Harddisk Bölümlendirme

HPQ-User
23-09-2008, 22:23   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

efe sormuş:
Ben yeni bir bilgisayar aldım.bilgisayarı aldığım yerden birde pardus kurdurdum bilgisayarıma,sonra PC çöktü,bende PC,yi tekrar götürdüm aldığım yere,sabit diski yeniden bölümlendirdiler.PC,yi aldığım yerdeki çalışan bana dediki,C diskini 25 GB yapayım bu kadar yeter dedi bende sen bilirsin dedim.sonra eve geldikten ertesi gün.sağ alt köşede C dskinizde yetersiz alan var diye bir uyarı penceresi çıktı,bir anormallik olduğu belliydi,sonra PC,yi tekrar götürdüm.işyeri sahibi bilgisayarcı C,de gereksiz dosyalar varmış onları sildim dedi.15 GB,lık yer açıldı dedi.eve geldim,geldikten sonra baktım 15 Gb yer var,ertesi gün yine aynı uyarı çıktı.C,de yetrsiz disk alanı diye bir uyarı penceresi çıktı.ne olduğunu anlayamadım,biraz uzun oldu ama,benim sorum C,de ne kadar yer olması gerek,internet cafe,lerde bile C,ye 40 GB yer ayırıyorlar yeter dedi.fazla birşey yapmıyorsan dedi, C,ye ne kadar yer ayırmam gerek yardımcı olurmunuz.ayrıca kasada 256 GB,lık bir tane sabitdisk var,ben bir sabitdisk daha taksam,birine Windows diğerine pardus kursam olurmu.ha birde ben CHİP üyesiyim soruyu yazmadan giriş yapmayı unuttum, soruyu tekrar yazmamak için öyle gönderiyorum CHİP üyesi olmayanların sorularıyla pek ilgilenmiyorlar galiba,genelde unutuyorum giriş yapmayı.şimdi giriş yapsam soruyu tekrar yazmam gerekecek.

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Wndows XP SP3. 256 GB harddisk. 512 BM Ekrankartı. 1 GB Ram

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.0.1) Gecko/2008070208 Firefox/3.0.1

Hallederiz_87
24-09-2008, 19:40   |  #2  
Hallederiz_87 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
934 mesaj

Sana tafsiyem..!>>30gb'ı aşmasın/sabit diskGöz kırpma

Son Düzenleme: Hallederiz_87 ~ 24 Eylül 2008 19:41
Ahmet_79
24-09-2008, 19:58   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
11,538 mesaj

30-40 gb rahatlıkla yeterli xp için, ayrıca chıp üyesi olmayanların sorularıyla ilgilenilmediği düşüncesine nasıl vardın bilmiyorum ama şahsen ben ve burda tanıdığım diğer arkadaşlar ellerinden geldiğince kimseyi ayırmadan yardım etmeye çalışıyoruz.

YasarS
25-09-2008, 00:29   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,238 mesaj

Size aslında kullanım alanına göre 25 GB yeterdi bunun çeşitli eklentilerle ve gerekli yazılımlarla maximum 15 GB'tını windows alır geriye kalan miktarı ise 10 GB yer isteyen bir oyun kolaylıkla harcar bu durumda yetmez.Sanırım fazla yükleme veya yanlış ayırma sözkonusu.Sistemin olduğu bölümde yükleme oranına göre bence enaz 50GB olması gerekiyor.
NOT: 250 GB bir disk size pardus içinde indows içinde yeterli hatta artar bile siz en iyisi aldığınız yere başvurun ben bir hile sezdim.Hiç extra yükleme yapılmadan uyarı vermesi üstelikte hala yer varken normal değil.

Son Düzenleme: YasarS ~ 25 Eylül 2008 00:32
linda
25-09-2008, 12:29   |  #5  
Yıllanmış Üye
387 mesaj

Arkadaş ilgi konusunda hayal görüyor galiba. Sorusuna gelince ; 8 yıl öncesinde 5 gb olarak ayırmıştım.Şimdi 35 gb. Şu anda işimi yapacağım gemel proğramları kurdum. Kullandığım alan 10 gb bile değil. Bir de defrag yapmamama rağmen diskin %60 ında veri kaydı var gerisi tertmiz duruyor.

justen
25-09-2008, 12:45   |  #6  
justen avatarı
Yıllanmış Üye
164 mesaj

Bir tane daha HDD alsam  windows kursam diyorsun ama windows derken vista-xp den hangisi XP ise sorun yok amam vista kuracaksan çok sorun çıkarıyor bunu bilimelisin .
Birde 250 GB HDD öyle kolay dolmaz bide lınuxta asla neredeyde pardula ilgili tüm programları kusan bile HDD dolmaz download yapıyorsan o başka ama öyle bir şey yapmadığın açık çünkü 1.hem dowload yapıp hemde diskim doluyo diye format attırılmaz  2.dosya sistemi faklı
Bence ya HDD bozuk yada sana yanlışlıkla 40Gblik hdd vermişler.

Son Düzenleme: justen ~ 25 Eylül 2008 12:51
1976mçm
27-09-2008, 02:38   |  #7  
Üye
86 mesaj

linda adlı kullanıcı hayal gördüğümü söylemiş,ben hayal görmüyorum yaşadıklarımı, gerçekleri yazıyorum.sorduğum sorulara,soruyla hiç alakası olmayan abuk subuk cevaplar veriyorlar.ahmet79 adlı kullanıcı isim istemiş,isimleri bilmiyorum,unuttum,ben onlara,gereken cevabı verdim zaten,guruplaşma varmı bilemem,isterse olsun ,benim için sakıncası yok.ben tarafsız,adaletli,bir insanım,ne pahasına olursa olsun,doğruluktan kıl kadar,taviz vermem.

1976mçm
27-09-2008, 02:43   |  #8  
Üye
86 mesaj

benim şu an PC,de XP ve pardus kurulu,benim tahminim C,deki proğramlar zaten 25 GB yer kaplıyor,belki HDD bozuk olabilir.akadaşların kimisi 25 Gb yeter diyo kimisi,en az 50 GB olması lazım diyor.ne yapmam lazım,ben en az 60,70 GB yapmayı düşünyorum

cenderme
27-09-2008, 03:01   |  #9  
Taze Üye
18 mesaj

birine Windows diğerine pardus kursam olurmu? olur tabiki ama hdd yi ayırman gerek
c deki yetesiz disk alanı sorununa gelince şayet hiç bir şey yüklemeiyorsan büyük sorun var demek ve geri iade etmelisiniz yok ben yükleme yapıyorum oyun program vs diyorsanız o zaman normal bunun içinde 40-50 gb yeterli size tafsiyem oyun yüklediniz oynadınız ve oyun bitti o zaman kaldırın bu oyunu ki c de yeteri kadar yer açılsın yoksa ilerde sıkıntı verir yetersiz disk alanı diye

linda
04-10-2008, 01:34   |  #10  
Yıllanmış Üye
387 mesaj

iyi verdiyseniz cevapları neden gereksiz yere burda anlatıp mızmız çocuk misali davranış sergiliyorsunuz. ikincisi burdaki kullanıcılar tecrübelerini paylaşıyorlar. kimse parasıyla iş yapmıyor.bilmiyorum unuttum olmaz. biliyorsan suçlarsın. karalama kampanyasına tirübünlere oynamaya , gaza getirmeye prim yok. şikayetlerini uygun başlıklar altında açsanız daha şık olur.
c: partition 100 gb olsun. eminim işinize yarar.