harddisk bölme işlemi

HPQ-User
06-03-2009, 16:54   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

serkan sormuş:
arkadaşlar bilgisayara windows vista kurdum ve harddiski birleştirdim şimdi ise harddiski ikiye bölmek isitiyorum
Smart Defrag 1.1.1 adlı program hdd yi ikiye bölermi kullanımı hakkında bilgiye sahip değilim bu program hakkında genel olarak bilgi verebilirmisiniz?

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
micosoft windows vista home basıc
ram:1 GB işlemci intel pentium 2,0 GhZ

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.0.3705; .NET CLR 1.1.4322; Media Center PC 4.0)

BeyazLotus
06-03-2009, 17:09   |  #2  
BeyazLotus avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
180 mesaj

Kardeş o program harddiskteki verileri sıraya koyar. Sen harddiski ikiye bölmek için şu yolu izlemelisin:
Başlat-Tüm programlar-Yönetimsel Araçlar-Bilgisayar Yönetimi ne girmelisin. Açılan pencerede sol menüde disk yönetimi sekmesini aç. Sabit diskini orada göreceksin. Sağ tıkla diske sonra birimi küçült seçeneğini seç. Ne kadar istiyorsan küçült. Küçülttükten sonra C diskinin yanında bir bölüm daha çıkacaktır. Oraya sağ tıkla ve yeni birim oluştur de. İsim ver NTFS biçimi seç ve oluştur.
Bu kadar.

Banned
06-03-2009, 17:10   |  #3  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Vistanın kendi disk bölme özelliği var. Bilgisayarım simgesini sağ tıklayıp, yönet- disk yönetimi seçeneğinden mevcut diski sağ tıklayıp birimi küçül seçeneği ile küçültebilir, oluşan biçimlenmemiş alanda sağ tıklayıp yeni birim seçeneği ile biçimlendirerek yeni birim oluşturabilirsiniz. Yalnız bu işlemleri yapmadan önce özellikle bölmek istediğiniz alan büyükse disk birleştirmesi yapmanızı, sonrasında disk bölme yapmanızı öneririm. Birçok disk bölme- birleştirme yazılımı başarılı olsada vistada uyum sorunları olmakta. Özellikle UAC hatalara sebeb olup, veri kayıplarına sebebiyet vermekte bu nedenle oluyorsa vistanın kendi disk bölme özelliğini, yapamazsanız yada olmazsa format atarak bu işi yapmanızı öneririm.

serkanaslan
06-03-2009, 17:35   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
228 mesaj

arkadaşm çok açık ve net anlattın hepsini anladım valla tşk ederim
ayrıca bilgisayarımda C: ve D: sürücüsü var iki hdd nin toplam boyutu 111 gb ikiye bölünmiş halde  bir bölüm daha oluşturmak istiyorum partition magıc programı ile bunu nasıl yapabilirim anlatış tarzın çok harika

trinity
06-03-2009, 17:41   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,103 mesaj

arkadaşlar geçmişe dönüp baktıoğımızda fdiskten sonra sadece sağ tıklayarak bu işi yapmak çok kolay ve teknolojinin ilerlediğini gösterir bakalım ileride nasıl daha kolay yapacaz

SAİNT
06-03-2009, 17:45   |  #6  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

partition magic ile disk bölümleme yazarsan googleye çıkar.
gayet basit.

serkanaslan
06-03-2009, 17:50   |  #7  
Yıllanmış Üye
228 mesaj

kardeş resimdekinin aynısını yaptım am en sondaki Warnıng
diye çıkan pencere çıkmadı  biraz kafamı karıştırdı

BeyazLotus
06-03-2009, 17:52   |  #8  
BeyazLotus avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
180 mesaj

Programı aç.soldaki menüde Create a new partition yazısına tıkla. çıkan pencerede 2 kez next tıkla. sonra yeni bölümün boyutunu ismini ntfs biçimini yaz boşluklara ve nexte bas. sana nasıl olacağının önizlemesini gösterir. finishe bas. sonra programın üst tarafındaki yeşil tick işaretine (apply) tıkla. kabul ediyonmu diye soracak. yese bas. sonra reset atıca o bölümlemeye başlar. fakat biraz uzun sürer boyuta göre.

serkanaslan
06-03-2009, 18:18   |  #9  
Yıllanmış Üye
228 mesaj

arkadaşım yardım ettiğin için çok tşk ederim ama malesef boyut konusunda fazla bir bilgim yok yinede çok sağol

xredemptionx
15-05-2009, 21:59   |  #10  
Taze Üye
1 mesaj
khramn
Vistanın kendi disk bölme özelliği var. Bilgisayarım simgesini sağ tıklayıp, yönet- disk yönetimi seçeneğinden mevcut diski sağ tıklayıp birimi küçül seçeneği ile küçültebilir, oluşan biçimlenmemiş alanda sağ tıklayıp yeni birim seçeneği ile biçimlendirerek yeni birim oluşturabilirsiniz. Yalnız bu işlemleri yapmadan önce özellikle bölmek istediğiniz alan büyükse disk birleştirmesi yapmanızı, sonrasında disk bölme yapmanızı öneririm. Birçok disk bölme- birleştirme yazılımı başarılı olsada vistada uyum sorunları olmakta. Özellikle UAC hatalara sebeb olup, veri kayıplarına sebebiyet vermekte bu nedenle oluyorsa vistanın kendi disk bölme özelliğini, yapamazsanız yada olmazsa format atarak bu işi yapmanızı öneririm.
peki bu disk bölmenin sınırnı ayarlayabiliyormuyuz? ben vista kullanıyorum. format attığımda tek sürücü vrdı. ben de bu yöntemle 30gb ayırdım. sonra o 30gb'tan 4gb kadar daha ayırdım. bir adet daha yapmak istiyorum ama yapmıyor.
"diskte bulunan bölüm sayısı zaten üst sınırda olduğundan, bu ayrılmamış alanda yeni bir birim oluşturamazsınız." uyarısı veriyor. bunu değiştiremezmiyiz.

hussain
14-05-2010, 02:12   |  #11  
Taze Üye
2 mesaj

bu disk bölümleme işi cok canımı sıktı ya 500 gb harddisk var ama rahatca kullanamıyorum disk bolumlemek icin bilgisayar yoneticisinden disk yonetimine giriyorum sonra alanı kucult diyerek ayrılmamıs alan olusturuyorum. buraya kadar hersey guzel daha sonra yeni birim olusturmak istediğimde "diskte bulunan bölüm sayısı zaten üst sınırda oldugundan bu ayrılmamıs alanda yeni bir birim olusturamazsınız" diye uyarı aldım yani hc bir ise yaramadı o kadar işlem paragon partition manager ile de olmadı diskte 4 bolumden fazlası olmuyormus ki gorunur de sadece lenovo (D:) ve yerel disk C var. yok mu benm gibi diskini bolumlemeye calısıp basarılı olan bi yardım alabilirsem cok mutlu olacagım