Harddisk Bozuldu Mu Acaba?

altaytuna
29-12-2009, 00:02   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
250 mesaj

6 yıldır kullandığım HDD dün Bios'un ide aygıtlarını test etme aşamasında takılıp kalıyor..Kablolarını çıkarınca Pc diğer HDD ile açılıyor...Söküp bir bilgisayarcıda çalışıp çalışmadığını test ettirdim..Çalışıyor dediler

Evde tekrar bağladım 5-6 dakika çalıştıktan sonra birdenbire kayboluyor...

Soğuk biryerde bekletip tekrar taktığımda yine 5-6 dk çalışıp tekrar gidiyor...

İçindeki bazı verilerimi kurtaramadım..çünkü kopyalarken birden yarıda kesilip kayboluyor..

Üzerindeki elektronik parçamı yoksa plakalar yada motor mu bozulmuş olabilir...

Fr.AndreBerks
29-12-2009, 00:06   |  #2  
Üye
84 mesaj

Benimde başıma öyle bişi gelmişti aniden takılıyordu hard diskten sesler geliyordu sonra düzeliyordu.Boot ekranından sonrada S.m.a.r.t hatası veriyordu f1 tuşuna basınca açılıyordu pc sonra yeni bir hard disk almıştım bende.

Son Düzenleme: Fr.AndreBerks ~ 29 Aralık 2009 00:07
cbilgen13
29-12-2009, 00:20   |  #3  
cbilgen13 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,442 mesaj

direk H.D.D'nin bozulduğunu düşünmek yanlış olur... test eden arkadaşların başka bir PC'de çalıştığını söylüyorlarsa sorun senin PC'den kaynaklanıyor olabilir... Olası sorunlar IDE kablosu arızalı olabilir başka bir kablo ile tekrar dene... Ana kart üzerinde IDE girişi arızalı olabilir gerçi bu düşük bir ihtimal diğer disk çalışıyor diyorsun ama bir ihtimal yinede... nette rahatlıkla bulabileceğin yada Windows'un kendi içinde mevcut olan Disk birleştirme araçları ile H.D.D'yi bir taramanı tavsiye ederim... BIOS ayarlarını kurcaladıysay H.D.D ile ilgili Boot yada Power vb. seçenekler ile onları eski haline al...

kirik_cocuk_35
29-12-2009, 00:42   |  #4  
Taze Üye
1 mesaj

biosu sıfırla bence bi kere.. pilini sök 1 dk bekle yine tak ama actıgında saat ve takvim ayarlarını düzenle...

xxömür
29-12-2009, 01:46   |  #5  
xxömür avatarı
Yıllanmış Üye
1,574 mesaj

bi f disk yaparsan iyi olur düzelme ihtimali yüksek

altaytuna
29-12-2009, 19:43   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
250 mesaj

fdisk yada chckdisk yapmak mümkün değil çünkü açılıyor ama kısa süre içersinde hdd yok oluyor.....

altaytuna
30-12-2009, 22:50   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
250 mesaj

şimdi tamamen gitti artık....

altaytuna
06-01-2010, 10:13   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
250 mesaj

Bu konu başlığını kendi kendime dolduruyorum, kendim konuşup yine kendim cevap veriyorum...
Yok mu hiçbir fikri olan, bu konuda birşeyler bilen...
diski bilgisayarcıya götürdüm, çünkü artık hiç çalışmıyordu..Tabii ki ordada çalışmadı,,Bilgisayar diski göremiyor ve açılmıyor,,,

kartını değiştirelim dedim, kontrol kartı yokmuş maalesef,,

Şimdi acaba kontrol kartımı bozulmuş olabilir, yoksa motor mu?
Kontorl kartı bozulduysa bunu nerde bulabilirim...HDD önemli değil ama içinde birkaç şey var önemli olan, onları kurtarmak amacıyla söylüyorum.. Bu arada 100 lerce dolar verip te veri kurtarma işlemi falan yaptırmak istemiyorum...

HDD nin marka ve modelini vermeyi unuttum..(Samsung SP0802N)