Harddisk'den gelen cızırtılar hakkında..

HPQ-User
10-02-2008, 07:21   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

superb sormuş:
2007 yılı temmuz ayında almış olduğum ve yukarıda özelliklerini vermiş olduğum notebook yaklaşık 2 hafta önce mavi ekran hatası vermiş ve windows kilitlenmişti. Ancak bu aşamaya gelmezden 3-4 gün önce bir takım yavaşlamalar ve kısa süreli kitlemeler  olmuş ve bunları bilgisayarı açıp kapatarak bir şekilde düzeltmeye çalışmıştım.Ancak en sonunda mavi ekran hatası verip kilitlenmişti. Notebook'u aldığım yerin teknik servisini arayarak sorunun neden kaynaklandığı hakkında bilgi aldıktan sonra aynen dedikleri gibi orjinal windows xp cd'le windows'u yeniden kurdum. Yaklaşık 1 haftadır normal bir şekilde kullandığım bilgisyarım tekrar aynı sorunları vermeye başladı ve üstelik bu sefer hdd'den radyo cızırtısı benzeri seslerde gelmeye başladı. Notebook açık ve herhangi bir işlem yapmıyor iken hdd  kendikendine kısa süreli çalışıyor ve duruyor, eğer ben bu esnada herhangi işlem yaparsam bilgisayar yavaşlıyor ve donuyor uzun bir süre sonra kendini tekrar düzeltiyor. Bugün yine mavi ekran hatası verdi ve ben tekrar açıp kapatarak düzelttim. Şu anda bir şekilde kullanıyorum ama sanırım 1-2 sonra yine aynı sorunla karşılaşacağım. Bilgisayarın hdd'nin sadece 10 da 1'i dolu yani öyle extrem programlar ve ağır uygulamalarla uğraşıyor değilim, sadece evdeyken internette surf yapıyor, gemici olduğum için gemiye götürdüğüm zamanlardada müzük dinliyor yada film izliyor bunun haricinde extra uygulamalarla çok fazla uğraşmıyorum. Ortalama bir bilgisayar kullanıcısı olarak hdd'den şüpheleniyorum, ancak sorunun çözümü yinede siz profesyonellerin elinde. Çözümünüz için şimdiden teşekkür ederim...

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Dell inspiron 6400 notebook, T2300 1.6 Ghz işlemci, 1 Gb ram, 120 Gb Hdd, Windows xp sevice pack 2

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.8.1.12) Gecko/20080201 Firefox/2.0.0.12

Papatyasever
10-02-2008, 19:45   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
448 mesaj

Donanımsal bir hata var gibi görünüyor. Ürünün garantisi devam ettiğine göre en makul öneri sanırım servise gitmen olacaktır. Biliyorum bilgisayarsız kalmak sıkıntılı olacak ama erken teşhis hayat kurtarır. Birgün tamamen göçmüş ve beraberinde değerli verileri de uçurmuş bir HDD ile karşı karşıya kalabilirsin...

superb
19-02-2008, 17:55   |  #3  
Yeni Üye
35 mesaj

Cevabınız için gerekten teşekkürler. Acaba Hdd'im internetten kaynaklanan bir saldırı karşısında zarar görmüş olabilirmi? Zira güvenlik konusunda ihmallerim olmuştu, böyle bir şüphem var, acaba şüphemde haklı olabilirmiyim, Teşekkürler...

Borga-x
19-02-2008, 18:10   |  #4  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Böyle bir saldırı çeşidi yok bildigim kadarıyla.Yanlız HDD'e fazlasıyla işlem yaptırılmış olabılır saldırı sırasında tabı. Ama bu bıle olsa en kotu sıstem kılıtlenıp restart olur... Bence o HDD'in bir yedegını alın ve garantıye goturun

Papatyasever
19-02-2008, 18:43   |  #5  
Yıllanmış Üye
448 mesaj

Virüslerin donanıma zarar vermeleri sık karşılaşılan bir durum değildir. Bu durum gerçekleştiğinde ise zarar gören donanım genellikle anakart olur. Eğer format atarken yeniden bölümleme yapmadıysan sistemine bulaşan bir MBR virüsü ise silinmez. Dolayısıyla yeniden bölümleme yaparak yeniden format at. Ama notebookdan cızırtı geliyor demene bakılırsa sanki sorun virüsden başka birşeymiş gibi görünüyor... Ayrıca cızırtı HDD'den geliyor diyorsun ama notebook gibi bir cihazda küçücük bir alana sığdırılan birçok donanım içerisinde kasayı açmadan bu tespiti doğru yapabilme ihtimalin de düşük. Yani sorun HDD'den başka bir donanım kaynaklı da olabilir. Servis önerimde ısrar ediyorum.

İlaveten, bilgisayar konusunda ihmal edilmeyecek tek bir konu söyleyin denseydi herhalde tüm kullanıcılar güvenlik yazılımları derdi. Sorunu çözünce bu meseleyi sakın ihmal etme. Ve aşağıdaki linklere tıklayarak yukarıda sormuş olduğun sorulara daha geniş cevap bulabilirsin. Umarım sorunu çözersin. Kolay gelsin...

Son Düzenleme: Papatyasever ~ 19 Şubat 2008 18:46