Harddiske raid yapmak?

Kapalı Hesap (186082)
01-08-2011, 01:30   |  #1  
OP Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
1,770 mesaj

Arkadaşlar sürekli duyuyorum raid raid diye. 
Bu raid nedir. Sadece 2 harddiskin calısmasımı? veya bi ek getirisi varmı ?
Bende 500gb 7200rpm 16mb cache samsung harddisk var. bi tane yanına 1tb getirsem.Direk sata2 ye bağlasam ve güc kaynağına bağlasam. 2si birlikte calısırmı ?

egemen54
01-08-2011, 03:57   |  #2  
egemen54 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
161 mesaj

Hayır iki harddiskin birlikte çalışması oluyor. İş birliği :) 2x1 Tb Takarsın ama bilgisayarda 2 Tb olarak tek parça halinde görüşür. Benim bildiğim iki aynı model harddiskle oluyor bu bende bugün gidip alcam 1 Tb mi alsam 2x500 Gb mi alsam da raid mi yapsam bende detaylı bilgi arıyorum şuan ama raid tabiki daha hızlı.

Bilgisayarımızda tek bir sabit diskimiz varsa onunla yapabileceklerimiz bellidir. Bu sabit diskimiz fabrikadan çıktığı hız ve güvenlikte kalacaktır bunu değiştirmemiz söz konusu olamaz.
Fakat biz sistemimiz daha hızlı çalışsın veya sabit diskimizin içine sakladığımız tüm bilgilerimiz daha güvenli korunsun istiyorsak ne yapabiliriz sorusuna RAID ile cevap bulabiliriz.Bu isteklerimize yanıt olarak RAID kullanmamız gerekir. Peki RAID nedir?
Öncelikle RAID maliyeti biraz daha yükselten bir operasyondur ama bunun karşılığında daha hızlı, daha güvenli veya bu ikisini birden yapabilen bir bilgisayar sistemine kavuşabiliriz.Öncelikle RAID kullanabilmek için birden fazla sabit diske ihtiyacımız olacaktır, zaten maliyeti yükselten budur. Elimizde birden fazla sabit diskimiz var ve biz bu diskleri kullanarak daha hızlı, daha güvenli (veya her ikisi birden) işlem yapmak istiyorsak RAID teknolojisini kullanmak zorundayız.
RAID bir çok çeşidi olan bir teknolojidir, bu yüzden tek bir amacı yoktur.

Son Düzenleme: egemen54 ~ 01 Ağustos 2011 03:58