harddiski görmüyor

MuErdfit
28-04-2012, 11:15   |  #1  
MuErdfit avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
217 mesaj

arkadaşlar ben dün anakarta birkaç vida eklemek için açtim ve sonra herşeyi yerine geri taktım. Benim şimdi 1 tane 40 gblık Ide girişli bir de 500 gblık sata girişli harddiskim vardı. Bilgisayarı açtığımda ise sadece dvd-rom'u ve 40 gb lık üstünde windows yüklü olanı gördü. Arkadaşlar pek anlamadığım için mevzuyu çözemedim. Zaten yeni harddiskti. Lütfen yardım edin.

Banned
28-04-2012, 13:10   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

a. Sata hdd nin güç kablosu oynamıştır, yerine oturmuyordur.

b.) sata kablosu disk girişinden yada anakart girişinden oynamıştır, oturmuyordur.

c.) Anakartın sata girişinde proplem vardır.

d.) Dski görüyordur, disk yönetiminde gözüküyordur ama ofonline seçilmiştir yada harf atanması gerekiyordur.

e.) Hdd nin kartında proplem vardır.

f.) Anakartın güney köprüsü arızlanmıştır.

Yapmanız gerekenler :

a.) Bilgisayarı açaıp hdd bağlantılarını kontrol edin.

b.) Bilgisayarı çalıştırdığınızda harddiskten dönme sesi, tık diye kafa hareketi sesi, harddisk okuma sesi gelip gelmediğini ve diskin ısısını kontorl edin.(ısınıyorsa çalışyor demektir).

c.) Sata kablosunu anakartın başka bir girişine takın.

d.) Bilgisayarım simgesini sağ tıklatıp Yönet- Disk yönetimi seçeneğinden diskinizin listelenip listelenmediği , listeleniyorsa ofonline seçilip seçilmediği ve harf atanıp atanmadığını kontrol edin.

e.) Biosa girerek biosta listelenip listelenmediği kontrol edin.

f. Anakartın güney köprüsünün ısınıp ısınmadığını kontrol edin.

g. Sorun çözülmezse sonuçları bildirin

MuErdfit
28-04-2012, 15:17   |  #3  
MuErdfit avatarı
OP Yıllanmış Üye
217 mesaj

dediklerini yaptım ancak olmuyor ne biosta ne de bilgisayar yönetiminde gözüküyor

MuErdfit
28-04-2012, 15:19   |  #4  
MuErdfit avatarı
OP Yıllanmış Üye
217 mesaj

bir de işlemcinin altındaki tırtıklı metal bölge çok sıcak bu bir problem olabilir mi

Banned
28-04-2012, 20:42   |  #5  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj
Alıntı: mufit  
bir de işlemcinin altındaki tırtıklı metal bölge çok sıcak bu bir problem olabilir
Orası kuzey köprüsü ,ısınması normal. Harddsiki söküp başka bilgisayarda deneyin, yada bilgisayar servisine götürüp denetin.