Harddiske fimware update yapma

fearmania
14-11-2014, 13:50   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
15 mesaj

Arkadaşlar benim Seagate 1 TB SATA3 st1000dm003 1ch162 harddiskim var.Buna firmare güncellemek istiyorum.Daha önce denedim.Seagate sitesinde kullandığım hdd için geçerli bir exe dosyası indirdim.Güncelleme exe'si sanırım.exe yi çalıştırdım.pc reset attı,siyah ekranda rakamlar yazılar falan yazdı ve ekran dondu.Bir çözümü varmıdır?

badwizard
14-11-2014, 16:37   |  #2  
badwizard avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 100
1,013 mesaj

exe bootloader ile yapılan işlem prosedürü şurada anlatılmış: http://knowledge.seagate.com/articles/en_US/FAQ/004559en işlem sonunda makina kendi başlamazsa elle başlatman gerektiği yazıyor, yaptığın işlemi daha detaylı anlatırsan sorunun nerde olduğuna dair cevap bulman daha kolay olur.

fearmania
14-11-2014, 17:41   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
15 mesaj
Alıntı: badwizard  
exe bootloader ile yapılan işlem prosedürü şurada anlatılmış: http://knowledge.seagate.com/articles/en_US/FAQ/004559en işlem sonunda makina kendi başlamazsa elle başlatman gerektiği yazıyor, yaptığın işlemi daha detaylı anlatırsan sorunun nerde olduğuna dair cevap bulman daha kolay olur.

İlk önce şu linkteki exe dosyasını indirdim ve çalıştırdım.Verdiğin linkteki programı iniyor.

exe yi çalıştırıp yönergeleri izleyip tamam dedim pc'yi yeniden başlattı.Seagate loading.Welcome GRUB yazdı.

Update başlıycak sandım ancak ekran da garip yazılar ve rakamlar çıktı.HDD şu anda sorunsuz çalışıyor.

badwizard
14-11-2014, 18:08   |  #4  
badwizard avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 100
1,013 mesaj

Güncelleme yapılmıştır o halde, yönergelerde sürece müdahale etmeyin uyarısı var, işlem otomatik planlandığı için senin ayrıca bir şey yapmana gerek yok, ama ne olduğunu anlamadıysan şöyle izah etmeye çalışayım: indirdiğin exe dosyası bir bootloader ve diskin yeni firmwareini barındırıyor, sen exe i çalıştırdığında diskin firmware ile uyumlu olup olmadığını kontrol ediyor sorun yoksa firmwarei geçici olarak ayıklıyor bundan sonra bootloader devreye giriyor sistemi kapatıyor ve açılışta firmwarei güncelleyip windowsa dönüyor. yani başka birşey yapmana gerek yok.