayacaksin
c) Yeni harddisk'e MBR kopyalanmadigi icin (isletim sistemine uygun) FIXMBR yada DVD' ile yeniden olusturulacak.

Bütün problem MBR'in bozuk olmasi....

Anladım çok teşekkür ederim detaylı bir şekilde yazmışsınız, peki başarı yüzdesi %100 müdür bu saydığınız işlemlerde ?