Harddisk Yedekleme

Skyrunner
06-05-2008, 16:08   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
13 mesaj

HP Pavilion dv 9000 laptop kullanıyorum ve bir sorun yüzünden çalışmıyor. Harddiski, masaüstü bilgisayarımın sabit diskine yedeklemek istiyorum. Sorduğum teknik servis kendi kendime yapabileceğimi söyledi.
İnternette yaptığım araştırma sonucu bu işlemin iki türlü yapılabildiğini gördüm. Birincisi adaptör ile ve ikincisi USB bağlantılı hard disk kutusu ile.
Soracağım sorular:
1) Bu işin riski nedir?.. Yani harddiski sökerken vidaları bozmadığım, harddiski çıkarınca çizmediğim ve yere düşürmediğim, bilgisayara takarken zorlayıp arıza çıkmadığı sürece bu işin riski nedir?.. Tamamen hijyenik ortamda mı yapılması gerekir, statik elektriklenme vb. gibi sorunlar olur mu?.. Nelere dikkat etmem gerekir?.. Şunu demek istiyorum, yeterli özen ve itinayı gösterip, gerekli malzemeleri bulundurduktan sonra, teknik servisin yapıp da benim yapamayacağım hiçbir şey var mı?..
2) Adaptör mü, USB bağlantısı mı daha iyi?.. Harddisk yedeklemeyi daha önce aranızda yapmış olan var mı?.. İkisinden hangisi daha avantajlı?..
3) Benim harddisk SATA. Hangi harddisk kutusunu almam gerekir?.. Herhangi bir harddisk kutusunun benim harddiske uymama durumu olabilir mi?..
4) Son olarak laptop ve masaüstü bilgisayarın harddisklerinin ikisi de NTFS. Birinden diğerine yedekleme yaparken başka bir uyum gerekir mi?.. Laptop FAT32 olsaydı da NTFS'ye yükleyebilir miydim?..

sah1n
06-05-2008, 16:14   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,757 mesaj

Şimdi sen leptop undaki bilgileri Masaüstü bilgisayarına almak istiyorsun öyle anladığımı farzediyorum.
1.si leptop unun hardisk ini sökme masaüstü bilgisayarına bağlantı yapamazsın bunların özel aparatları var oda sende olmaz.
2.si eğer alacağın yedekler ufak bir şey se flash belleklede yapabilirsin.
3.sü Eğer 2 bilgisayarında aynı ortamda ağa bağlıysa ağ yolundanda atabilirsin.
4.sü dwd yada cd ye yazdırarakta yapabilirsin.
Sen cüce yi deve yapmıssın olayı bayaa bi büyütmüssün.

Son Düzenleme: sah1n ~ 06 Mayıs 2008 16:27
Skyrunner
06-05-2008, 16:47   |  #3  
OP Taze Üye
13 mesaj
sah1n
Şimdi sen leptop undaki bilgileri Masaüstü bilgisayarına almak istiyorsun öyle anladığımı farzediyorum.
1.si leptop unun hardisk ini sökme masaüstü bilgisayarına bağlantı yapamazsın bunların özel aparatları var oda sende olmaz.
2.si eğer alacağın yedekler ufak bir şey se flash belleklede yapabilirsin.
3.sü Eğer 2 bilgisayarında aynı ortamda ağa bağlıysa ağ yolundanda atabilirsin.
4.sü dwd yada cd ye yazdırarakta yapabilirsin.
Sen cüce yi deve yapmıssın olayı bayaa bi büyütmüssün.
"Laptopum çalışmıyor" kısmını atlamışsın. Ayrıca özel aparatları var diyorsun peki ne olduklarını biliyor musun?.. Benim saydıklarımdan daha fazla bir şey var mı?.. Laptopum açılsa neden yedekleyeyim, direkt DVD takıp yazarım en kötü ihtimal.

sah1n
06-05-2008, 17:07   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,757 mesaj

Şimdi notebook un hardisk ini sök
Daha sonra sen o hdd yi sökünce hardisk in sata girişleri dişi olarak görünür
hdd nin arkada tarafında ufak bir parçadır onu çıkarırsın normal sata girişine döner sende sata kablosunu ve elektiriğini takar öyle bağlarsın.
Bak şimdi şu resimdeki gibiyse girişi işin kolay

Sata kablosu ve elektirik takarak bağlarsın ama resimdeki gibi değilde girişi dişiyse bunun arkasında dişiye çeviren aparat olur onu sökersin resimdeki girişe döner ve bağlayarak yaparsın.

Son Düzenleme: sah1n ~ 06 Mayıs 2008 17:12
Skyrunner
06-05-2008, 17:16   |  #5  
OP Taze Üye
13 mesaj

Peki bu işin riski nedir?.. Bir de harddisk kutusu kullanmanın statik elektriklenmeyi ve dış zararları engellediğini duydum. Bir de lütfen, yukarıda uzun uzun sordum, harddisk uyumu, harddisk kutusunun harddiske uyumu vb. falan, bildiğin varsa diğerlerine de cevap verir misin?.. Şimdiye kadarki cevapların için teşekkürler.

sah1n
06-05-2008, 17:21   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,757 mesaj

Şimdi arkadaşım sen eğer notebook hardisk ini masaüstünde sürekli kullanacaksan tabiki hdd kutusu alman gerek.Ama yok ben sadece yedeklerimi atmak için kullanacağım diyorsan ozaman benim dediğim gibi sata kablosuyla işini çözebilirsin.Hardisk kutusu alırsan tabiki seni dış etkenlerden korur.

Skyrunner
06-05-2008, 17:30   |  #7  
OP Taze Üye
13 mesaj

Teşekkürler...

panda34
06-05-2008, 22:15   |  #8  
Yıllanmış Üye
2,344 mesaj

Bir kutu (25 lik) boş DVD al yaklaşık 12ytl...
sonra dosyalarının hepsini teker teker DVD'lere kaydet .
Ben 2 saatte 22GB(5 DVD) rahat yedekliyorum (4-8X arası hızla) çok kolay bir iş .
Güven verici bir işlem olduğu için keyifli bir iş yedekleme bence .

Son Düzenleme: panda34 ~ 06 Mayıs 2008 22:17
Skyrunner
06-05-2008, 23:57   |  #9  
OP Taze Üye
13 mesaj

Teşekkür ederim arkadaşım ama başta da söylediğim gibi laptop çalışmıyor. Elimde 50 DVD var, rezil oldu zavallılar.Beğendim O yüzden harddiski çıkarıp masaüstü bilgisayara bağlayıp onun sabit diskine yedeklemeyi düşünüyorum. Laptop tekrar çalışsın, bu önerini dikkate alacağım.