Harddiskim yarı yarıya küçüldü

ozzani
01-12-2009, 18:54   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj

İyi günler. bana vakit ayırdığınız için şimdiden teşekkür ederim. Harddiskimle ilgili bir sorunum var. Harddiskim 2 parçaya ayrılmış vaziyetteydi c ve d olacak. Kapasitesi 80 GBydi.  c 20, d ise 60 gbydi. Hiç bir sorunum yoktu. Harddiskimi arkadaşımın bilgisayarına taktım. Bir kaç oyun attık arkadaşıma. Sonra kendi bilgisayarıma taktım. Bir de baktım ki "d" bölümüne girmiyordu. biçimlendirilmemiş diyordu. Sadece "c"si görünüyordu. Ne yapıp ettiysem düzeltemedim. Son çare olarak biçimlendirmeye çalıştım ona da izin vermedi. Ben de format atmayı denedim. C ve D ye format attım. Düzeldi ama kapasiteye baktığım zaman harddiskin toplam boyutu tam 40 GBye düşmüş :S. Üzerine 3 kere daha format attım hala düzelmedi. Donanım söküp takmasında kesinlikle sorun olmadı. Zaten onda sorun olsa tüm harddisk giderdi. Yardımlarınızı bekliyorum.

Harddisk markası: Samsung
Model: SP0802N

freekays
01-12-2009, 19:24   |  #2  
freekays avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
597 mesaj

vista cd si ile biçimlendirmeyi dene bazı bölümler silinmiş ama biçimlendirilmediği için dosya sistemi olarak görünmüyor olması lazım ntfs yada fat32 olarak

linux kurduysan ondan kaynaklanabilir

format atarken yani bölümleri biçimledirerek çözebilirsin aslında yada maxtor un bi programı var açılışta hdd yi zero sıfırlıyor yani tamamen siliyor onunla hdd yi silebilirsin ben bi kez denedim hdd arızaları için öneririm benimki 5 senelik ti

CD ROM sürümünü kullanmanı tavsiye ederim

içinden iso çıkıyo rcd ye yazdırıp reboot ile başlıyor
açılışta zero hdd yi seçeceksin

yalnız 80 gb hdd yaklaşık 5.5 saat sürüyor :)
http://www.brothersoft.com/downloads/hdd-repair.html

Son Düzenleme: freekays ~ 01 Aralık 2009 19:29